"Başkent Doğalgaz A.Ş vurgun yapıyor"

ANKARA(ANKA)-Tüketici Hakları Derneği(THD) Başkanı Turhan Çakar, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin, stoklarda elektronik doğalgaz sayacı kalmadığını gerekçe göstererek, onun yerine daha önceden sökülen ve garanti süresi geçmiş eski mekanik sayaçları ikinci defa tüketicilere sattığını iddia etti.

Çakar düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş' yi "vurgun yapmak" ve görevi kötüye kullanmakla suçladı. Çakar, "Kullanılmış eski mekanik sayaçların tüketicilere yeni fiyat üzerinden ikinci kez satılması ahlaki midir, kamu yararına mıdır?" diye sorarak, uygulamanın tüketicilerden daha fazla para alabilmek amacıyla yapıldığını öne sürdü.

Çakar ayrıca, tüketicilerin elektronik sayaç takmaya zorlandığını ve piyasadan daha ucuza sayaç bulma hakkının elinden alındığını savunarak, "Bu uygulama Sosyal devlet anlayışına uygun değildir. Tüketicinin seçme hakkı engelleniyor. Binlerce tüketici haksızlığa uğruyor ve mağdur ediliyor. Kendilerine, yeni fiyattan eski sayaç satılanlar ödedikleri bedeli geri isteyebilirler. Tüketici Hakları Derneği bu durumda kalan tüketicilere istemeleri halinde gerekli her türlü hukuksal desteği verecektir. Tüketicileri haklarını aramaya çağırıyoruz" dedi.(ANKA)