HABER

Başkan Aydın, Ankara'yı Atatürk'e şikayet etti

TOKAT (İHA) - Tokat Belediye Başkanı Nizamettin Aydın, Atatürk'ün 1930 yılında çıkardığı 1580 sayılı Belediyeler Yasası'nı belediyeciler olarak aradıklarını söyledi.

Belediyelerin çok zor durumda olduğunu kaydeden Başkan Aydın, "1980 yılında bin 500 olan belediye sayısı, siyasi hesaplarla 3 bin 215'e çıkartılarak İller Bankası paylarımız kuşa çevrildi. İktidar partileri kendi belediyelerini korumak ve kollamak adına bir Afet Kararnamesi icat edip, afeti uğramayanları afete uğrattı. Resmi kurumlar artık belediyelerimize ne ruhsat almak için, ne de su parası yatırmak için uğruyor. Bir çok belediye başkanı, bırakın yatırım yapmayı veya hizmet vermeyi, çalışanlarının ücretlerini bile ödeyemez oldu. Halkın seçtiği başkanların başarıları takdir edileceğine kıskanılmakta, güçleştirilmektedir. Günümüzde yerel yönetimler modernliğin, çağdaşlağın, özgürlüğün, insan hak ve hürriyetinin, saygınlığın, demokratlığın, hukukun üstünlüğünün, ademi merkeziyetçiliğin, insanca saygının ölçüsü olmasına rağmen, biz 72 yıldır yeni bir belediyeler yasası çıkartamadık" dedi.
Belediye başkanlarının yargılanmadan bir telefonla görevden alınabildiğini ve belediye başkanlarının icraatları ile değil, siyası düşünceleri ile değerlendirildiğini ileri süren Belediye Başkanı Aydın, "Ankara hala Çemişkesek'teki bir ebenin veya öğretmenin tayini ile uğraşırken, modası geçmiş despot ve statükocu zihniyetlerin değişmez itirazları olan, 'Haklısınız ancak ülkemizin özel şartları ve içinde bulunduğumuz coğrafyanın gereği olarak' diye başlayan mazeretleri kalkan yapmaktadır. Bütün dünyada trafik, kültür, turizm, sağlık, çevre hatta milli eğitim belediyelere devredilirken bizde durum tersi" dedi.

Konuşmasının devamında Ankara'yı Atatürk'e şikayet eden Başkan Aydın, şunları söyledi: "Sayın Paşam, siz 'Korkunun üzerine egemenlik kurulamaz' dediğiniz halde, Ankara, hala vehimlerle, tereddütlerle, korkularla yönetmeye devam ediyor bizi. Bu yüzden de Avrupa Birliği bize inanmıyor ve bizi hala güdümlü mermi gibi kullanıyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön