HABER

Batı Şeria saldırısı Orta Doğu görüşmelerini başlamadan gölgeledi

Hamas'ın dün El Halil yakınlarında dört İsrailli yerleşimciyi öldürümesi ardından Filistinli güvenlik güçleri Batı Şeria'da dev bir operasyon başlattı. Sorumluluğu üstlenen Hamas, Mahmud Abbas'ı ihanetle suçluyor.

Batı Şeria saldırısı Orta Doğu görüşmelerini başlamadan gölgeledi

İsrail ve Filistinli liderler perşembe günü, iki yıldan bu yana ilk kez Beyaz Saray'da bir araya geliyor.

Ancak İsrail hükümetiyle Filistin Özerk Yönetimi arasındaki görüşmeler daha başlamadan Hamas'ın dün El Halil yakınlarında dört İsrailli yerleşimciyi vurmasıyla gölgelendi.

Batı Şeria'da büyük bir güvenlik operasyonu başlatan Filistinli güvenlik güçleri İsrailli yerleşimcileri öldürenleri yakalamaya çalışırken, onlarca Hamas üyesi operasyon çerçevesinde tutuklandı.

Hamas, saldırının sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı. Gazze'de kontrolü elinde bulunduran Hamas, görüşmelerde temsil edilmiyor.

Hamas, "Çağrılsaydık da gitmezdik'' diyerek, Batı Şeria'da kontrolü elinde bulunduran Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı "vatan haini" olmakla suçladı.

İsrailli yerleşimcilerin öldürülmesinin ardından İsrail güçleri Batı Şeria'nın bazı kesimlerine giriş çıkışları kapattı.

Başbakan Benyamin Netanyahu, ''İsrailli sivillerin kanını yerde bırakmayacaklarını'' söylüyor.

Filistin yönetiminin sözcüsü Hasan Katib, ''Eğer İsrail, saldırının düzenlendiği bölgede Filistinlilerin devriye gezmesine izin verseydi, bu durum engellenebilirdi.'' diye tepki verdi.

Yerleşimcilere saldırı Beyaz Saray tarafından da kınandı.

Perşembe günü bir araya gelecek olan Filistin, İsrail, Amerikalı liderler görüşmelerin El Halil saldırısından etkilenmesine müsade etmeyeceklerini söylüyorlar.

Fakat Yahudi yerleşimcilerin kurduğu önde gelen bir örgüt, saldırıya tepki olarak İsrail hükümetinin yerleşim inşaatlarını dondurma kararını artık tanımayacaklarını söylüyor.

İsrail'in uyguladığı on aylık yerleşim inşaatı yasağının süresi 26 Eylül'de doluyor.

Yahudi yerleşimlerinin yanısıra, iki taraf arasında Kudüs'ün gelecekteki statüsü ve Filistinli mültecilerin terkettikeri evlerine geri dönüşü gibi bir dizi çözüm bekleyen çetrefil sorun var.

Başkan Obama'nın Orta Doğu temsilcisi George Mitchell, müzakereleri bir yıl içerisinde tamamlamayı umduklarını dile getiriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön