Başbakan o ismi de beğenmedi!

Başbakan Erdoğan, Küçükçekmece Belediyesi'nin "Arenamega" adlı gösteri ve sanat merkezinin açılış töreninde konuştu.

Başbakan o ismi de beğenmedi!

Erdoğan, eserlere Türkçe isim verilmesi gerektiğini söylediği konuşmasında Gezi olaylarını eleştirdi. "Yaşam tarzlarına saygı" mesajı verdi.

**İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

**

KADİR GECESİ MESAJI

Allah işkence altında inleyen tüm Müslümanlara dayanma gücü nasip eylesin. Mısır’daki zor günler geçiren kardeşleriniz için bu mübarek gecede dualarınızı esirgemeyin.

Buruk bir Ramazan yaşadık. Kadir Gecesi’ne mahsun duygularla giriyoruz. Şunu da biliyoruz ki her karanlık gecenin mutlaka aydınlık bir sabahı vardır.

Sabrın sonu mutlaka zaferdir. Asla karamsar olmayacağız.

Hicret sırasında o kutlu mağarada Hz. Ebu Bekir peygamberimize o sıkıntının olduğu anda ‘’Allah’ın yardımı ne zaman?’’ diye sorduğunda peygamberimiz ‘’Korkma. Muhakkak ki Allah’ın yardımı yakındır’’ demiştir. Allah bize bir Musa zaferini müjdeleyecektir.

BU ESERİN BENZERİ YOK

Küçükçekmece bir çamur deryasıydı. Belediye Başkanı olduğum zamanda burada mesafe alınamıyordu. Mesafe almak için dertli olmak gerekiyordu. O zaman biz üzerimize düşeni yapıyorduk ama ilçe belediyelerinde sıkıntılar yaşıyorduk. Bugün burada muhteşem bir eserin açılışını hep beraber yapıyoruz. Şu anda şu eserin benzeri yok.

Tüm Türkiye’ye hitap edecek bir yatırımı resmi olarak herkesle buluşturuyoruz.

30 dönüm arazi üzerinde muhteşem sahnesi, mimarisi, dünyaya örnek teşkil edecek ışıklandırma ve ses sistemiyle bu güzel eser İstanbul ve Türkiye’nin önemli bir sanat merkezi olacak.

6 bin koltuk artı 2 bin ayakta olmak üzere 8 bini kapalı, 27 bini de ayakta olmak üzere 35 bin kapasiteli bir salonun içindeyiz.

Burası Avrupa’nın en büyük sahnesi.

TÜRKÇE HASSASİYETİNİ KAYBETTİK

Açılışını yaptığımız kamu ya da özel sektör yatırımlarında maalesef her şey birbirine karıştığı için zorlanıyoruz. Türkçe hassasiyetini kaybettik. Burada böyle bir sıkıntı yaşıyoruz. Bizim son derece zengin bir dilimiz olmasına rağmen niçin?

Eserlerimize isim koyarken yokluğunu ve yoksulluğunu hissetmeyeceğimiz bir tarihimiz var. Kültür diyoruz o da Türkçe değil. Hadi onu da Türkçeleşmiş kabul ediyoruz. İthal kelimelerle Türkçemiz mahvedildi.

Kültür ve Turizm Bakanı’na da hatırlatıyoruz gereğini yapmamız lazım.

ARENA MEGA YERİNE BAŞKA BİR İSİM DÜŞÜNÜN

Bir büyük esere isim koyarken başka dillere ihtiyaç duymadan kendi dilimizi yansıtacak bir anlayışı sürdürmemiz lazım. Bugün açılışını yaptığımız eserine ismiyle müsamma olsun Arenamega yerine daha bizden bir isim düşünülmesini de sizlerin takdirine sunuyorum.

