Başsavcıya by-pass etme formülü

AKP yönetimi, partiye kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın bu yetkisini elinden almaya hazırlanıyor. AKP'nin hukukçu kurmayları, parti kapatma yöntemi ve 'odak olma' şartlarını yeniden düzenleyen köklü bir Anayasa düzenlemesi için, hafta sonu yoğun mesai yaptı.

Mevcut Anayasa taslağından farklı olarak 'mini paket' şeklinde planlanan düzenlemeye göre, Yargıtay Başsavcısı'nın yetkileri elinden alınacak. Bu amaçla, anayasalarında parti kapatmaya yer veren Almanya, Portekiz, İspanya ve İtalya'daki hukuk normları ve uygulamalar incelendi. AKP'nin masasındaki taslak, şu unsurları içeriyor:

KAPATMA DAVASINA KURUL KARAR VERSİN

1. Yargıtay Başsavcısı'nın kapatma davası açma yetkisi alınacak. Bu yetkinin, farklı yargı kurumlarından temsilcilerin bulunacağı bir kurula verilmesi düşünülüyor. AKP'den bir yetkili, "Bir kişi canı istediği zaman bir ülkenin istikrarıyla oynayamamalı. Batılı örneklere göre keyfiliği engelleyen düzenleme getirmek istiyoruz" dedi.

ODAK OLMA KALKIYOR İKİ ŞARTA BAĞLANIYOR

2. Parti üyelerinin eylemleri, 'odak olma' şartları arasından çıkarılacak. Sadece lideri, yöneticileri ve yetkili karar organı üyelerinin eylemlerinden partinin sorumlu tutulması esas alınacak. Parti yönetiminin, laiklik karşıtlığını 'zımnen (dolaylı) benimsemesi' şartı, dava kriteri olmaktan çıkarılacak. Ayrıca, 'eylemlerin ciddi bir tehdit boyutuna ulaşması' ve 'şiddeti doğrudan övmek' gibi şartlar getirilecek.

PARTİ KAPANSA BİLE SİYASET YASAĞI YOK

3. Temelli kapatılan bir partinin milletvekilleri ve yöneticilerine siyaset yasağı getirilmesi uygulaması kaldırılacak.

AKP'nin bu Anayasa paketi Meclis'ten çıkarsa, açılan kapatma davasının durumu tartışılacak. Anayasa Mahkemesi yürürlükteki hükümlere göre karar verdiğinden veya 'lehe hüküm geriye işler' ilkesiyle davanın düşürülme olasılığı bulunduğu iddia ediliyor.

MHP İLE PAZARLIK SÜRÜYOR CHP İSE DESTEK VERMİYOR

AKP yöneticileri, bu hafta tekliflerini MHP'ye götürecek. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, bu konuda şöyle konuştu: "AKP'den ne geleceğini bilmiyoruz, ama teklifimizin tartışılmasını istiyoruz. Bugüne kadar kapatma işlemiyle herhangi bir netice alınamadı. Laiklik endişesiyle yine birçok siyasi parti kapatıldı ve bugün yine onların temsilcileri siyasette. Partilerin yöneticilerine bireysel soruşturma açılabilmeli." CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek ise, şu görüşleri dile getirdi: "Devam eden davaları ortadan kaldırmak amacıyla yasa değişikliği yapıldığını görmüştük. Ancak, Anayasa değişikliğine ilk defa tanık olacağız. Bunlar olacak şey değil. Böyle bir yaklaşım hukuk devletiyle bağdaşmaz. Kendisine güvenenler sükunetle sonucu beklemelidirler. Bırakalım hukuk işlesin" dedi.