HABER

Batı basını Osman Öcalan'ı "keşfetti"

Batı basını, Abdullah Öcalan'ın kardeşi OsmanÖcalan'ı keşfetti. Son olarak Le Monde gazetesi, Osman Öcalan'ın "portresi"ni çizdi. PKK'lılar arasında aşk ilişkilerinin yasaklandığını belirten gazete, bu ve başka "sapmalar" gerekçesiyle belki yüzlerce PKK'lıların idam edildiğini yazdı. Gazete, "Kürt haklarının tanınması için savaşan PKK hiçbir zaman bir izci örgütü olmadı. Silahlardan biri de terörizm" dedi.

Fransız gazetesi, "Aşık dönek" başlığı ile Osman Öcalan'ın uzun bir "portresi"ni çizdi. Kandil dağında "soğuk ve açlık" içerisinde yaşamaktan bıkan Öcalan'ın 26 yaşındaki genç bir PKK'lıya aşık olduktan sonra Kandil'den indiğini belirtti. Abdullah Öcalan'ın PKK'lılar arasındaki aşk ilişkilerini yasakladığına dikkat çeken gazete, şöyle devam etti:

"O dönemde bu kuralı ihlal edenler, idam cezasına çarptırabilirlerdi. 24 yıllık mücadele sırasında kaç gerilla, bu ‘suç'tan dolayı idam edildi? Düzineler, belki yüzler çeşitli sapmaların nedeniyle, emirlere uymamak veya Türk ‘düşmanı' ile işbirliği nedeniyle öldürüldü. Eksik olsun devrimci romantizm! Kürt haklarının tanınması için mücadele veren PKK, hiçbir zaman bir izci örgütü olmadı. Silahlarından biri de terörizm."

Le Monde, Osman Öcalan'ın bir gün PKK başına geçerek "stalinizm şiddeti"nden kurtulabileceğini umduğunu ancak "PKK'nın ilk baharının hiçbir zaman gerçekleşmediğini belirterek Kandil'deki zor koşulları hiçbir zaman yaşamamış olan Abdullah Öcalan'ın da İmralı'ndan PKK'yı yönetmeyi sürdüğününü yazdı.

ANKA

Geri Dön