Başkan Uysal 3 sultan, 19 Hanedan’ın bulunduğu türbenin restorasyon çalışmalarını izledi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İBB tarafından restorasyonu gerçekleştirilen Sultan II.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İBB tarafından restorasyonu gerçekleştirilen Sultan II. Mahmud, Sultan Abdülaziz ve II. Abdülhamid Han ile birlikte 19 hanedanın medfun olduğu Türbede restorasyon çalışmalarını inceledi. Başkan Uysal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir eşlik ederken, yapılan çalışmalarla ilgili olarak yetkililerden bilgi alan Başkan Uysal, türbede okunan Yasin-i Şerif’i dinledi ve dua etti.
Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve imzalanan protokolle İBB tarafından restorasyonu yapılan Sultan II.Mahmud, Sultan Abdülaziz ve Sultan II.Abdülhamid Han’ın türbesindeki çalışmalarda sona gelindi. Yaklaşık 3 milyon TL harcanarak aslına sadık kalınarak yapılan restorasyon çalışmaları sonrası türbe, Sultan II. Abdülhamid’in 100. ölüm yıl dönümüne yetişecek. İBB Başkanı Mevlüt Uysal,İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile restorasyon çalışmalarını inceledi. Çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Uysal, inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, “II.Abdülhamid Han önemli padişahlarımızdan biri olmasının yanında, İstanbul’un yeniden imarı, yeniden inşası adına zamanında önemli eserler ortaya koymuş bir tarihi bir şahsiyettir” dedi.

II. Abdülhamid Han’ın 100. ölüm yıl dönümü
İBB Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları gerçekleştirilen türbede açıklama yapan Başkan Uysal, “Burada ebedi istiratgâhlarında yatan ecdadımızı saygıyla anıyorum. Bu türbede üç Sultan ve 19 hanedan üyesinin kabri var. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Türbenin daha çok II.Abdülhamid Han Türbesi olarak bilindiğini ama türbede üç önemli Osmanlı Padişahının kabri olduğunu hatırlatan Başkan Uysal, “II.Abdülhamid Han Osmanlı Padişahı olması yanında İstanbul’un yeniden imarı adına, yeniden inşası adına da çok önemi bir isim. İstanbul’un yeniden inşasına baktığımızda bu isimlerin başında II.Abdülhamid Han’ı görürüz. Bizler de II.Abdülhamid Han’ı daha iyi tanımak daha iyi anlamak adına ölümünün 100.yıl dönümünü vesile saydık. İBB olarak bu hafta içerisinde önemli organizasyonlar yapacağız” dedi.
Hamidiye A.Ş adıyla İBB iştiraki olarak görevini sürdüren Hamidiye Sularının, II.Abdülhamid Han’a dayandığını hatırlatan Başkan Uysal şöyle devam etti: “Hafta boyu bir dizi etkinlikler yapılacak. Konferanslar ve fotoğraf sergileri düzenlenecek. Bunlardan en önemlisi Cuma sabahı Sultanahmet Cami’sinde sabah namazının ardından çorba dağıtılacak ve türbe ziyareti yapılacak. Üsküdar, Eminönü ve Sultanahmet gibi meydanlarda da vatandaşlarımıza Hamidiye sularından ikram edilecek. Türbede kabri olan ecdadımızın hatırlanması adına bu organizasyonları çok önemsiyoruz.” şeklinke konuştu.
Müze Özelliği de Var
Türbede yapılan restorasyonun titiz bir çalışma ile yürütüldüğünü ve Cuma gününe ziyaretçilere açılacağını ifade eden Başkan Uysal, “Geçmişten günümüze burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İstanbul’un yöneticileri olarak bu tür işlerin önemli görevlerimizden olduğunu düşünüyorum. Geleceğimizin daha doğru planlanması adına geçmişimizi iyi okumamız gerekiyor. İstanbul’da eğer yeniden bir şehirleşme nasıl olmalı dersek önce geçmişimize bakıp geçmişimizde yapılanları iyi değerlendirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Türbenin aynı zamanda müze özelliği de taşıdığını ve o dönemin önemli devlet adamlarından gönderilen hediyelerin türbede yer aldığını vurgulayan Başkan Uysal, “III. Napolyon’un hediyesi iki adet saatin ve Kraliçe I. Victoria’nın hediyesi avize de burada yer almaktadır” dedi.
Türbe restorasyon çalışmalarını yürüten çalışanlarla bir süre sohbet eden Başkan Uysal, türbede okunan Yasin-i Şerif’i dinledi ve dua etti. Başkan Uysal türbede çalışmalarını sürdüren ‘Altın Varak’ ustası ile de bir süre sohbet ederek altın varak çalışması yaptı. Sultan II.Mahmud, Sultan Abdülaziz ve Sultan II.Abdülhamid Han’ın türbesinde Osmanlı Hanedanından 19 kişinin daha kabri bulunuyor.
-İBB’nin Yaptığı Restorasyon çalışmaları
Restorasyon İBB Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi ve 3 Milyon TL harcandı.Türbenin duvar ve zeminindeki orijinal olmayan yüzeyler temizlenerek orijinal katmanlar ortaya çıkartıldı.Türbeyi çevreleyen tüm duvarlarda sağlamlaştırma yapıldı. İmparator III. Napolyon’un hediyesi iki adet saatin, bir ay süren bakım çalışmalarından ardından çalışır hale getirildi. Altın varak ile kaplandı.Kraliçe I. Victoria’nın hediyesi metal ve 8 bin adet parçadan oluşan tüm parçaları sökülerek temizlendi, bakımı yapılarak, tekrar yerine takıldı. Avizenin bakımı için 6 kişilik bir ekip, bir ay süreyle çalıştı.Türbeyi çevreleyen tüm duvarlarda sağlamlaştırma yapıldı.
Türbedeki tüm kurşun kaplamalar yenilendi.Türbe zeminine sonradan döşenen imitasyon tuğla döşemeler sökülerek, özgün tuğla döşemesi ortaya çıkarıldı. Tüm türbe iç mekanına raspa yapılarak özgün boya katmanı ve özgün nişler ortaya çıkartıldı. Kubbedeki yapısal çatlaklar ile sıva ve rölyef (kabartma) altı çatlaklar onarıldı.Kubbe Alemi yerinden sökülüp, temizlik ve bakımı yapılarak yerine yerleştirildi.
Allah( c.c) , Hz.Muhammed (S.A.V.) , Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ile, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in yazılı olduğu 8 ayrı ahşap levha, bakım ve koruma işleminden sonra, altın varak ile kaplandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler