"Başbakan tasarının tek satırını okumamış!"

Ankara (AA)- CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, altına imza attığı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Tasarısının tek satırını okumadığı kanısında olduğunu savunarak, "Belki Başbakan yürürlük ve yürütme maddesi olan son 2 maddeyi okumuş olacak ki kendisine verilen metinleri, grupta tekrarlamak zorunda kaldı.

Başbakanın yapacağı ilk şey, o konuşma metinlerini hazırlayanları derhal görevden almaktır" dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara Şubeler Platformu Sözcüsü, Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen ve beraberindeki sendikacıları kabul etti.

Kılıçdaroğlu sendikacılara, "Yalan söylüyorlar" demenin, bir Başbakana yakışmayacağını ifade etti.

Erdoğan'ın, prim ödeme gün sayısının 7 binden 9 bin güne çıkacağını, ilk kez 2028'de işe girecekler için bu uygulamanın olacağını söylediğine işaret eden Kılıçdaroğlu, "Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren her yıl 100 gün eklenecek" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, "Bu düzenlemeyle, emeklilik koşulları ve maaş hesaplarının, işçi, memur ve esnaf için eşitlendiği" sözünün de doğru olmadığını öne süren Kemal Kılıçdaroğlu, işçi ve memurdan farklı prim alındığını, BAĞ-KUR'lunun ise kendi istediği kadar prim ödeyeceğini kaydetti.

Erdoğan'ın, "Emzirme ödeneğini 50 YTL'den 203 YTL'ye, cenaze ödeneğini de 242 YTL'den 608 YTL'ye çıkardık" dediğine işaret eden Kılıçdaroğlu, geçen yasama döneminde çıkan 5510 sayılı yasada emzirme ödeneğinin bin 215 YTL olduğunu belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu, "Kim doğru söylüyor? Başbakan, bu yasayı gördü mü acaba?" diye sordu.

-"Yıpranma elinizden alındı mı alınmadı mı?"-

CHP'li Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın, "Çalışanların, emeklilerin haklarında gerileme olacakmış. Asla böyle bir şey söz konusu değil. Dürüst davranmıyorlar, yalan söylüyorlar, kazanılmış haklar aynen devam edecektir" sözlerini değerlendirirken de gazetecilere dönerek, "Sizin yıpranma hakkınız elinizden alındı mı alınmadı mı?" diye sordu.
Kılıçdaroğlu, "Elinizden alınıyor. Bu sizin kazanılmış hakkınızdı. Kim yalan söylüyor? Kim bu tasarının tek satırını okumadı? Başbakan.
Medyanın gözünün içine bakarak, 'Sizin hiçbir kazanılmış hakkınız elinizden alınmadı' demek nedir? Bunun en basit deyimiyle adı, Başbakanın da ifade ettiği gibi yalan söylemektir" diye konuştu.

-"Herhalde farklı yere düştü"-

Başbakan Erdoğan'ın, "Ben de emekçiyim, damdan düşenim. İşçi emeklisiyim" sözlerine de yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bu da yalan. Sayın Başbakan, 3 Mart 2000'de SSK'ya başvurarak, kendisine emekli aylığı bağlanmasını istiyor, 1 Nisan 2000'de SSK'dan emekli aylığı almaya başlıyor. Daha sonra, Başbakan 15 Nisan 2003'de SSK'dan emekli aylığını durduruyor, kaydı Emekli Sandığına yapılıyor. Başbakan, milletvekili emeklisidir, Emekli Sandığından emekli aylığı almaktadır. Damdan düştüğünü söylemektedir ama herhalde farklı yere düştü Sayın Başbakan, işçinin düştüğü yere düşmedi. Şu anda 2 bin 538 YTL emekli aylığı alıyor. Damdan düştüğünü söyleyen Sayın Başbakan: Acaba hangi işçi emeklisi bu kadar emekli aylığı alıyor? Bu kadar emekli aylığı alan kişi, işçi emeklisinin derdinden anlayabilir mi?"