HABER

Başkanlık sistemiyle ilgili bir gündem yok

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Ömer Çelik, Başkanlık sistemiyle ilgili somut bir gündemleri bulunmadığını belirtti.

Çelik "Maalesef Türkiye'de sistemle ilgili tartışma yaptığınızda belli çevreler bunu rejim sorununa dönüştürmeye çalışıyor" dedi.

Çelik, AK Parti MYK toplantısı öncesinde, parti genel merkezine gelişinde gazetecilerin sorusu üzerine, yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirdi. Yeni Anayasa tartışması diye bir şeyin bulunmadığını, bunun zaten parti kurulduğu andan itibaren, partinin programında yer alan ve vaat edilen şey olduğunu belirten Çelik, "Zaten referandumda, halkoyundan bu anayasa değişikliğinin geçmesi demek, vatandaşımızın yepyeni bir anayasa sürecine tam destek vermesi demektir" dedi.

"BAŞKANLIK SİSTEMİYLE İLGİLİ SOMUT GÜNDEM YOK"

Başkanlık sistemiyle ilgili tartışmaların Türkiye'de sürekli olarak bir panik havası içinde yapıldığına işaret eden Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"Rahmetli Özal zamanında da bu konu konuşuldu. Buradaki sorun şu Sayın Başbakan'ın da altını çizmek istediği şey şu; bakın Türkiye yüzde 10'luk bir büyüme yakaladı. 'Ülkeyi daha verimli hale getiririz. Daha iyi nasıl yönetiriz' diye bu tartışmaların devam etmesi lazım. Bazıları şu andaki sistemdeki tıkanıklıklardan bahsediyor. 'Daha verimli yönetim nasıl olabilir' diye konuşuyor. Bugün itibariyle, sabahleyin televizyonlara baktım, sanki dün Bakanlar Kurulu'ndan, bugün MYK'da, 'somut olarak veya kısa vade

içerisinde, somut olarak başkanlık sistemine nasıl geçilir, nasıl yapılır' diye bir tartışma varmış gibi bir takım yorumlar yapılıyor. Böyle bir somut gündem yok. Başkanlık sistemiyle ilgili somut bir gündem yok. Bu Sayın Başbakanı bir televizyon programında, sistemin daha verimli işlemesiyle ilgili bir kanaatini belirtmesi üzerine ortaya çıktı. Ne bugünkü MYK'de, ne de başka bir yerde 'somut olarak Türkiye başkanlık sistemine geçer' diye bir tartışma yapılmayacak."

Türkiye'nin daha verimli yönetilmesi için sistem tartışmalarının yapılmasının, TBMM'nin iç tüzüğünden Başkanlık sistemine kadar Türkiye'nin entelektüel hayatı ve siyasi hayatı açısından önemli olduğunu vurgulayan Çelik, "Çünkü Türkiye'deki siyasi düşünceyi, siyasi algılamayı geliştiren şeylerdir. Ama maalesef Türkiye'de sistemle ilgili tartışma yaptığınızda belli çevreler bunu rejim sorununa dönüştürmeye çalışıyor. Türkiye'nin rejimiyle ilgili bir problemi yoktur. Ama sistem konusundaki tartışma bugünde

sürer, yarında sürer, öbür günde sürer. Başkanlık sistemi, 'ben hadi başkanlık sistemine geçiriyorum' deyip de, birden bire geçebileceğiniz bir şey değil. Son derece karmaşık süreçlerle işleyen ve başka mekanizmalar gerektiren süreçtir" diye konuştu.

"YENİ ANAYASANIN YAPILMASI SEÇİM SONRASINA KALABİLİR"

Gerek partinin, gerekse hükümetin gündeminde Başkanlık sistemiyle ilgili somut bir gündem bulunmadığını yineleyen Çelik, 'Orta vadede böyle bir plan var mı?' sorusu üzerine şunları söyledi:

"Kısa vadede yok derken, kastettiğim Başkanlık sistemiyle ilgili söyledim, şu tarihten itibaren bunu gündemimize alacağız diye bir şeyden bahsetmiyorum. Tartışılıyor, konuşuluyor. Anayasayla ilgili ise bu tartışmalar devam eder. Muhtemel 10 ay sonra seçim olacağı için yeni bir anayasanın yapılması muhtemelen seçimden sonrasına kalabilir. Bu yine partinin yetkili kurullarının ve Sayın Başbakanın takdir edeceği bir şeydir. Kesin olan şudur, referandumda evet sonucunun çıkması, böyle bir güçlü destek

çıkması, sıfırdan yazılmış, çağdaş bir anayasa talebinin çok güçlü olduğunu gösteriyor. Toplumun idaresi budur. Biz siyasetçilerde bu iradeye destek vermek durumundayız."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön