Başbakan Yıldırım'dan Suriye operasyonu tepkisi

Başbakan Yıldırım, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye düzenlediği operasyona ilişkin "Sizin insanlığınız sadece kimyasal silah kullanıldığında mı aklınıza geliyor? Bugüne kadar neredeydiniz?" dedi. Başbakan Yıldırım, operasyona ilişkin ayrıca "Bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz ancak kalıcı barış için daha fazlasına ihtiyaç var" ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, AK Parti Esenler İlçe Kongresi'nde konuştu. ABD ve koalisyon ortaklarının sabaha karşı Suriye'ye düzenlediği operasyonu değerlendiren Başbakan Yıldırım, "Geçtiğimiz günlerde Suriye'de alçak rejim, kimyasal silahlarla çocukları, masum insanları katletti. Birden bire dünyanın vicdanı olarak kendilerini gören ülkeler seslerini yükselttiler. Peki 7 yıldır Suriye'de insanlar katlediliyor. Vahşet devam ediyor. Siz sadece kimyasal silah kullanıldığı zaman mı insanlığınız aklınıza geliyor? Bugüne kadar neredeydiniz?" diye konuştu.

"BUNU OLUMLU BİR ADIM GÖRÜYORUZ"

"Tabi ki ne kimyasal silahla ne de normal silahla hiçbir insan hayatına kastetmeyi bizim inancımız da hukukumuz da kabul etmez" diyen Yıldırım, "Ancak Suriye'de çözüm isteyenlerin göstermelik vicdan istismarıyla değil gerçekten sorumluluk alarak bu vahşetin sona erdirilmesi için daha çok çalışması gerekiyor. Sahada rekabet etmek ülkedeki sorunları çözmez. Sivillerin yaşamasına katkı sağlamaz. Suriye'de tek ülke barış için, insanlık için, terörün yok edilmesi için çalışıyor. O ülkenin adı Türkiye'dir. O liderin adı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu sabah ABD ve koalisyon ortakları bir operasyon düzenledi. Tabi bunu olumlu bir adım görüyoruz. Ancak barış için daha fazlasına ihtiyaç var. Türkiye, bilinmelidir ki iç meseleleri kadar bölgedeki bütün sorunlara hakimdir. Gereken adımları atmaktadır. Dün BM Güvenlik Kurulu'nda onurumuz Kudüs için mazlumların gür sesi olduk. Bugün Doğu Guta'da, Duma'da yaşanan katliama karşı küresel barış çağrısı yapıyoruz. Çünkü İstanbul'daki bir çocuğun Kudüs'teki, Duma'daki çocukların bizim nazarımızda farkı yoktur. Bir insanlık suçuna maruz kalarak kimyasal, biyolojik, normal silahla can veren onlarca masumun hakkını korumaya Türkiye olarak devam edeceğiz. Bölgesel barışın, sağduyunun yanında olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"TEDBİRLERİ ALIYOR, ALMAYA DEVAM EDECEK"

Bölgedeki olayların ekonomiye olan etkisine de değinen Başbakan Yıldırım, döviz kurundaki artışlarla ilgili gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Başbakan Yıldırım şöyle konuştu:

Bugünlerde dünyanın her tarafında gerilim var. Yoğun bir kargaşa var. İç savaş var. Terör var. Ve Türkiye işte bu yoğun gerilim hattının da tam ortasında yer alıyor. Bundan dolayı bölgesel ve küresel gelişmeler ekonomiye yönelik ülkelerin ekonomisine yönelik belirsizlikleri de birlikte getiriyor. Özellikle son günlerde döviz kurlarındaki dalgalanmayı fırsat bilerek vizyon ortaya koyamayan proje üretemeyen muhalefetin adeta mal bulmuş mağribi gibi sarıldığını görüyoruz. Buradan ilan ediyorum. Şartlar ne olursa olsun içeride ve dışarıda küresel ekonomik belirsizliklere rağmen Türkiye ekonomisi 2017'de nasıl destan yazdıysa 2018'de de istikrarla, kararlılıkla yoluna devam edecek. Son günlerde yoğun döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın geçici olduğunu ve sınırlı olacağını ifade etmek isterim. Hükümetimiz konuyu gereken hassasiyetle, ciddiyetle ele alıyor. Alınması gereken ne gibi tedbirler varsa Merkez Bankası, Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu tedbirleri alıyor, almaya devam edecek. Geçmişi hatırlayamayan, bugün konuşanlar, fırsatı ganimet bilenler Türkiye'nin geçmişini hatırlamıyorlar. Hatırlayın bizim en küçük para birimimiz milyondu. 1 milyona 1 çay bile içemezdiniz. 6 sıfırı paradan atan AK Parti iktidarıdır. Kurda ufak oynamalar olunca felaket senaryoları yazanlar, anlatanlar 15 yıl öncesini gözden kaçırmaya çalışıyorlar. Faizleri yüzde 70'ten 10'lara indiren AK Parti iktidarıdır. Gelirlerinin yüzde 87'ini faize verirken yüzde 11'ini faize verir hale getiren AK Parti iktidarıdır. Orada kalan yüzde 75'i yatırımlarla, hastanelerle, okullarla, iş, aş yerleriyle fabrikalarla donatarak hizmete dönüştüren yine AK Parti iktidarı. IMF borcunu kapatan üstüne üstelik 5 milyar borç veririz diyen iktidar AK Parti'dir. Verdiği teşviklerle üretim bazlı ekonomiyi ayağa kaldıran AK Parti iktidarıdır. İhracat rekorlarını kıran parti AK Parti iktidarıdır. Buz bunları yaparken CHP ne yaptı. Laf üstüne laf. Biz ne yaptık; taş üstüne taş koyduk"

"HESAP SORULARAK DEVAM EDİYOR"

28 Şubat davası kararına da değinen Başbakan Yıldırım, "Dün bir dava sonuçlandı 28 Şubat davası. Bir post modern darbe girişimiydi. Halkın seçtiği iktidarı uzaklaştırmak, tehditle iş başından uzaklaştırmak için hazırlanmış bir darbe girişimiydi. Milletin iradesini tanklarla ezmeye çalışan darbeci zihniyet o gün böbürlenerek ne dedi; 28 Şubat bin yıl devam edecek. Evet, 28 Şubat devam ediyor. Nasıl devam ediyor? Hesap sorularak devam ediyor. Yargının önünde hukuk devletinde hesabı soruluyor. Şunu herkes bilmelidir. Bu ülkede demokrasilerde hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz. Mutlaka er de olsa geç de olsa hesabı sorulur. Hiç hesap sorulmayacakmış gibi afra tafra yapanlar bugün 'Biz ettik siz etmeyin. Biz bir şey yapmadık' diye el aman diliyorlar. Ama yargı gerekeni yapıyor. Hak ettiklerinin ne gerekiyorsa onu yapıyor. Bu vesileyle 28 Şubat'ın acılarını en derinden yaşayan ancak devlet adamlığı duruşundan taviz vermeyen Erbakan hocamızı bir kez daha rahmetle, minnetle anıyorum. Mekanı cennet olsun" diye konuştu.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
Geçin bu işleri sayın Yıldırım.gitti koca Suriye. 3 tane koca ülke Rusya İran Türkiye olarak dibimizde ki bir devlete sahip çıkamadınız.sıra artık kimde?
senin ataların oraları bir porsche parasına satmasaydı oralar bizim olucakti bos ruzgar yapma
@clbre_57 ulan zirzop, afrin harekatında yada fırat kalkanı harekatındada TÜRKİYE nin suriyede ne işi var diyordunuz. derlerya sxsen bir bela sxmesen bir bela. gerçi TÜRKİYE suriyede neişimiz var dediğinizde dinlemedi ama dünya ülkeleri bir tarafta TÜRKİYE tek. anca bu kadar oluyor.
ağzı olan konuşuyor???
sen bi sus recebin atadığı kukla boşbakan
Dışişleri destek veriyor başbakan tepki veriyor bu nasıl aymazlık. ABD ye destek veren kimse onun elide müslüğman kanındadır bukadar. Kimyasal kullanan abd ve israil bu ispatlandı ama haen esad diyorlar yazık be bu kadar satılmışlık olmaz! Sıra bize gelecek eyy efendiler aklınızı başınıza alın
nerde olacaklar? işi sana emanet etiler baktılarki bundan iş yok en iyisi biz dalalım düşünmüş olamazlarmı? durum şimdi 1:ci dunya savaşın sonuçlarına kadar benzeme ihtimalı olacak, yane Türkiyeyi Artık İraktan ABD, Süriyede Fransız ve ingilizler batı cephede ise sadıklarım + AB olacak! Rahatladınmı? memnuniyetin yerine geldimi? böyle bir tablo kaşısında kuşatılmış bir Türkiye rahat uyuyabilecekmı? Bu işler Tl Dolar Avor işleri ve ticaretine benzemez bu işler cidi işler aloooooo
bırakın küçük enişteyi :)
halen kimyasal silah kullandı diyo yav sen inanıyormusun buna suriye den sonra sıra turkiye de haberin olsun diye söyledim başbakanım
heyt be başbakanımız varmış...
Adam yıllardır savaşıyor. Bu güne kadar kimyasal kullanmadı. tam savaşı kazandı şimdi kimyasal silah kullanıyor. Esat mı aptal yoksa bizi mi aptal yerine koyuyolar. sırf Esat ı yok etmek içğn yapılmış bir operasyon. iddia ediyorum esat kimyasal kullanmadı
sen sus çomar
Siz müslümansınız ha.
T.C Dışişleri Bakanlığı operasyonu destekleyen açıklama yapıyor Binali bey karşı açıklama yapıyor. diliniz bir değil mi aynı ülkeyi yönetmiyor musunuz????
Sn.Başbakanım bunların derdi ne kimyasal ne esad baktılarki vekiller iii taşere ettikleri köpekleri sahada eziliyor mecbur kaldılar kendileri devreye girmeye
daha fazlasını bekliyormuşmuş.sıra Türkiye ye geldiğinde suriye iran rusya da batılı devletlere aynını söylediğinde kızmayın tanam mı.
Sen bu kadar bilincsiz,bilgisiz,öngorusüz olmasaydın başbakan olabilirmiydin.
Abd Suriye den çekiliyorum dedikten 2 gün sonra Doğu Guta da kimyasal bombalar patlıyor. Abd bu olaydan sonra benim burda işim bitmedi diyerek çekilmekten vazgeçiyor. Esad enayimi teroristleri temizleyip hakimiyetini ele geçirdiği bir bölgeye kimyasal bomba atacak hemde abd çekiliyorum dedikten sonra. Kimyasal bombaları herkez biliyor abd'nin attığını ama bizim koyunlar anlamadı
tepedeki destekliyor buda tepkililerin gazını alacak aklınca abd ortağısınız itiraf edin artık kıvırmayın.
Mevlüt çavuşoğlu demişki suriyeyi bu rejimden kurtarmamız gerekiyor demiş, e ne yani türkiyeyide hırsız ve harami çetesi akp kadrolarından kurtarmamız gerekiyor ne yapalım şimdi?
laf salatası yapıyo cahıl
Türk halkı, Mirac gecesi müslüman komşu bir ülkeye karşı yapılan bu haksız saldırıyı, memnuniyetle karşıladığını beyan eden AKP hükümeti ile aynı görüşte değildir..
Dünyanın beşten büyük olmadığını görüyorsunuz, mükemmel. O beş ülke kilometrelerce uzaktan gelip çeşitli kendi yaptığı bahanelerle ırak, Libya, Suriye'de sona yaklaşıyorlar,(işgal istedikleri gibi gitmeyince kimyasal yalanina sarıldılar) ve kendi grupları nin (ab , NATO) desteğini aldılar. Beşten büyük dedikleri hiçbir ülkede bu beş ülkenin ne işiniz var buralarda deyip kafasını kırmıyor.
Yılların numarası: Önce kimsenin iplemediği bir bürokratla bi yoklama çekersin. Sonra aksi durum oluşursa en yetkili ağız tam tersi açıklama yapar. Yani anlayacağınız bırakın özgürce konuşsun küçük enişte...
siz nerdeydiniz yildirim ey almanya diyeceginize siz neden vurmadiniz
Sayın Başbakanım dediğiniz ülkeler hain Pkk-pyd, Daiş-işit ve Fetö-pyd terör örgütünü kuran ülkeler. Ki 3 bin kargo uçak ve 5 bin tır silah verdiler. Onbinlerce vatan evladını şehit ettirdiler. Suriyeye girmemize neden oldular.
yazıklar olsun
sen neredeydin :)
Bravo başganım
RUSYANIN VURDUĞU YERLERDE KİM VARDI DESTEKLEDİĞİ ESAD KİMLERİ VURDU DOMATES SATACAGIZ DİYE SESİN ÇIKMIYORDU BURDAN DA SİYASİ RANT ELDE ETMEYE ÇALIŞMAK PES DOĞRUSU
Siyaset böyle bir şeydir. Her zaman üste çıkma sanatı...
ŞİMDİYE KADAR TÜRKİYE NEDEN BEŞAR ESADA YARDIM EDİP YANINDA OLMADI HEP ESADA ONA CEPHE ALANLARLA BERABER OLDU SURİYENİN NERDEYSE PARÇALANMA SINA GELİNDİ SONRA TÜRKİYEDE AYNISI UYGULANACAK SURİYEDE TÜRKİYE KİMYASAL SİLAH KULLANDI DENİLECEK DERTLERİ BÜYÜK ORTADOGU PROJESİNİN HAYATA GEÇİRMEK BÜYÜK İSRAİLİ YANİ İKİNCİ AMERİKAYI BURADA KURACAKLAR İŞTE ABD YE BU FIRSAT VERİLMEMELİ KARŞISINDA GÜÇ BİRLİGİ YAPILIP GEREKEN DERS VERİLMELİDİR .
farklı bi öz eleştiri yapmak gerek GÜÇSÜZÜS ne yazıkki bu ülke için kanımızın son damlasına kadar cihanla savaşırız ama maalesef güçsüzüs
kalitesiz omurgasız düşük profilli siyasetçi konuşmuş..omurgasız kıç yalayan akp iktidarı işleri..esad adam gibi adam ondan adamlık milliyetçilik öğrensin bu sahtekar müslümanlar...
daha fazlasını bekliyormuşmuş.sıra Türkiye ye geldiğinde suriye iran rusya da batılı devletlere aynını söylediğinde kızmayın tanam mı.
8 sene ve ölen o kadar insan yok olup giden nice hayatlar, hayaller
Kimyasal silahi bence Esad kullanmadi.Niye kullansin ki? Zaten kullansa biliyor ki dunya,basta abd olmak uzere karsi cikip askeri mudahale yapabileceklerini.Bu yuzden inanmiyorum.Tipki yugoslaviayi dagittigi gibi,irakta kimyasal silah var diye isgal ettigi,11 eylulu taliban yapti diye afganistani istila ettigi gibi,libyayi kadaffi yonetiyor diye ulkeyi yok ettigi bi abdye inancim asla olamaz.Iyi ki Rusya var
sam gitti basbakan neden sahip cikmyorsunuz bekliyorsunuz karismiyormusuz turkiyeye saldirincami akliniz basiniza gelecek hala atisma derdindesiniz!kurani kerimde rabbimin sama ne kadar onem verdigi ortadadir siz hala konusun yahudiye sinir olduk irani vurunca neyapcan israille birlik olup iranimi vurucaniz!
Rusya ve İran'dan çekiniyorlarmış...
ÇOK BÜYÜK HATA YAPIYORSUNUZ SAYIN BAŞBAKAN ... ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL .... ANCAK İSRAİLİN İŞİNE YARAYAN BİR SALDIRIYI DESTEKLİYORSUNUZ... KİMYASALI İSRAİL ATTI ... SURİYEYE SALDIRMAK İÇİN BAHANE ARADILAR ... YAZIKLAR OLSUN SİZE... İSRAİL SEVİCİLER.
Diğer Haberler