Başbakan Erdoğan, Balkanlar'a gidiyor

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üst düzey bir heyet ve kalabalık bir işadamları topluluğuyla Balkanlar'a çıkarma yapacak. Erdoğan, 24-28 Mart tarihleri arasında Balkanlar'a Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Bulgaristan'ı kapsayan üçlü bir resmi ziyaret gerçekleştirecek.

24 Mart Pazartesi akşamı Bosna-Hersek'e gidecek olan Başbakan Erdoğan, 25 Mart Salı günü Saraybosna, 26 Mart Çarşamba günü Tirana, 27-28 Mart 2008 tarihlerinde ise Sofya ve Kırcali'yi ziyaretle resmi programını tamamlayacak. Erdoğan, ziyareti çerçevesinde Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Bulgaristan başbakanları, cumhurbaşkanları ve meclis başkanlarıyla biraraya gelecek.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, resmi temaslarda üç ülke ile de olumlu seyirde devam eden ikili ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi imkanlarının ele alınacağı, bölgesel ve uluslararası konular üzerinde kapsamlı görüş alışverişinde bulunulacağı belirtildi. Başbakan Erdoğan, ev sahibi ülke devlet adamlarıyla birlikte Türk ve bulunulan ülke işadamlarının katılımlarıyla gerçekleştirilecek iş forumlarının açılışını yapacak. İkili ilişkileri ilgilendiren muhtelif anlaşmaların
imzalanacağı ziyaretler vesilesiyle Başbakan Erdoğan ve heyetin, sözkonusu ülkelerde yerleşik vatandaş ve soydaşlarla biraraya gelmesi, ayrıca tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etmesi de öngörülüyor.