Başbakan 3 çocuk da ısrarlı

En az üç çocuk yapın' sözünü eleştirenlere tepki gösteren Başbakan, ‘Çok çocuk olursa tinerci olur diyen siyasiler, cumhurbaşkanları var. Siz niye olmadınız, yoksa yolsuzluğa mı bulaştınız?' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen günlerde söylediği "En az üç çocuk yapın" sözlerini eleştirenlere, "Ülkemizde ‘çok çocuk olursa tinerci olur' diyen siyasiler, cumhurbaşkanları var.

Onlara diyorum ki, siz niye tinerci olmadınız, yoksa sizler de mi yolsuzluklara bulaştınız" diyerek tepki gösterdi.

Anadolu Aslanlar İşadamları Derneği'nin (ASKON) Çırağan Sarayı'nda düzenlediği ve "Derin Özgürlük" temasını taşıyan 5. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, Türkiye'nin nüfusu artan bir ülke olduğunu dikkat çekti. Erdoğan, daha önce söylediği ‘En az üç çocuk yapın' sözlerine gelen tepkilere karşın, dün de bu konudaki ısrarını sürdürdü.

Söylediği sözlerinin üzerinde spekülasyonlar yapıldığını dile getiren Erdoğan, "Ben diyorum ki, her Türk ailesinin en az üç yavruya sahip olması lazım. Bu ülkede ‘Çok çocuk olursa tinerci olur' diyen siyasiler, cumhurbaşkanları var. Onlara diyorum ki ‘Siz niye tinerci olmadınız, yoksa sizlerde mi yolsuzluklara bulaştınız'. Bu konu bana göre çok hassas bir konu dolaştığım Batı ülkelerinde aynı sıkıntı var.

Almanya üste para veriyor, ama doğurmuyorlar. Ama ben ülkemi milletimi seviyorum ve nüfusumuzun artmasından yanayım, kim ne derse desin" dedi.

ERDOĞAN: UYSAL KOYUN DEĞİLİM

Erdoğan, konuşmasında, partilerin kapatılması anlayışının milli iradeye karşı takınılmış tavır olduğunu savunarak, "Geri adım atma mantığını kabullenmek mümkün değil. Neden, konu ne, görmek lazım? Erdoğan olarak yanlışım varsa söylenir, ben de o yanlışımdan geri adım atmayı kabul ederim.

Ama ortaya somut bir şey atmadan geri adım olmaz. Bunun içeriğini doldurun. Sivil toplum kuruluşlarının çalışması güzel de, bir şeyi ıskalıyorlar. Erdoğan'a her zaman faturasını öyle kesiyorlar, ama maalesef bir siyasi zihniyetin yanlısı olan medya bu işi teşvik etmiştir ve bugünlere getirmiştir. ‘Efendim germeyin' diye diye geriyorsunuz. Bakıyorsunuz her türlü salvo sağdan, soldan, karşıdan. Size serbest, bize sus, yok öyle şey. Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum diye. Uysal koyun değilim" diye konuştu.

Kimsenin laiklik konusunda kendilerine olumsuzluk yaftası yapıştıramayacağını vurgulayan Erdoğan, "Aramıza fitne fesat karıştırmak isteyenler var. Siyasetin içinde olup veya dışından katkı sağlayıp darbe çığırtkanları var. Bu ülke bundan bugüne kadar kazanmadı, kazanmayacak, aksine geri gidecek. Bu tür adımlarda kaybeden Erdoğan olmaz, o çığırtkanlar olur" dedi.

"TARİH AFFETMEZ"

Erdoğan AKP Edirne Gençlik Kolları Kongresi'ndeki konuşmada da, yaratılan gerilimin sorumlusu olarak iktidarın gösterildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Millete soralım. Bunun kararını milletimiz 7-8 ay önce verdi. Kriz nedeni olsaydık milletimiz bu çatı altında toplanmazdı. Biz bütün bunlara rağmen müzakereden yanayız ama sandıkta demokratik yollarla hedeflerini gerçekleştiremeyenlerin farklı yollarla hedeflerini gerçekleştirme gayretlerini tarih affetmez."

Medyayı da eleştiren Başbakan, "Doğu ve Geneydoğu'da birçok yatırımlar yaptık. Ancak bunlar medyada yer bulmuyor. Medya başka şeylerle meşgul. Acaba aramıza nasıl fitne fesat sokacaklar. Hele CHP yanlısı bir medya grubu, sürekli bu işi nasıl karıştırırız, bunun gayreti içinde" şeklinde konuştu.