HABER

Başbakan'dan terörist cenazesi ricası!

Sırrı Sakık, 52 gündür morgda bekleyen terörist cenazeleri için Başbakan Erdoğan'dan ricada bulundu.

Başbakan'dan terörist cenazesi ricası!

Önceki gün bütçe görüşmeleri sürerken Meclis Genel Kurulu’na gelen Başbakan Erdoğan’a, beraberinde Pervin Buldan ve Aysel Tuğluk ile birlikte “geçmiş olsun” dileğini ileten ilk isim BDP Muş Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazan Vadisi'nde çıkan çatışmada ölen ve 52 gündür Malatya Morgu'nda bekleyen İran uyruklu teröristlerin cenazelerinin, ailelerinin talebi doğrultusunda İran sınırına yakın bir yerde gömülmelerinin sağlanması için Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e talimat verdi.

Önceki gün bütçe görüşmeleri sürerken Meclis Genel Kurulu'na gelen Başbakan Erdoğan'a, beraberinde Pervin Buldan ve Aysel Tuğluk ile birlikte ilk "geçmiş olsun" dileğini ileten ilk isim BDP Muş Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık oldu. Sıkık daha sonra Erdoğan'ın yanına ikinci kez gelerek kısa bir görüşme yaptı. Sakık bu görüşmede, 52 gündür Malatya'da morgda bekletilen 7 İran uyruklunun defin sorununu aktardı. İran uyruklu 7 kişinin cenazelerini İran'ın kabul etmediğini bu nedenle ailelerinin cenazeleri ülkelerine götüremediklerini anlatan Sakık, Adalet Bakanlığı'nın yayınladığı genelge doğrultusunda bu cenazelerin Adli Tıp Kurumu'nun bulunduğu bir ilde, mülki idare amirinin yetkisi dahilinde defnedilmelerinin öngörüldüğünü söyledi. Sakık, ailelerin çocuklarının mezarlarını arada bir de olsa ziyaret edebilmek için İran sınırına yakın bir il'e gömülmelerini istediklerini anlatarak, "Sayın Başbakan aileler cenazeleri alamıyor. 52 gündür Malatya'da perişan halde bekliyorlar. Lüften sorunun çözümü konusunda destek verin" dedi. Sakık'ın bu sözleri üzerine Erdoğan, yanında bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e sorunun çözülmesi ve ailelerin mağduriyetinin giderilmesi talimatını verdi.

SAKIK: İNSANLIK ADINA RİCA ETTİM
Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Sırrı Sakık, "İnsanlık adına Sayın Başbakan'dan bir ricada bulundum. Malatya Adli Tıp Kurumu morgunda 52 gündür bekleyen cesetler var. İran bunları kabul etmiyor. Aileleri arada sırada da olsa çocuklarının mezarının başında dua edebilmek için cenazelerin Hakkari ya da Ağrı gibi İran sınırına yakın bir ilde toprağa verilmelerini istiyor. Adalet Bakanlığı genelgesi ise bu cenazelerin ancak Adli Tıp kurumu bulunan bir ilde defnedilebilmelerine imkan tanıyor. Sayın Başbakan yakından ilgilendi ve sorun çözülecek dedi" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 183 yorum
bu nası bi iş bunların diriside ölüsüde memlekete sorun arkadas yaa ...
iran kabul etmiyor bizim canlarımızı vuranların defin derdi bizimi aldı devlet törenide düzenletseydi bari tayyip başbakan
lan arkadas dirinizden ne hayır gördükki ölünüzden ne hayır görelim,çözüm belli idam getirilsin,vatan hainliginden asılsınlar irandaki gibi bakalım 1. yılda pkk bitiyormuu bitmiyormu, ben cezaevinde yattım yemin ederim onlara verilen imkan bize verilmiyordu, ben vatan haininden degersizmiyim, bende kürdüm ama o.ç degilim, namusumla serefimle insanlara tüm insanlara sevgi ve saygıyla yaklaştım, bu ülkedeki sorun kürt sorunu değil pkk sorunudur, idam şart.. hangi patri idamı getireceğim sözü verse 1700 oyumuz var onundur..
hadi ya 1700 diyon nerden biliyon hepsi verecek idam gelsin bende isterim
bu vatanın askerine polisine evladıda kurşun sıkan bu kansızların bu vatan üzerinde gömülecek toprağı yok atın nehre gitsin tuvalet atıklarıyla...
o evlatların ailelerin her damla yaşlarının hesabını kim verecek o gencecik canların lağıma yazık değilmi lağım bile kabul etmez bunları iran kabul etmemiş ama bizim canlarımıza kurşun sıkanların leşlerinin gömülmesi talimatı veriliyor bu vatan bunların hesabını soracak elbet sizden sakık efendi kanınamı dokundu leş sözcüsü
Geri Dön