Başbakan Yardımcısı Akdağ, AA Editör Masası'nda

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ: (4) - "Avrupa'daki sandıklar açılsın, her zamankinden daha fazla AK Parti oy alacak; her zamankinden daha fazla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan oy alacak" - "Avrupalı siyasetçiler, Sayın Cumhurbaşkanımızın aşırı otoriter, hatta 'diktatör' olduğundan falan bahsediyorlar. Birisi çıkıp da Sisi'nin diktatör olduğundan bahsetmiyor. Gerçek diktatörlerin diktatörlüğünden bahsetmek yerine, onlar kendi kafalarında oluşturmak istedikleri, kendi toplumlarında oluşturmak istedikleri algının peşinde koşuyorlar" - "(KKTC'de başörtülü öğrencilerin lise diplomalarının onaylanmaması) Hem üzüldüm hem de bu faşizan, insanlık dışı uygulamanın asla kabul edilemeyeceğini düşünüyorum. Sayın KKTC Başbakanı ile bu sabah görüştüm. Kendisi de bundan ziyadesiyle üzgün olduğunu ve bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını, başörtülü fotoğraflarla da diplomaların verileceğini bana garanti etti. Ben de meselenin bu şekilde çözülmesiyle iktifa etmiş oldum"

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Avrupa'daki sandıklar açılsın, her zamankinden daha fazla AK Parti oy alacak; her zamankinden daha fazla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan oy alacak." dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Bu seçim sürecinde Avrupalı siyasetçilerin Türk seçmenin kararını değiştirmeye yönelik değerlendirmeleri ile "Türkiye Batı'dan uzaklaşıyor, AB'den uzaklaşıyor" şeklinde ifadelerle yapılan yönlendirmelerinin hatırlatılmasının ardından "Sizce Avrupa'daki Türk seçmenin tercihine ne yönde yansıdı? Türk seçmen üzerinde etkisini nasıl gösterdi?" sorusu üzerine Akdağ, Avrupa'da bunu konuşan politikacıların, politikayı bilmediğini gösterdiğini söyledi.

Almanya'da, başka Avrupa ülkelerinde bir kanuna, düzenlemeye sığınarak AK Parti'nin mitingler, toplantılar yapmasının engellendiğini dile getiren Akdağ, buna karşılık PKK'lıların mitinglerinin engellenmediğine dikkati çekti.

Avrupalı siyasetçilerin sürekli olarak, "Türkiye Batı'dan uzaklaşıyor" temasını kullandığını ifade eden Akdağ, "Avrupalı siyasetçiler, Sayın Cumhurbaşkanımızın aşırı otoriter, hatta 'diktatör' olduğundan falan bahsediyorlar. Birisi çıkıp da Sisi'nin diktatör olduğundan bahsetmiyor. Gerçek diktatörlerin diktatörlüğünden bahsetmek yerine onlar kendi kafalarında oluşturmak istedikleri, kendi toplumlarında oluşturmak istedikleri algının peşinde koşuyorlar." diye konuştu.

- "Türk seçmeni, Avrupa'da da Türkiye'de de müthiş feraset sahibi bir seçmen"

"Türk seçmeninin, ortalama bir Avrupalı seçmen gibi olmadığı"nı bilmediklerine vurgu yapan Akdağ, şunları kaydetti:

"Türk seçmeni, Avrupa'da da Türkiye'de de müthiş feraset sahibi bir seçmen. Siyasetle de öyle bir ilgilenir ki gidin Türkiye'de herhangi bir kahveye girin, bir kişiye sorun, sizin benim bildiğim kadar siyaset bilir, takip eder. Onlar bunun farkında değiller. Bu baskıyı yaptıkça oradaki seçmen işin gerçeğini anladı. Türkiye'deki seçmen de 'Neden AK Parti'nin üzerine bu kadar geliniyor, neden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın üzerine bu kadar geliniyor' bunu daha iyi anladı. Yapsınlar, yaptıkları bizim işimize yarıyor. Avrupa'daki sandıklar açılsın, her zamankinden daha fazla AK Parti oy alacak, her zamankinden daha Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan oy alacak. Bu yaptıkları tam anlamıyla geriye tepen bir durum."

- "Başörtülü fotoğraflarla diplomaların verileceği garanti edildi"

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Hala Sultan İlahiyat Koleji'ndeki eğitimlerini tamamlayan başörtülü öğrencilerin lise diplomaları KKTC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmadı. Bu uygulamayla amaçlanan ne olabilir? Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?" şeklindeki soru üzerine Akdağ, bu yöndeki bilgiyi kendisinin de olayın ardından öğrendiğini söyledi.

Yaşanan bu olayı üzüntü ile karşıladığını belirten Akdağ, "Hem üzüldüm hem de bu faşizan, insanlık dışı uygulamanın asla kabul edilemeyeceğini düşünüyorum. Sayın KKTC Başbakanı ile bu sabah görüştüm. Kendisi de bundan ziyadesiyle üzgün olduğunu ve bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını, başörtülü fotoğraflarla da diplomaların verileceğini bana garanti etti. Ben de meselenin bu şekilde çözülmesiyle iktifa etmiş oldum."

Başbakan Yardımcısı Akdağ, bunun kabul edilemez bir şey olduğunu vurgulayarak, "Hangi yılda yaşıyoruz. Bu devam ettirilseydi, buna da söyleyeceğim şey, faşist, insan haklarını hiçe sayan, özgürlükleri yok sayan bir uygulamadır diyecektim. Şükür ki iyi ki bu uygulamayı sonlandırıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler