HABER

Barzani'nin tankları Adana'da

Türkiye üzerinden başka bir ülkeye geçişlerinin TBMM tarafından verilecek izne tabi olması nedeniyle Irak'ın kuzeyine gönderilmesine izin verilmeyen zırhlı araçlar Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'ndan Adana'ya gönderildi.

Edinilen bilgiye göre, Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'ın kuzeyine gönderilmesine izin verilmeyen 18 zırhlı araç 9 tırlık konvoyla Adana Gümrük Müdürlüğüne gönderildi. Zırhlı araçların Adana'dan uçakla İngiltere'ye gerigönderileceği öğrenildi.

Irak'ta bulunan Olive Group adlı güvenlik şirketine gönderilmek üzere İngiltere'den gemi ile Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Gemlik Limanı'na getirilen 18 zırhlı araç, buradan üzeri brandalı kamyonlara yüklenmişti. Zırhlı araçlar Irak'a gitmek amacıyla Habur Sınır Kapısı'ndan geçiş yapmak üzere Şırnak'ın Silopi ilçesine gönderilmişti.

Uluslararası transit geçişi bulunan ve merkezi Mersin'de olan bir nakliye firması tarafından getirilen araçlardan şüphelenen Habur Sınır Kapısı'ndaki görevlilerin yaptığı araştırmalarda kamyonlarda bulunan MRAP (Mayına Dayanıklı Pusuya Korumalı) marka askeri araçların Türkiye üzerinden başka bir ülkeye geçişlerinin TBMM tarafından verilecek izne tabi olduğunu belirleyerek, araçların geçişine izin vermemişti.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetime gönderildiği iddia edilen zırhlı araçların 25 Kasımdan bu yana Habur Sınır Kapısı'nda bekletildiği ve konunun Dışişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığına bildirildiği kaydedilmişti.

Uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde 18 zırhlı aracın bir İngiliz şirketi tarafından, Olive Group isimli güvenlik şirketine satıldığı tespit edilmişti.

ZIRHLI ARAÇLARIN ÖZELLİĞİ
"Mine Resistant Ambush Protected" kelimelerinin kısaltmasıyla isimlendirilen, MRAP zırhlı araçlar, son derece gelişmiş zırh koruma ve dayanıklılık sistemi sayesinde, hiçbir mayın saldırısından etkilenmiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler