HABER

Başkan Topbaş: "Tasarrufa devam"

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yağan yağmurların barajların istenilen düzeyde dolmasını sağlamadığını belirterek, "Yetmiyor, tasarrufa devam" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul'da sürdürülen yer altı otopark çalışmalarını tanıtıcı bir basın gezisi düzenledi. Bu sırada basın mensuplarının su sıkıntısıyla ilgili sorularını yanıtlayan Topbaş, yağan yağmurların, barajların istenilen düzeyde dolmasını sağlamadığını söyledi. Başkan Topbaş, "Güzel yağmurlar yağıyor. Ama zannedilmesin ki barajlar doluyor. Yetmiyor. Şimdi şu geçtiğimiz 3-4 günde yağan yağmur dün itibariyle 4.5 milyon metreküp oldu. Yani İstanbul'un 2.5 günlük suyu. Bu yağışlar belki 200 gün devam etmeli. Tasarruf devam edecek. Biz kaynak tedarikine devam ediyoruz. Vatandaşlarımız yağmuru görerek 'barajlar doldu' demesinler. Şu anda doluluk oranı itibariyle yüzde 9-10 civarındayız. 'Suyu kesmeyeceğiz' dedik. Vatandaş tasarruf yaptı ve yapmaya devam ediyor" dedi.
Yağmur her gün yağsa bile tasarrufun devam etmesi gerektiğinin altını çizen Topbaş, "Bu bir alışkanlık haline gelmelidir. Bize zaten su yüksek maliyetli. Bir metreküp suyun tedariki için 1 kilowat saat enerji harcıyoruz" diye konuştu.

Topbaş, yağışla birlikte kanallarda yaşanan taşmalar konusunda da, "Teknik olarak yapılan şudur. Mevsim ortalamalarına göre en yüksek ortalama yaparak kaçlık kanal yapılacağı düşünülür. Ama beklediğinizin çok üstünde yağış alınca taşmalar olur. Geçen hafta metrekareye 105 kg düştü 3 saat içinde. Artık dengeler bozuldu. Kanalların çaplarını oldukça geniş tutmak geretiğini düşündük. Artık sular denize taşmaya başladı. Gerekirse cadde meğillerini de kuzey ülkelerde olduğu gibi arttırılması talimatını verdim" açıklamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön