Başbakan'ın danışmanından PKK'ya tepki

PKK terör örgütü üst düzey yöneticilerinden Cemil Bayık'ın çözüm süreci konusunda hükümeti hedef alan ve ikinci aşamaya geçilmezse sürecin biteceğine yönelik sözlerine yanıt, Yalçın Akdoğan'dan geldi.

Başbakan'ın danışmanından PKK'ya tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en yakın danışmanlarından, AK Parti milletvekili Yalçın Akdoğan, bugün Star Gazetesi'nde yayınlanan köşe yazısında Bayık'ın açıklamalarını "dayatma ve şantaj" olarak nitelendirerek, "Terör tehdidi ve dayatmasına hiçbir zaman eyvallah etmeyen hükümetin süreci zehirleyen bu tür şantajvari açıklamalara eyvallah etmesi de mümkün değildir" dedi.

"AMAÇ: HÜKÜMETİN SİYASİ FAYDA SAĞLAMAMASI"

Bayık başta olmak üzere PKK ve uzantısı örgütlerden gelen açıklamalarının amacını mevcut barış sürecinin mimarı olarak "Öcalan'ı göstermek" ve "hükümetin süreçten siyasi fayda sağlamaması" olarak yorumlayan Akdoğan, "AK Parti iktidarının bugüne kadar Kürt meselesine yönelik attığı her adım örgüt tarafından ya görmezden gelindi, ya küçümsendi ya da kendi mücadelesinin sonucu gibi gösterildi" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'Yİ TERK EDEN YÜZDE 20, HAREKET HALİNDE YÜZDE 10"

Akdoğan yazısında, PKK'nın Türkiye'yi terketme süreci konusundaki son rakamları da açıkladı. Türkiye'yi terk eden PKK'lıların oranı yüzde 20, Türkiye içinde hareketlenenlerin oranı ise sadece yüzde 10 olduğunu kaydeden Akdoğan, "Türkiye’yi fiilen terk eden örgüt üyelerinin oranı yüzde 20’ler sınırındadır. Bunu bilen örgüt kendini savunmak için tüm unsurların hareket halinde olduğunu ve sınırı geçmenin aylar alabildiğini söylemektedir. Oysa bu da doğru değildir. Hareket halinde olanların veya yer değiştirenlerin oranı da yüzde 10’u geçmemektedir" dedi.

"ÖCALAN, PYD ÜZERİNDEN STRATEJİK ROL ARIYOR"

Abdullah Öcalan'ın İmralı'da kendisini ziyaret eden BDP heyetine söylediği, "Kendisine araçsal değil, stratejik konum biçilmesi gerektiği" mesajını da değerlendiren Akdoğan, Öcalan'ın sürece etkisinin "henüz belli olmadığını" vurguladı. Akdoğan, "PKK’nın eylemsizlik kararı, Türkiye’yi terk etmesi ve silah bırakması gibi adımların atılmasında Öcalan’ın ne kadar etkili olduğu ve nihai noktaya ulaşılıp ulaşılamayacağı henüz belli değil" ifadesini kullandı.

Öcalan, Suriye’deki gelişmeler üzerinden kendisine bölgesel bir aktörlük ve rol üretmeye çalıştığını da kaydeden Yalçın Akdoğan, "(Öcalan) PKK üzerinden ulaşmaya çalıştığı araçsal rolü, PYD üzerinden stratejik role çıkarmaya çalışıyor" dedi.

Akdoğan, yazısının sonunda Ak Parti iktidarının gelişmeleri yakından takip ettiğini ve çözüm sürecini "kararlılık ve sabırla devam ettirdiğini" de vurguladı.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
TERÖRİSTLERLE PAZARLIK YAPILAMAYACAĞINI HALA ANLAMADILAR. OY UĞRUNA VERİLİN TAVİZLER ÜLKEYİ BÖLÜNME EŞİĞİNE GETİRDİ. BUNU GÖRMEK İÇİN DANIŞMAN OLMAYA GEREK YOK.
Bu akp kadar Türk düşmanı bir parti yoktur dünyada...Türkler bu akp ye oy verirse şöyle böyle olsunlar.....!
YAZIKLAR OLSUN! BU İKTİDAR DÖNEMİNDE ALTINIZ BEZLENDİ DEĞİLMİ?
potamyalı receb,bop cu receb,şerefsiz receb;T.C.ne zaman bop haritasına göre bölünecek.açık açık kürdistan söyleniyor ve bu konu olgunlaştırılıyor.vatandaşın da hazmetme süreci takip ediliyor.ülkeyi bölen kim olursa olsun vatan haini değil mi ? buna yardım yataklık ve sebeb olanlarda vatan haini değil mi ? yani potamyalı receb yani başbakan sen vatan haini değilmisin ? potamyalı başbakana da destek verenler dolaylı olarak vatan haini olmuyorlar mı ? pkk vatan haini,bdp vatan haini de akp vatan haini değil mi ? diğerlerinden daha fazla vatan hainliği yapan kuruluş akp.o sebeble akpkk diyoruz ya
Halk bunları yemez artık siz sadece kendi seçmeninizi tabanınızı kandırırsınız.
yaw şu esed ne oldu, bas bas böğürüyordu tayyip ağa, 1 haftaya kalmaz giderdi esed .. ne oldu ? 700.000 mülteci, El nusra, Komşumuz olarak KUZEY KÜRDİSTAN, 1.5 milyar dolar BİZE GİRDİ.. Bu oldu ..
akpkk kardeş.
yaw şu esed ne oldu, bas bas böğürüyordu tayyip ağa, 1 haftaya kalmaz giderdi esed .. ne oldu ? 700.000 mülteci, El nusra, Komşumuz olarak KUZEY KÜRDİSTAN. 1.5 milyar dolar BİZE GİRDİ.. Bu oldu ..
şimdi meşgul başbakanımız.MISIR la uğraşıyor.SİSİ yi halletsin tekrar ESAD a gelecek sıra...
YA OZAMAN AÇILIM SÜRECİ TAMAMEN FİYASKO O ZAMAN BU HÜKÜMETTE ARTIK MEŞRULUĞUNU KAYBETMİŞTİR HERKES KENDİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALI
i.... ÜRER KERVAN YÜRÜR.
ECDADINI İNKAR ETMEYENLERİN HEPSİ BURADA. YÜRÜ ASLANLARIM YÜRÜYÜN,ARKANIZDAYIZ.GEÇMİŞİ BİLMEYENLER HEYBETİNİZDEN KORKUYOR.
BU EKİMDE YAPILACAK GÖRÜŞMELERDE MASKELERİNİZ DÜŞECEK. KÜRT SORUNU DİYE BAŞLATTIĞINIZ BU BÖLÜCÜLÜĞÜN İSMİNİ NASIL ÇÖZÜME KADAR GETİRDİĞİNİZ VE OY UĞRUNA VERDİĞİNİZ TAVİZLER, VAAD EDİLENLER BİR BİR DÖKÜLECEK ORTAYA. BIRAKIN ARTIK BU AÇILIM İŞİNİ İKİNCİ VE DAHA BÜYÜK BİR HABUR FACİASI YAŞAMADAN. AÇILIM SÜRECİ OLMASA AKP ÜLKEYİ İYİ İDARE EDİYOR. AMA 1 YANLIŞ BÜTÜN DOĞRULARI GÖTÜRÜYOR.
AK PARTİ PKK YA TAVİZ VERİYOR DİYENLERE KAPAK OLSUN
Bu akp denen partinin oyu yüzde 25 geçmez,göreceksiniz,Türkler hiç bir zaman vatan hainlerini afetmezler,özellikle misak-ı milli söz konusu olursa...!
amerikan uşagı.
evet dayatma ve tehdit. ve sen gibi akilsizlerde hep bunu yiyorsunuz
BAŞBAKAN BU ADAMA HAKİKATEN BİR ŞEYLER DANIŞIYORSA, VAH VAH TÜRKİYE.
Kardes kardesi vuruyor bu yapilan gercekten cahillik ayni kanı taaiyoruz ayni dine mensubuz ayni havayi suluyoruz yapilan ayrimcilik ne oluyor gercekten acinacak drumdayz bi adim ilerlesiysek buda tayyip sayesinde oldu ne kadar dua etsek az hedef 2023
sayın danışman o zaman çık sende dayat 1. aşamanın bitmesini istiyoruz... 1 eylül son tarih 1. aşama bitmezse....... şöyle olur böyle olur de madem yürümüyor süreç... sende tarih ver... boşaltın de...ama nerde o yürek, o duruş, o cesaret, o vicdan muhasebesi...
KUSURA BAKMA AMA BAŞ DANIŞMANSIN AMA PKK YA GÜVENİLMİYEÇEĞİNİ ANLAYAMAMIŞSIN
BİZ YİNE ŞEHİT VERMEYE RAZIYIZ , YETER Kİ ŞU KÖPEKLER KONUŞMASIN , ELİNİZDEN GELENİ ARDINIZA KOYMAYIN , HADİ BAKALIM EYMİ YAMAN / BEYMİ YAMAN , YETER ARTIK KÖPEKLER SİZİ
göstermelik tepki vermenize gerek yok hem tepki veriyorsunuz hemde açılım yapıyorsunuz...
ÇÖZÜM SÜRECİ ÇÖZÜLME VE PARÇALANMA SÜRECİ OLMASINDA.........
SEÇİM SATHI MALİNE GİRİLİNCE KANKA OLAN PKK. KAKA OLDU MİLLETTE BUNU YEDİ... ?
yaw şu esed ne oldu, bas bas böğürüyordu tayyip ağa, 1 haftaya kalmaz giderdi esed .. ne oldu ? 700.000 mülteci, El nusra, Komşumuz olarak KUZEY KÜRDİSTAN, 1.5 milyar dol.ar BİZE GİRDİ.. Bu oldu ..
Diğer Haberler