Başbakan Erdoğan'dan "Dünya Meteoroloji Günü" mesajı

ANKARA(ANKA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Dünya Meteoroloji Günü'nü yayınladığı mesajla kutladı.

Başbakan, günümüzde iklim değişikliklerinin tahmin edilenden daha fazla oranda insan sağlığına etki etmeye başladığını belirterek "Dünyada yaşanan ve ülkemizde de zaman zaman görülen doğal afetlerin önlenmesi için bugün Meteoroloji Bilimi'ne her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır" dedi.

Erdoğan mesajında, şunları söyledi:
"Gelecekteki ortalama sıcaklıklardaki yükselmelerin aşırı sıcaklık dalgalarına yol açacağı öngörülmektedir. Bu durum, kutuplardaki buzulların erimesine, ekolojik dengenin bozulmasına neden olacaktır. Deniz seviyesinin yükselmesiyle birçok alçak kıyıya sahip kara ve ada tehdit altında kalacaktır. Yaz aylarındaki sıcaklık artışıyla da, yaşlı nüfusta ölümle de sonuçlanabilecek üzücü sağlık sorunları ortaya çıkacaktır.

Gerek bu tablo karşısında gerekse dünyada yaşanan ve ülkemizde de zaman zaman görülen doğal afetlerin önlenmesi için bugün Meteoroloji Bilimi'ne her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü teknoloji ve insana yaptığı yatırımlar sayesinde yükselen başarı grafiğiyle bugün olduğu bugün olduğu gibi gelecekte de ülkemizin daima hizmetinde olacaktır. Bu düşüncelerle, Dünya Meteoroloji Günü'nü kutluyor, bütün meteoroloji çalışanlarına başarılar diliyor, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum"(ANKA)