Basra'da 200 milis öldürüldü

Bağdat - AA- Irak'ın güneyindeki Basra'da Şii milislerle güvenlik güçleri arasında 5 gündür devam eden çatışmalarda 200 milisin öldürüldüğü ve 600 milisin yaralandığı bildirildi.

Irak güvenlik güçlerinin Basra'daki üst düzey bir yetkilisi, AA'ya yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin 25 Mart sabahı başlattığı operasyonlarda bugüne kadar 200 milisi öldürdüğünü ve 600'ünü yaraladığını söyledi.

Basra Emniyet Müdürlüğü binasına 4 havan topu mermisinin düştüğü, çıkan yangını söndürme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.Kerbela Emniyet Müdürü Tümgeneral Raid Şakir de, kentte bu sabah erken saatlerde başlayan ve devam etmekte olan çatışmalarda 12 milisin öldürüldüğünü söyledi.

Öte yandan, Bağdat'ın doğusunda yer alan Sadr semtindeki hastane kaynakları, bu semtte Irak kuvvetleriyle Mehdi Ordusu milisleri arasında çıkan çatışmalarda 4 günde 75 kişinin öldüğünü ve 500 kişinin yaralandığını söylediler.

Misan ilinde devam eden çatışmalarda da 8 milisin öldürüldüğü, 75 milisin yaralandığı bildirildi.Divaniye'deki polis kaynakları, bu kentte 150 silahlı kişinin
yakalandığını belirttiler.Kut kentinde ise 11 polis memurunun kaçırıldığı haber verildi.Bu arada, Irak polisinden bir kaynak, Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Şa'b
semtinde Mehdi Ordusu milisleriyle çatışan İçişleri Bakanlığına bağlı özel kuvvetlerden 18 ve ordudan 7 kişi olmak üzere toplam 25 güvenlik elemanının silahlarını Mehdi Ordusu'na teslim etmek istediği, ancak Mehdi Ordusu'nun silahları almayarak, zeytin dalıyla birlikte Kur'an-ı Kerim hediye ettiği bu elemanları serbest bıraktığını söyledi.