Başbakanlık'tan TOKİ iddialarına ilişkin açıklama

ANKARA (İHA) - Başbakanlık, bugün yaygın bir gazetede, Siirt Bostancık ve Yağmurdere'deki TOKİ uygulamalarıyla ilgili iddiaların yer aldığı, "Siirt'ten şikayet mektubu" başlıklı haberle ilgili olarak, "Sözkonusu haberde konuyla ilgili olarak Sayın Emine Erdoğan'a daha önce şikayet mektupları ulaştığı iddiası tümüyle asılsız ve gerçekdışıdır" denildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a bu konuda hiçbir zaman hiçbir surette, ne mektupla ne de şifahi olarak herhangi bir şikayet ulaşmadığı belirtilerek, "Ayrıca, haber konusu iddiaların Başbakanımızın 'Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül'le vefa ilişkisi' gibi yanlış ve haksız yorumlara sebebiyet verecek şekilde takdim edilmesi, kabul edilemez bir yakıştırmadır" ifadelerine yer verildi. Açıklamada, ayrıca şunlar kaydedildi:

"Başbakanımız, hangi kademede ve siyasi anlayışta olursa olsun milletimize hizmet eden her kişi ve kuruma karşı vefa göstermiştir, göstermeye devam edecektir. Aynı şekilde, kim yaparsa yapsın milletimizin menfaatlerine hizmet etmeyen, imtiyaz ya da ayrımcılığa dayanan hiçbir talep, anlayış ve uygulamayı tasvip etmemiş, bulunduğu makamın gerektirdiği sorumlulukla bu tür iddiaların takipçisi olmuştur. Bu çerçevede, sözkonusu haberde yer alan iddialar, tarafları nezdinde araştırılmış ve ilk aşamada aşağıdaki bilgilere ulaşılmıştır: Siirt ili geneli değerlendirildiğinde TOKİ tarafından Doluharman Tarımköy ve Bostancık Tarımköy uygulamaları olmak üzere toplam 225 adet konuta yönelik Tarımköy uygulaması başlatılmıştır. Yine, Siirt ili genelinde Eruh, Cintepe, Merkez Pınarca köyü ve Merkez Evren'de de uygulamaya yönelik çalışma başlatılmış ancak yeterli talep sağlanamadığı için bu projeler iptal edilmiştir. Siirt Bostancık Tarımköy projesi, bölgedeki baraj uygulamasından etkilenen yöre halkı için düşünülmüş, valilik nezdinde araştırma yapılmış, hatta bununla ilgili TOKİ Başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar bizzat bölgeye giderek araştırma yaptıktan sonra projenin hayata geçirilmesine yönelik çalışmaları başlatmıştır. Bu çalışmaların başladığı tarih Siirt ilinin şu andaki Belediye Başkanı Sayın Mervan Gül'ün seçildiği Mart 2004 tarihinden öncesine dayanmaktadır. Bununla birlikte projede ve bölgede yaşanan satış güçlüğü göz önüne alınarak Sayın Mervan Gül seçildikten sonra söz konusu proje, belediye ile koordineli olarak yürütülmüştür. Projede öncelikle 150 konut üretilmesi öngörülmüş olmakla birlikte, yeterli talep oluşmaması sebebi ile bu rakam 62 konuta indirilmiştir. Söz konusu Tarımköy projesinde hak sahiplerine ilişkin listeler ilgili Belediye Başkanlığı tarafından TOKİ'ye iletilmekte olup, TOKİ tarafından hak sahiplerinin sözleşme imzalaması sağlanmaktadır. Siirt Bostancık Tarımköy projesinde anılan konutlar, haberde iddia edildiği gibi villa niteliğinde olmayıp yaklaşık 90 metrekarelik köy evleridir. TOKİ tarafından bugün itibariyle ülkemizin 22 bölgesinde Tarımköy yapılmakta olup, yaklaşık 40 adet bölgede de bu uygulamanın hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Yaşanan sorunlar sebebiyle yeni hayata geçirilen Tarımköy uygulamalarında önce talep toplanmakta, yeterli talep oluşursa ihalesi yapılarak satışı gerçekleştirilmektedir. Siirt Yağmurtepe'de ise kentsel dönüşüm projesi hayata geçirmeye yönelik olarak arsa temini için arayışlara geçilmiş ancak uygun arsa temin edilememiştir. Bununla birlikte ilgili belediye söz konusu projenin uygulanabilmesi için TOKİ'ye habere konu edilen araziyi devretmiştir. Ancak, bu arsayla ilgili TOKİ'ye intikal eden şikayetler göz önüne alınmış ve proje iptal edilerek arsa iade edilmiştir."