HABER

'Başörtüsü eşlerin ayıbını örtmez'

'Başörtüsü eşlerin ayıbını örtmez'

Başbakan Erdoğan, bütçe konuşmasında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, "Başörtüsü, sadece saçları örten bir örtüdür, eşlerin ayıplarını örtmeye yetmez" sözlerine, "Başı açığıyla, örtülüsüyle, bütün halkım benim vatandaşımdır, hepsine saygım var ama sizde bu yok" karşılığını verdi.

Baykal'ın "başörtüsü saçları örten bir örtüdür. Başörtüsü eşlerin ayıplarını örtmeye yetmez" sözleri, TBMM Genel Kurulunda tartışmalara neden oldu.
Baykal'ın sözlerine AK Parti milletvekilleri sıralara vurarak tepki gösterdi. Tartışmanın uzaması üzerine birleşime ara verildi. Aradan sonra sözlerine açıklık getiren Baykal, şöyle konuştu:

"Ben kimsenin eşinin başörtüsüyle meşgul değilim. Ben Cumhurbaşkanı olmak isteyen insanın zihninin içiyle meşgulüm. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Durduk yerde eşinin başörtüsünün gündeme getirilmesi karşısında 'Eşlerin başörtüsü ayrı bir iştir, o siyasetin ayıbını örtmez, eşlerin başını örtmez' dedim. Sözlerimin Sayın Hanımefendiye yönelik saygısızlık içeren bir tarafı yoktur."

Kendisinden önce konuşan Baykal'ın eleştirilerine yanıt veren Erdoğan ise "Merak ediyorum, acaba şu son zamanlarda grubunuza davet ettiğiniz, başörtülü benim sevgili vatandaşlarımı X-Ray cihazından geçirmek suretiyle mi içeri alıyorsunuz? Hangisinin ayıbı var, hangisinin ayıbı yok, bunları bu şekilde mi içeri alıyorsunuz? Teessüf ederim size" dedi.

"CUMHURİYET TARİHİNİN EN PROVOKATİF OLAYI" Özgür ve müreffeh bir Türkiye'den yana olduklarını kaydeden Erdoğan, "Ben burada muhalefet liderinin diliyle konuşmayacağım. O dili kabul etmiyorum. O dil bize yakışmaz. Biraz önce bu kutlu çatının altında Cumhuriyet tarihinin en provokatif olayına şahit olduk" ifadesini kullandı.

"EL KADI'YA PARAM KADAR KEFİLİM" Erdoğan, Yasin El Kadı'ya destek verdiğine yönelik eleştiriler konusunda, El Kadı'yı tanıdığını, inandığını ve güvendiğini ifade etti. Erdoğan, "Param kadar kefilim, kefil olurum" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön