Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van'ın Özalp ve Erciş ilçelerinde toplu açılış törenlerine katıldı. Erdoğan, Özalp'te yapılan açılış töreninde açıklamalarda bulunuyor.

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

22 farklı eseri yatırımı bugün hizmete alıyoruz. Cumhuriyet tarihinde Van’a bu kadar yatırım yapılmadı. 5 katrilyon. Niye? Çünkü biz bu milletin efendisi değiliz, hizmetkarıyız. Onun için bizim kitabımızda ayrımcılık yok. Biz biriz beraberiz. Hep birlikte Türkiye’yiz. Bizim davamız hizmettir. Bizim ideolojimiz hizmettir. Biz bu ülkede Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Boşnağıyla, Romanıyla ne kadar etnik unsur varsa, yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. Biz bir bölgenin bir etnik unsurun partisi değiliz. Biz tüm milletimizin partisiyiz.

Kalkınmanın olmadığı yerde huzur olmaz, refah olmaz. Dün Van’da ifade ettim. Geçmiş geride kaldı. Türkiye yaptığı reformlarla daha güçlü demokratik standartlara sahip küresel güç haline gelmiştir. Geçmişin tartışmalarıyla geleceğimizi karartmayacağız. Umutsuzluğa mahkum olmayacağız. Ülkemizi de umutsuzluğa mahkum etmeyeceğiz. Geçmişin hatalarından sakınacak, geleceği birlikte inşa edeceğiz.

SİLAH DEMOKRASİNİN YOLU DEĞİL

Her ne sorun varsa oturarak konuşacağız. Silah demokrasinin yolu değildir. Molotof kokteylleri demokrasinin yolu değildir. Esnafımızı, vatandaşımızı kepenklerini indirmeye mahkum etmek özgürlük mücadelesi değildir.

Ne biliyorsak bunları masada konuşalım. Hepsinden öte dört yılda bir genel, beş yılda bir yerel seçimde sandık gelecek hür irademizle gelelim sandıkta kararımızı verelim. Bu karara da herkes saygı duysun.

11 yıl önce hayal gibi görünen nice talepler bugün gerçeğe dönüştü. İşte Muğlalı Kışlası diye bir kışla var mı? Bu ismi biz kaldırdık. Niye? Talep buydu, doğru bir adım değildi. Bunu yapan iktidar burada. Bugün Türkiye’de iki kişiden bir tanesi Ak Partidiyorsa bunun sebebi işte budur. Özgürlükçü olmak tüm milleti temsil etmektir.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Türkiye çözüm süreciyle birlikte çok güzel bir bahar havasına kavuştu. Bahardan rahatsız olanlar var. Kara kışı ve karanlığı özleyenler var. Siz ne diyorsunuz? Özalp ne diyor? Tabi ki hayır. Huzurdan barıştan kardeşlikten rahatsız olup gençlerimizi ölüm tuzağına çekmek isteyenler var. Düşmanlarımızı değil dostlarımızı sevindireceğiz.

İZİN VERMEYECEĞİZ

Terörden silahtan şiddetten medet uman çevrelere fırsat vermeyeceğiz. Silah ve şiddet acıdan başka bir şey getirmedi, getiremez. Öyleyse silahın şiddetin araya girmesine izin vermeyeceğiz.

Van’a bizim bir sözümüz vardı. Van’ı büyükşehir yapacağız demiştik. Yaptık. Van’ın yanında 13 şehri daha büyükşehir yaptık. 30 Mart’ta yapılacak seçimde Van Büyükşehir Belediyesi olarak hizmet verecek. Artık köy yok. Artık belde yok. Mahalle var.

BENİM HALKIM ZATEN İNANMAZ

Ben bir söz verdim. Bu muhalefetin genel başkanlarının ismini ağzıma almayacağım. Onlara gerekli cevabı arkadaşlarım veriyor zaten. Ben sadece zihniyet eleştirisi yapacağım. İşte dün bir tanesi Samsun’dan bana hakaret ediyor. Diyor ki “Cami yıkacakmış” diyor. Öbür taraftan milletin vergileriyle Akdamar Kilisesi’ni yapıyor diyor. Ben bu zata sadece bir ifade kullanırım. Biz bir ifadeyi kullanırken itikati noktadaki bütün değerlerimizi bilerek kullanırız. Cami yıkmak gerekirse ifadesiyle kullanılmıştır. Onu yıkarken hemen yanında daha güzelini yaparız ifadesi konuşmamda vardır. Biz şu anda camiyi yapmanın yanında biz bu işi yaşarız. Ama bunu yaşamayanların bize bu eleştirileri göndermesine zaten benim halkım inanmaz.

AKDAMAR KİLİSESİ

Akdamar Kilsesi’ne gelince bu ülkede benim ermeni Ortadoks vatandaşım var mı? Var. Ama bunlar bu işin de cahili. Bugün benim ülkemdeki ermeni vatandaşım, ticaretle uğraşanı vergi ödüyor mu? Onun da sen inancını yerine getirmesini sağlamak görevindir. Ben bunu hem islami hem insani hem vicdani hem de hukuki bir görev olarak yerine getiriyorum. Bu iş cahili cühelayla olacak iş değil.

“BİZ HEPSİNİN İKTİDARIYIZ”

“İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez, zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez” Ziya paşa. Biz bu ülkede kim varsa hepsinin iktidarıyız. Adama demezler mi yahu, Almanya’da beş bine yakın mescid var. Onlar müsaade ediyorda sen neden etmiyorsun demezler mi? Sormazlar mı adama? Dünyadan da haberleri yok.