Başbakanlık'tan kınama geldi

Başbakanlık Mısır'da yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

ANKARA (ANKA) - Başbakanlık Mısır'daki yönetimin barışçıl gösterilere karşı bir kez daha şiddete başvurmasını en sert şekilde kınadığını bildirdi.Başbakanlık, Mısır'da bu sabah güvenlik güçlerince sivil ve barışçıl gösterilere karşı başlatılan kanlı müdahalede halihazırda yüzlerce insanın hayatını kaybetmesinden ve binlerce kişinin yaralanmasından Türkiye olarak büyük üzüntü duyulduğunu bildirdi.

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada müdahale nedeniyle hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dilendiği bildirildi.

-AĞIR SUÇ-

Can kayıplarının artma ihtimalinden derin endişe duyulduğunu açıklayan Başbakanlık Basın Açıklaması'na şöyle devam etti:

"Tüm uyarılara rağmen Mısır'daki yönetimin barışçıl gösterilere karşı bir kez daha şiddete başvurmasını en sert şekildekınıyoruz. Hiç bir şiddet olayına karışmayan sivil halkın üzerine ateş açılması ve keskin nişancılar vasıtasıyla sivil halkın hedef alınması ağır bir suç teşkil etmektedir. 30 Haziran'dan bu yana, kardeş Mısır halkının yaşadığı can kayıplarından darbe yoluyla demokratik ve sivil yönetime el koyan mevcut idare sorumludur.

Can kayıplarına yol açan bu müdahalenin de, daha önceki müdahaleler gibi, kardeş Mısır'ın iç barışına ve huzuruna büyük zarar verdiği ortadadır. Demokrasiye sahip çıkan ve barışçıl tutumlarını ilk günden beri muhafaza eden kitlelerin üzerine ateş açılması insanlık vicdanını bir kez daha yaralamış ve büyük bir infiale yol açmıştır."

-MÜDAHALE DEMOKRASİYE DÖNÜŞ ÜMİTLERİNE CİDDİ DARBE VURDU-

Mısır güvenlik güçlerinin sivil ve barışçıl göstericilere yönelik bu kanlı müdahalesinin, kardeş Mısır'ın kapsayıcı bir geçiş süreci sonucunda demokrasiye yeniden dönüşü yönündeki ümitlere ciddi bir darbe vurduğunu belirten Başbakanlık, "Bu müdahale, mevcut yönetimin bütün tarafların katılımıyla demokrasiye geçiş sağlanması konusunda nasıl bir tavır içinde olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu durumu, kardeş Mısır halkının barış ve huzuru için son derece endişe verici buluyoruz" görüşünü dile getirdi. Başbakanlık'ın açıklaması şöyle devam etti:

"Açıkça görülmektedir ki uluslararası toplumun Mısır'da demokrasiye ve anayasal meşruiyete sahip çıkmak yerine, askeri darbeye destek vermesi ve bundan önceki katliamlara sessiz kalması, bugünkü müdahale için mevcut idareyi cesaretlendirmiştir. BM Güvenlik Konseyi ve Arab Ligi başta olmak üzere uluslararası topluluk, bu katliamın durdurulması için derhal harekete geçmelidir.

Türkiye olarak bu konuda yaptığımız uyarılar ve çağrılar, tüm Mısır halkının barış ve huzuru içindir. Bu çerçevede Sayın Başbakanımız geçtiğimiz günlerde BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile ayrı ayrı görüşmüş, Mısır'da demokratik sürecin başlaması ve muhtemel bir katliama karşı ortak tavır alınması çağrısında bulunmuştur. Türkiye bu girişimlerini bundan sonra da devam ettirecektir.

Mısır'daki geçici yönetimi kendi halkına karşı kanlı eylemlerde bulunmaya son vermeye, 30 Haziran 2013 tarihinden bu yana yaşanan katliamları gerçekleştirenler hakkında inandırıcı ve şeffaf adli soruşturma yürütmeye, başta Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasi tutukluları serbest bırakmaya ve gerçek ve kapsayıcı bir siyasi geçiş süreci başlatmaya davet ediyoruz.

Türkiye, kardeş Mısır halkının mevcut kaos ortamından bir an evvel kurtulması için her türlü desteği vermeye devam edecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Sivil barışcıl hareketlre bu kadar duyarlı olan başbakanlık taksimi ne çabuk unttu
Teröristler nezan masum oldu otobüs yakan polis taşlayan atatürkün yüzüne..terör òrgütü bayragı yapıştıran..lar yani sizler masum degilsiniz..
ALBAYRAKMURAT TERÖRİSTLERLE PAZARLIK YAPAN ŞEREFSİZLER KİM ACABA.. MÜZAKERE EDENLER KİMLER. OSLODA SEVİŞENLER KİMLER :)) BİRDE UTANMADAN GEZİDEKİLERE TERÖRİST DİYORSUNUZ. YA SİZİN O RESİMLERİ YALANLARINZI İSPATLADILAR YA. HALA DAHA YALAN DOLANLA İŞİNİZ DEVAM EDİYOR..
şuan ülkede akp den daha çok terörizm yaratan yok, bence ha pkk bayragı sallamıssın ha akp bayragı zaten bence amblemi bile masonik (ampul) yani ampulü amblem olarak secen bir partiden türkiyeye nasıl bir hizmet beklenirdiki!!
GERİCİ AKP HÜKÜMETİ MISIR'I KINARKEN KENDİ ÜLKEMİZDEKİ KATLİAMLARI NEDEN GÖRMEZDEN GELİYOR.YOKSA ORDUYU KATLİAMLARIN YAPILMASI İÇİN TAM DİZAY EDİLMEDİDE ONDANMI?
mısır bölünecek ..orada hıristıyan kıptılere devlet kurduracaklar..bop projesinin bir ayağıda budur..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler