HABER

Başkent'te sahte akaryakıt operasyonu

ANKARA (İHA) - Ankara polisi, piyasaya sahte akaryakıt süren bir şebekeye yönelik düzenlediği operasyonda aralarında benzin istasyonu sahipleri ve kimya şirketleri sahiplerinin de olduğu 27 kişiyi gözaltına aldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Orgazine Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin yaptıkları çalışmalarda, tespit edilen bir suç örgütünün "Özel kanunlar gereğince gümrük vergilerinden kısmen veya tamamen muaf olarak ithal edilen eşyayı ithal amacı dışında başka bir kullanıma tahsis etmek, satmak veya devretmek ya da bu özelliğini bilerek satın almak veya kabul etmek, Petrol Piyasası Kanunu'na muhalefet ekmek" gibi suçları işledikleri belirlendi. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda "İpekyolu Operasyonu" adlı bir çalışma başlatıldı. Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin 9 ay süren çalışmaları sonucunda Ankara, Kırşehir, Nevşehir, Kırıkkale, Kocaeli, Tokat, Mersin ve İzmir illerinde eş zamanlı bir operasyon gerçekleştirilerek aralarında benzin istasyonu ve kimya şirketi sahiplerinin de olduğu 27 kişi gözaltına alındı. Şebekenin ele başının, bir kimya şirketinin de sahibi olduğu belirlenen Ahmet Said Y. olduğu ortaya belirlendi. Operasyonda Ahmet Said Y. ile birlikte Deniz Ö., Ramazan G., Müzafer Y., Takyeddin I., Fettullah I., Egemen A., Eyüp Gökhan D., Şehmus A., Bekir E., Fatih Ö., Hasan Hüseyin A., İbrahim Halil D., Recep A., Nihad Y., Fırat D., Mustafa N., Aytekin G., Halil İbrahim A., Cengizhan Y., İbrahim Ç., Yasin B., Hakan Bayram Ş., Eyüp C., Erdal Y., İsmet Ç. ve Gültekin Ö. gözaltına alındı. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramada 2 adet ruhsatsız tabanca, bu tabancalara ait çeşitli çaplarda fişek, banka cüzdanları, fatura ve eşitli şirket evrakları, gizli tanklarda muhafaza edilen 100 ton civarında kaçak akaryakıt ele geçirilerek el konuldu.

Zanlılardan Halil İbrahim A. ve Aytekin G.'nin Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'nde çalıştıkları ve haklarında rüşvetten işlem yapıldığı öğrenildi. Zanlılara ait istasyonlarda yapılan denetimlerde ise istasyonların inşaat ruhsatında belirtilen mimari projelerin dışında gizli yeraltı tankları ve düzenekler kurdukları, temin ettikleri kaçak ve karışımlı akaryakıtları bu tanklara depoladıkları, depolanan akaryakıtın donmayarak belirli bir ısı seviyesinde tutulabilmesi ve sürekli karıştırılabilmesi için yağ
çevirme cihazı yerleştirdikleri ve gizli bağlantılar vasıtasıyla proje kapsamında görünen yasal tanklara aktararak satışa arz ettikleri belirlendi. Zanlıların ödemeleri gereken ÖTV ve KDV'leri ödememeleri sebebiyle devleti zarara uğrattıkları gibi piyasaya sunulan kaçak ve bozuk akaryakıttan dolayı araçların arızalanmalarına ve vatandaş mağduriyetlerine sebep oldukları, akaryakıt pompalarında kullanılan sayaçlarda oynama yaparak eksik akaryakıt sattıkları ve bu yolla da haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi. Zanlıların solvent, gazyağı ve madeni yağların akaryakıta karıştırılması ya da bunların birbirleriyle karıştırılması suretiyle tamamen sahte akaryakıt oluşturdukları belirlendi.

Polis sorgusunun ardından zanlılardan 5'i serbest bırakılırken, 22 zanlı adliyeye sevk edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön