HABER

Başbakan Erdoğan yarın ne açıklayacak?

Başbakan Erdoğan yarın ne açıklayacak?

Başbakan Erdoğan, Dersim ile ilgili yarın bazı yeni belgeleri kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

ANKARA (ANKA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Dersim olayları'na ilişkin CHP içinde süren tartışmalara göndermede bulunarak, bu dönemin CHP’nin bu olayla yüzleşmesi için bir fırsat olduğunu söyledi. Erdoğan, kendisine özür dilemesi çağrısında bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da “Senin temsil ettiğin partinin ödettiği faturadır Dersim, sen özür dileyeceksin” diye yanıt verdi.

[

](http://haber.mynet.com/kilicdaroglundan-sert-dersim-cikisi-603370-politika/)

Erdoğan, partisinin grup konuşmasında CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün gündeme getirdiği 'Dersim olayları'na da değindi. Son günlerde CHP’nin hem Osmanlı tarihi hem de kendi kişisel tarihi ile olan çatışmasını izlediklerini belirten Erdoğan, “Bunlar Sultan Abdülmecit ile Halife Abdülmecit’in aynı kişiler olmadıklarını bugün elhamdülillah anladılar. Zamanla Elif’le mertek arasındaki farkı da inşallah görürler” dedi.

“Nadan ile sohbet zordur bilene çünkü nadan ne gelirse söyler diline” ifadesini kullanarak konuşmasını sürdüren Erdoğan şunları kaydetti:

“Bunların da eline bir iki belge tutuşturuyorlar, aslını astarını öğrenmeden, önünü ardını araştırmadan çıkıp Meclis kürsüsünde söylüyorlar. Genel Başkanları da biliyorsunuz aynı şekilde tezgaha getirilmişti. Bitlis’te de ifade ettim. CHP bu toprakların tarihiyle de kendi kendi tarihiyle de yüzleşmelidir. CHP, başta Dersim olmak üzere bu toprakların insanlarına, inançlarına, değerlerine yönelik baskıyla artık yüzleşmeli. Kendisini ve tarihini açık yüreklilikle sorgulamalıdır. Dersim hakkında kitap yazmış CHP Tunceli Milletvekilinin bu konuyu gündeme taşımış olması aslında CHP için kaçırılmayacak bir fırsattır. Dahası CHP’nin başında Tuncelili bir Genel Başkanın bulunması, bir aşiret mensubu Genel Başkanın bulunması, Dersim faciasıyla yüzleşmek adına CHP için eşsiz bir imkandır. Bunu seçimde söylediğimde rahatsız oldu beyefendi, niye? Tuncelilisin işte bunu söyle, neden kaçınıyorsun? Aşiretini, mensup inanç sistemini söyle, niye kaçınıyorsun? Bunu da ifade etmek durumundayım. Hemen bunu ’ayrımcılık’ olarak ifade etti. Sevsinler senin gibi birleştiriciyi. Hepsi ortada. Şimdi ne diyor? ’Dersim konusunda Başbakan özür dilesin’ diyor. Dersim konusunda özür dileyecek birisi varsan sensin. Çünkü şu anda başında bulunduğun partinin ödettiği faturadır, Dersim faturası. Sen özür dileyeceksin. Başka parti yok, sadece senin partin, sadece siz varsınız. CHP eğer bu dönemde de Dersim ile yüzleşmez, özeleştirisini yapmaz, özür dilemezse muhtemelen böyle bir fırsatı bir daha hiçbir zaman yakalayamayacaktır.”

-“YENİ BELGELERİ AÇIKLAYACAĞIM”-

Başbakan Erdoğan, Dersim ile ilgili bugüne kadar bazı belgeleri kamuoyuyla paylaştığını hatırlatarak, yarın düzenlenecek partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda bazı yeni belgeleri de kamuoyuyla paylaşacağını söyledi. Erdoğan, “Çok daha detaya girmek suretiyle yarın ki konuşmamı ağırlıkla Dersim’e ayıracağım ve orada bunları anlatacağım. Hala ’arşiv’ diyor. Arşivin yolunu bilmiyorsan adresini söyleyelim. Arşiv açık, kimseye kapalı değil. Hepsinde gelip çalışma yapabilirsin ama demek ki senin hiçbir arşivcin yok. Sen çok kabiliyetlisin. Araştırmayı yap, sonra da gel belgeyi yerinde gör” diye konuştu.

Geri Dön