HABER

Baş ağrısı maluliyet nedeni

İSTANBUL (İHA) - World Health Organisation (WHO-Dünya Sağlık Örgütü) 2001 yılı Dünya Sağlık Raporu'na dayanarak yapılan açıklamada, migren hastalığının tüm dünyada rastlanan maluliyet nedenleri arasında 19. sırada olduğu belirtildi.

European Headache Federation'ın (EHF-Avrupa Baş Ağrısı Federasyonu) 26-27 Haziran tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlediği konferansta açıklanan sıralamaya göre, iş görmezliğe neden olan migrenin, sara ve şeker hastalığından daha fazla küresel maluliyete neden olduğu açıklandı.

Baş ağrısı konusunda bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları yapan EHF'nin iki yılda bir yapılan kongresi, 27 Avrupa ülkesinden EHF temsilcilerini, doktor ve bilim adamlarını buluşturdu. Baş ağrısı konusundaki bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı kongrede, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerini değerlendiren bilim adamları, baş ağrıları konusunda etkin çözümlerin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

WHO'nun düzenlediği rapora göre, zihinsel ve nörolojik rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıkan maluliyet, iş gücü kaybı gibi Avrupa'da görülen tüm hastalıkların neden olduğu ekonomik ve sosyal yükün yüzde 43'ünü, dünyada ise yüzde 31'ini oluşturduğu bildirildi. Dünyanın birçok bölgesinde yüksek oranlarda seyreden zihinsel ve nörolojik rahatsızlıkların gelişmekte olan ülkeleri olduğu kadar gelişmiş ülkelerdeki bireyleri de etkilediği belirtilirken, WHO'nun raporunda, migren gibi iş görmezliğe neden olan hastalıkların ekonomik zorluklara, iş ve sosyal aktivitede kısıtlamalara yol açtığı kaydedildi. Rapora göre bu rahatsızlıklar sadece hastaları değil, yakınlarıyla ilgilenmek zorunda kalan aile üyelerinin iş yerindeki performanslarını ve sosyal hayatlarını da etkiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön