Başbakan yardımcısı Yazıcı'nın Rize ziyareti

RİZE (İHA) - Türkiye'de son günlerde yaşananların ülkenin hayrına çalışmalar olduğunu ve bir takım karalama ve engellemelere rağmen sonuna kadar gidilmesi gerektiğini vurgulayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, hiçbir güç ve örgütün de devletin örgütünden daha büyük olmadığının altını çizdi.
Bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere memleketi Rize'ye gelen Yazıcı, bu sabah ziyaret ettiği Rize Valiliği'nde Vali Kasım Esen'den ilin sorunlarıyla ilgili brifing aldı.

Bakan Yazıcı, Rize'nin Çayeli ilçesindeki bir köyde kendisine ait olan ancak yıkılmış durumdaki tarihi evin maketini hediye eden Vali Esen'e jesti için teşekkür etti. Daha sonra gazetecilerin gündeme dair sorularını cevaplandıran Yazıcı, anamuhalefet lideri Deniz Baykal'ın iktidara yönelik eleştirileriyle ilgili olarak şunları söyledi:
"Benim Sayın Baykal'ın söylediklerini tahlil etme konusunda harcayacak zamanın yok. İktidar partisi için de, muhalefet partileri için de demokrasi temel unsurdur. Türkiye'de muhalefet partilerinin ve özellikle ana muhalefet partisinin 2002 yılından 2007 yılına kadar bu ülkenin yararına bir tek projesi var mı? Muhalefet partisi hükümeti eleştirebilir, aksaklıklarını söyleyebilir. Bizim hemşerilerimizin deyimiyle atabilirler. Ama el insaf. Bu güne kadar bu milletin hayrına 'şu iş şöyle olmalıdır'
demediler. Sayın Baykal gece yatıyor, hayal görüyor, sabah da kalkıp hayallerini seslendiriyor"

Ergenekon soruşturmasında gelinen noktayı da değerlendiren Yazıcı, "Biz iktidara geldiğimizde 3Y ile mücadele edeceğimize söylemiştik. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar. Türkiye'de demokratikleşmenin, hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi için karanlıkların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu çerçevede karanlık güçlerin, çetelerin, örgüt yapılarının ortaya çıkartılması Türkiye'nin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Hiçbir güç ve örgüt, devletin örgütünden daha büyük değildir. Bu ülkeye hizmete etmek isteyenler için hizmet etmenin yolu yordamı vardır. Yer altında, yerin dibinde çeteleşip ülkenin yönetimini zaafa uğratmak isteyen bir takım insanlara, kendi mentalitelerine göre hüküm tesis edecek şekilde hareket etmelerine demokratik bir ülkede izin vermek mümkün değildir" diye konuştu.
Soruşturmanın 'yargıya intikal etmiş bir konu' olduğunu vurgulayan Hayati Yazıcı, "Ortada somut bulgular var. Bu organizeye kim katılmışsa, kiminin ifadesine başvuruluyor, kimi sanık olarak derlenip toparlanıyor. Bu, Türkiye'nin hayrına yönelik bir çalışmadır. Bunu karalamaya yönelik bir takım çabalar var. Sonuna kadar gidilmesi gerekir. AK Parti döneminde hiçbir karanlık odak kalmamıştır" şeklinde konuştu.

Yazıcı, daha sonra Rize Belediyesi'ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile görüştü.