BİZİ DAHA GÜÇLÜ KILACAK BİR SIR VEREYİM Mİ

Türkiye’nin kutlu yürüyüşünü akamete uğratmak için çaba sarf edildiğini görüyoruz Türkiye 2002 sonunda başlattığı yürüyüşünü sürdürüyor. Hiç kimse Türkiye’nin büyümesini durduramaz. Bundan 10 yıl önce bir anayasa kitapçığı fırlatıldığı için Türkiye tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşamıştı. Türkiye’yi o zamanki gibi zayıf olduğunu düşünen varsa yanılgı içindedir.

Bizi daha güçlü kılacak bir sır söyleyeyim mi? Bir olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız ve büyük Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz

O TUZAKLARA DÜŞMEYECEĞİZ

Hedeflerimizden uzaklaştırmak için her türlü senaryoyu uygulamaya çalışıyorlar. 2023 hedeflerine ulaşmamamızı için her türlü tuzağı kuruyorlar. Biz bunlara aldanmayacağız. Bütün tuzakları alt üst edeceğiz. Biz partimizi kurarken bir şey söyledik: Yeter söz de karar da milletindir dedik

10,5 yıllık iktidarımız süresince demokrasiyi yüceltmek için sürekli gayret gösterdik. Türkiye’de artık buradan geriye gidiş yok

TÜRKİYE’NİN ROTASINI SOSYAL MEDYA BELİRLEMEZ

Türkiye’nin istikametini milli irade belirler. Türkiye’nin rotasını ne medya, ne sosyal medya, ne sermaye ne de terörize edilen sokaklar değil Türkiye’nin geleceğini sadece sandık belirler

KİRLİ MEKTUPLARIN ALTINA İMZA ATMIYOR DİYE KİMSE MİLLETİ YOK SAYMASIN

Şiddete başvurmuyor diye polise taş atmıyor diye kimse milleti yok saymasın. Manşetlere çıkmıyor diye uluslararası gazetelerde kirli mektupların altına imza atmıyor diye kimse milleti yok saymasın. Bu millet manşetini sandıkta kendisi atmıştır

MİLLET GİT DERSE GİDERİZ

Millet git derse boynumuz kıldan ince gideriz. Millet kal derse milletin emanetini de namus bilir o emaneti son nefesimize kadar koruruz. Birileri bizi Mısır yapmak istiyor diye eyvallah mı diyelim. Asla

Mısır’da şu anda gasp edilmiş bir millet hakkı var.

SİZİ PARANIZ İÇİN DEĞİL ALLAH İÇİN SEVİYORUM

Kardeşlerim ben sizleri paranız pulunuz için değil sadece Allah için seviyorum. Efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik dediğimde bu anlayışla söylüyoruz.

YAŞAM TARZLARIMIZA SAYGI DUYACAĞIZ

Birbirimizin yaşam tarzlarımıza saygı duyacağız, birbirimize hoşgörü göstereceğiz. Güzel günler bizi bekliyor. 76 milyon bundan çok daha iyisini hakkediyor.

Çalışacağız, gayret göstereceğiz. Hakettiğimiz o günlere hep birlikte erişeceğiz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
Seninleyiz başbakanım..
YÜRÜ BE ADAMIN HASI ..ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN ALTAY TANKINI YAPTIN ATAK HELİKOPTERİNİ YAPTIN HÜRKUŞ UÇAĞINI YAPTIN GÖKTÜRK UYDUSUNU YAPTIN HIZLI TREN YAPTIN 2500 KM FÜZE YAPILMASI İÇİN EMİR VERDİN 500 BİN KONUT YAPTIN FAKİRLERE 1 SİGARA PARASINA EV VERDİN 3 KÖPRÜ YAPIYON DENİZİN ALTINDAN TÜNEL YAPTIN HER YERE HAVAALANI YAPTIN DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVAALANINI YAPIYON ÜSTÜNEDE 80 KATRİLYON PARA ALIYON MERKEZ BANKASI KASASINADA DOLARLA DOLDURDUN ATOM BOMBASINI YAPMAK İÇİN NÜKLEER SATRALLER YAPIYON BİRDE 2 BOĞAZ YAPIYON KISACA DÜNYAYA ÇİZİK ATIYORSUN DÜŞMANLAR HA ÖLDÜ HA ÖLECEK ,,,,,,,
benzinide 5 TL yaptın :)
kaç ihale kapattım birader onud ekleseydin yazıya satılan yerlerin litesi ile birlikte
sana demokratik şekilde tepki göstren halka terörist muamelesi yaptın dini siyasete aletettin milli bayramları kaldırdın yerine kutlu doğum haftasını kutladın ülkeye nato askerlerini doldurdun doğuyu pkk'ya batıyı amerikaya sattn tüm sahilleri yabancılara sattın türkiyenin iletişim ağını sattın dünyada ilk oldun sonra onu aldn kendi başarın gibi gösterdin türk-kürt alevi-sünni çatışmasını körükledin halkı tehdit ettn hakaret ettin ihracatı yüksek göstermek için ülkedki her tarım ürününü sattın sonra kötülerini diğer ülklerden ithal ettin hayvncılığı bitrdin ve ülkenin tek gelirini vergi yaptın
"sturksev" istedikleri kadar ihale kapsınlar. bundan öncekiler bir b.k yapmadıkları halde çaldılar. eğer çaldılarsa çırptılarsa devam etsinler. ben güçlü Türkiye istiyorum...
"leokings" demokratik değin tepkinin ne olduğunu görmüyorsun sanırım. nasıl ortalığı yakıp yıktığınızı ya gezizekalılığından yada hainliğinden gömüyorsun. kutlu doğum haftası dediğin şey insanlık aleminin en büyük fazilet örneği olmuş alemlere rahmet olmuş Peygamber efendimizin(SAV) doğum haftasıdır sana hatırlatırım elbetteki müslüman olarak bunu coşku ile kutlayacağız.milli bayram dediğin şeyleri eskiden nasıl kutladığınızı hatırlamıyormusun. faşist ülkelerdeki diktatörlerin gövde gösteriri kıvamında idi. cahilce gezizekalıca konuşma..
Siz asıl darbeye göz yumuyorsunuz. Halkın yarısı açlık sınırının altında çalıştırılıyor ve tazminatlarımız sizin gözünüzün önünde godaman taşeron ağababaları tarafından çatır çatır yeniyor ses çıkarmıyorsunuz. Devlet vatandaşın hakkını hukukunu korumak içln vardır. Kendimi kendi ülkemde çalışırken köle gibi hissediyorum.
önceden çalışacak bir işin bile yoktu. birazdaha adam olun bu sorunlarda düzelsin. çıkıp iki ağaçla devrim peşinde olanlara hükümetin yapmaya çalıştığı yatırım icraat ve kardeşlik projelerine taş koynanlara söyleyeceksin bu lafları.10 senedir hükümetin önüne çıkarmadık brokratik engel bırakmadılar anayasa mahkemesini arka bahçelerine çevirdiler. bukadar kösteğe rağmen Türkiye 10 sene öncesinden 3 kat daha fazla büyüdü. herkez adam olsun ülke menfaatina çalışsın hepimizin gelir seviyesi artsın bukadar basit..!
Padişah buyurdu kesin değişir
hoşunuza gitmeyince nasılda debelenyor hakaret ediyorsunuz padişaha kurban olurum .
sen beğendin mi arenamega ismini?Türk ismi türkçe bir isim daha iyi olmaz mıydı? yoksa sen Türk isminden utanıyormusun? yoksa sen kolpadan mı ne mutlu Türküm diyene diyorsun. sen nesin kimsin. amacın nedir senin? yoksa diğerleri gibi sıradan gezizekalılardan mısın??
ÖL DE ÖLELİM BAŞBAKANIM SEN YETERKİ DİNİ ALET ET !!!
SEN BİZİM HERŞEYİMİZSİN..DUALARIMIZ SENİNLE..İSİM 2.ABDULHAMİT KÖPRÜSÜ OLSUN..
İyi Bende Recep Tayyip adını beğenmedim takdirlerinize sunuyorum sayın başbakan
Türkçeyi savunduğu konuşmayada laf etmek biraz tuhaf doğrusu.İngilizce konulan mekan isimlerine her hangi bir laf yok ama nedense iş dinimizin indiği Arapçaya gelince kıyamet kopuyor.Bana göre ilk önce mantığını gözden geçir.Neden müslüman bir ülkede zorunlu ders olarak ingilizce okutulurda Arapçaya gelince en son plana atılır.Ayrıca neden seneler boyunca İngilizce konuşmak serbest iken Kürtçe yasaklanır.Cevabı kendi ülkesinin insanını ikinci plana atan yabancı hayranlığını ve yozlaşmışlığı gelişmişlik olarak gören insanlar izah edemez.
allah türkiyeyi kurtarsın
saidi nursi hazretleri koysalardı o zaman beğenirdi gerici
ananın adın koysalardı erkekler tatmin ededi en azından
Türkiye'nin istikametini milli irade belirler herkes milli iradeye saygı göstermeli diyen başbakana sormak lazım milli iradenin belirlediği vekiller neden hala tutuklu milli iradeye saygı böyle mi gösteriliyor yoksa saygı sadece sizi seçen milli iradeye mi ?
Her salataya maydanoz.Boş işler boş laflar uzmanı.Yandaşların AVM,Otel,Hastahane,Tesis yapar sen açarsın.Bir gün olsun Kamuya malolmuş bir açılış yaptığın görülmedi.Olanları da sattın,yağmalattın.Türkiye'yi Pazar haline getirir ve her yanı o rezil AVM lerle donatırsan "Türkçe ürün ya da firma adı bulamazsın.Çünki hepsi sayende yok oldu.
marmaray ne oglum
size gezizekalı diyince kızıyorsunuz. adamın yaptığı şehir hastanelerinden haberin yok sanırım. marmaray metro projelerinden haberin yok sanırım hızlı trenden haberinvar mı? ya ben saymakla buraya sığdıramam aç bak akpnin web sayfasına da kamu alanında nasıl yatırımlar yapıldı gör bi zahmet. gör ki böyle komik durumlara düşme. gör ki diğer gezizekalı arkadaşalrına anlat onlarda böyle mal durumuna düşmesin. dayanışma içinde olun biraz yahu..
Hünkar beğenmedi.
sen beğendin mi arenamega ismini?Türk ismi türkçe bir isim daha iyi olmaz mıydı? yoksa sen Türk isminden utanıyormusun? yoksa sen kolpadan mı ne mutlu Türküm diyene diyorsun. sen nesin kimsin. amacın nedir senin? yoksa diğerleri gibi sıradan gezizekalılardan mısın??
KÖPRÜNÜN İSMİNE OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN KURUCUSU OLAN OSMAN GAZİNİN İSMİ VERİLSİN.
kalaycı, türkçen berbat...köprünün ismine isim verilmez... otur, sıfır.....
Allah zâlim ve kâfirleri hidâyete erdirmez. İşte onların cezaları Allah’ın meleklerin bütün insanların lânetleri üzerlerine olmaktır. Sakın sen Allah’ı zâlim olan müşriklerin yaptıkları şeylerden gafil sanma, Allah onları yalnız seğirderek başlarını yukarı kaldırarak gözleri kırpmayacak bir halde gözlerinin durduğu güne tehir eder. Onların kalpleri boştur. Allah, insanları zulümleri yüzünden helâk etseydi yeryüzünde yürür bir tek mahlûk kalmazdı, fakat onlara azâb etmeyi mukadder bir zamâna tehir etti; vakitleri gelince de ne bir an geri kalırlar, ne bir an önce gelip-çatar o mukadderat vakit.
başbakan türkçe hassasiyetinden bahsediyor, sendeki arapçanın bolluğuna bak...birer şifre çözücü dağıt da anlamını öğrenelim yazdıklarının....
KENDİNE..MERKEP..DİYE NİK ALMIŞ..AHKAM KESİYOR..EާEK HERİF
Eee NE DEMEK İSTİYORSUN..CHP Lİ ZİHNİYET CEHENNEMEMİ..GİRECEK..BİLİYORUZ ZATEN..
SAYIN BAŞBAKAN ŞU BÜTÇENİN ŞEFFAF OLMASINI İSTİYORUM KİM NEREYE NE HARCAMIZ KAMU YATIRIMLARINDAN TUTTA CARİ TRANSFERLERE HATTA ÖRTÜLÜĞÜ ÖDENEKLERİNİZE KADAR VATANDAŞ OLARAK MERAK EDİYORUZ BÜTÇE RAPORLARINI WEB SAYFASINI KURUNDA TÜM MAHALLE İNCELESEK BU BİRİNCİSİ İKİNCİSİNE GELİNCE FAKİRİN UMUDU ŞANS OYUNLARI SAYIN ATİLLA KARTIN SORU ÖNERGESİ VARDI MALİYE BAKANI CEVAPLAYACAKTI NE OLDU ???? ESKİDEN TRT DE CANLI ÇEKİLİŞ OLURDU BİZAHMET CANLI ÇEKİLİŞLERİN OLDUĞU BİR KANAL AYARLANSA PARA VERİYORUZ
Halk da senin ismini koydu zaten, Gezi direnişindeki afişlere ulaş ve gör, bu halk sana ne diyor. Saygı mitinginde 100 bını toplayamayan tayyip, 3 milyon insanın engellere ragmen toplanmasına sinir olmuş, isimlere takılmış. Kimyasal tayyip.
bu adamın cümleler 10 yıldır aynı yahu midem bulandı artık
Başbakan, Türkçe hassasiyetimizi kaybettik demiş. Doğru söylemiş; fakat çözümü göstermemiş. Her şeye çare bulan Başbakan buna niye çözüm bulamıyor? Ben söyleyeyim: Çözüm TBMM. Mecliste 'Türkçeyi Koruma Kanunu' çıkarırsanız bu sorun çözülmüş olur. Türkçe, yapım ekleriyle bir milyona yakın kelime yapma yeteneğine sahip bir dildir. Böyle zengin bir dili işletmediğinizde yerini doğal olarak yabancı kelimeler dolduruyor. Niçin Star TV yerine Yıldız TV, Show TV yerine Gösteri TV; showroum yerine gösteri odası veya noktası denmesin.
19yy başlarında ingilizce osmanlıca sözlük yapıldı burda tam tamına 120bin kelime mevcut idi. şuan ingilizcedeki kelime sayısı 230bin civarına gelişmiş durumda bizim dilimiz ise yerle bir oldu. bunun müsebbibi tdk'yı kurup başına A.Dilaçar(adı ağop olan bir ermeni) adlı biri getirildi ve dil kıyımı başladı..
PARAYA ÖNEM VERMEZ.AMA NASIL OLDUYSA 3-4 MİLYON DOLARIN SAHİBİ OLMUŞ.GEMİLER VİLLALAR ARSALAR OHHHHHH.PARAYI SEVMEZ VAY BEEEEE...
Ne bicim hizmetkarlik bu her taraf talan edilsin.5 yildizli her yerde iftar yemekleri,nerdese sifirdan basla dünyaninin 6.-7 ci zengin basbakani ol.Hatunun bilmem nerelerin ortagi,keze ogullarin damatlarin kisaca heryer talan olmus.Dinle,allahla aldatma son sürat,tepelere 30-40 bin kisilik cami ,ise yaramayacak havaalanlari yapmak,PKK kayi basimiza cikarmak,yurt ve Atatürk cüleri iceri tiktirmak,ülkeninin heryerini satmak(maliye bakani satilacak pel bisey kalmadi diyor)dahasi cok... BU MU HiZMERTKARLIK?
Diğer Haberler