Başbakan Yardımcısı Akdağ Erzurum'da

Akdağ: - "Türkiye'de eğitim konusunda sıçrama yapacaksak önce kendi kapımızın önünü üniversite olarak süpürmemiz lazım" - "Öğrenmeyi öğretmek, araştırma kabiliyeti kazandırmak, analitik düşünmeyi kazandırmak, herhalde yeni nesil üniversitelerin en önemli gayelerinden birisi bu olmalıdır"

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Türkiye'de eğitim konusunda sıçrama yapacaksak önce kendi kapımızın önünü üniversite olarak süpürmemiz lazım." dedi.

Akdağ, Atatürk Üniversitesi Konuk Evi'nde düzenlenen, "Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi Arama Konferansı"nda yaptığı konuşmada, politikada ve diğer alanlarda başarılı olmasında ailesinin, memleketinin ve Atatürk Üniversitesi'nin büyük katkısı bulunduğunu söyledi.

Atatürk Üniversitesinin doğuda kaldığı için belki gözden uzak olduğunu anlatan Akdağ, ancak buranın Türkiye'nin ilk kurulan ve köklü geleneğe sahip üniversiteleri arasında yer aldığını ifade etti.

Üniversitede yetişen öğretim üyelerinin daha sonra başka üniversitelere gittiğini anımsatan Akdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunu 'kan kaybediyor' olarak düşünüyorduk ama aslında ben bunun sonradan çok daha iyi bir şey olduğunu anladım. Bir üniversitenin öğretim üyesi profilinin değişmesi aslında o üniversitenin kendini geliştirmesi için önemli bir husus. Batılı üniversitelere baktığımızda öğretim üyelerinin bir üniversiteden diğerine geçtiği sıklıkla görüyoruz. Özellikle ABD'de bu böyle. Bunun çok faydalı olduğuna inanıyorum. Bir insanın yer değiştirmesi bile, bir şehirden başka şehre gitmesi bile kendisine çok büyük bir şey kazandırırken, öğretim üyelerinin yer değiştirmesi hususu çok önemli."

- "Üniversitelerde öğrencilerin önü açılmalı"

Akdağ, yaşadığı bir anıyı paylaşarak, üniversitelerde öğrencilerin önünün açılması gerektiğini vurguladı.

Aykırı düşünen, atak davranan öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde destek olunması gerektiğini belirten Akdağ, şunları dile getirdi:

"Gerçekten çok zeki çocuklarımız var. Yurt dışına gittiklerinde harikalar oluşturan, dünyanın en önemli buluşlarına imza atan beyinlerimiz var. Biz üniversite hocaları genelde aşağıdan yukarı gelen öğrencilerin iyi eğitilmediğinden çok yakınırız. Yani, 'Üniversite eğitiminin iyileştirilmesi için ilk ve orta eğitimin iyi olması lazım.' deriz. Doğrudur ama kısa vadede biz Türkiye'de eğitim konusunda sıçrama yapacaksak önce kendi kapımızın önünü üniversite olarak süpürmemiz lazım. Öğrenmeyi öğretmek, araştırma kabiliyeti kazandırmak, analitik düşünmeyi kazandırmak, herhalde yeni nesil üniversitelerin en önemli gayelerinden birisi bu olmalıdır."

Başbakan Yardımcısı Akdağ, öğrencilere ezberciliğin aşılanmasından vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Adını ne koyarsak koyalım, ne kadar toplantı yaparsak yapalım bana göre bir şey değiştirmez. Şimdi burada da bir akademisyen olarak şunu ifade etmek isterim ki kendimize çuvaldızı batıralım. Önce eğitenleri eğitmek gerekiyor. Öğrenciye farklı bir şey öğretmeye başlayacaksak yeni nesil üniversitede, değişim yönetimine ve eğitime öğretim üyelerimizden başlamamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

Konferansa Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, AK Parti Erzurum Milletvekilleri Zehra Taşkesenlioğlu ve Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz ve öğretim üyeleri katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler