HABER

'Batı Şeria'da moratoryumun sona ermesi düş kırıklığı yarattı'

İsrail'in Batı Şeria'da uyguladığı moratoryuma son vermesi ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı 'düş kırıklığı içinde olunduğunu' bildirdi ve Mahmud Abbas'ın 'itidalli davranmasını' övdü.

'Batı Şeria'da moratoryumun sona ermesi düş kırıklığı yarattı'

ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Batı Şeria'da uyguladığı yerleşim merkezi inşa yasağını yürürlükten kaldırmasının düş kırıklığı yarattığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Fransa da benzer tepkiler dile getirdiler.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsrail'in hareketlerinin kışkırtıcı olduğunu söyledi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise, İsrail'le görüşmelere devam edip etmeme kararını gelecek haftaki Arap liderler toplantısı sonrasına bıraktı.

Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, İsrail'in Batı Şeria'da Yahudi yerleşim merkezi inşası konusunda uyguladığı yasağı kaldırmasına, hemen bir resmi yanıt verilmeyeceğini ve 4 Ekim'de Kahire'de, Arap liderlerle danışma görüşmeleri yapılacağını kaydetti.

Ebu Rudeyna, yerleşim merkezi inşasının derhal durdurulmasını da istedi. Dün, Mahmud Abbas, "moratoryum devam etmedikçe, barış görüşmelerini sürdürmenin zaman kaybı olacağını" söylemişti.

Ramallah'taki BBC muhabiri Jon Donnison, Abbas'ın zor durumda olduğunu ve uzlaşmaya gitmek zorunda kalabileceğini kaydediyor.

Gözlemciler, Abbas'ın Filistinliler nezdindeki zayıf lider imajıni güçlendirmemek, uluslararası kamuoyu nezdinde de, görüşmeleri sekteye uğratan taraf durumuna düşmemek için, son derece dikkatli davrandığına dikkat çekiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Mahmud Abbas'ın "itidalli tepki gösterdiğini" belirterek bunu övgüyle karşıladı ve Washington'un "barış sürecinin uzun erimli hedefleri üzerinde odaklandığını' kaydetti.

Dışişleri sözcüsü, Orta Doğu özel temsilcisi George Mitchell'ın görüşmelerde girilen çıkmaza çözüm bulabilmek amacıyla bölgeye döneceğini açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama, geçen Perşembe, İsrail'e yasağı uzatma çağrısında bulunmuştu.

İsrail cephesi 10 aydır uygulanan moratoryumun kaldırılması ardından, bugün sınırlı düzeyde inşaat çalışmaları başladı.

BBC'nin Kudüs muhabiri Wyre Davies, 20 aylık bir aradan sonra başlayan ve ABD Başkanı Barack Obama'nın büyük destek verdiği barış görüşmelerinin, nazik bir aşamaya girdiğini belirtiyor.

Bir Yahudi yerleşimci yerleşim merkezlerinin inşaasının dondurulmasını talep eden Obama'ya New York'taki cami tartışmalarına gönderme yaparak 'İslam istediği yerde inşa ediyorsa ben neden inşa etmeyeyim' diye soruyor

Moratoryum yerel saatle dün geceyarısı sona ererken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistinlilere barış görüşmelerinin sürdürülmesi çağrısında bulunmuştu.

Netanyahu, yayımladığı bildiride, "İsrail, önümüzdeki günlerde Filistin Yönetimi'yle barış görüşmelerinin sürdürülmesi yolunun bulunması için, sürekli temas halinde olmaya hazır." demişti.

Bu sabah İsrail medyası, Batı Şeria'nın kuzey kesimindeki Ariel yerleşim merkezinde 50 konutun inşası için buldozerlerle zemin düzeltme çalışmalarına başlandığını yazdı.

Adam ve Oranit yerleşim merkezlerinde de benzer faaliyetlerin başladığı bildiriliyor.

Moratoryumun sona ermesi Yahudi yerleşimciler tarafından İsrail bayrağını simgeleyen mavi ve beyaz balonlar uçurularak kutlanmış, bir kreşin temeline çimento dökülmüştü.

İsrail'in inşaat yasağı, Filistinlilerin gelecekteki devletlerinin başkenti yapmak istedikleri Doğu Kudüs'ü kapsamıyor.

İsrailli sağcı siyasetçiler, yasağın uzatılmamasını ve inşaatlara hemen başlanmasını istiyor. Başbakan Benyamin Netanyahu'nun lideri olduğu Likud Partisi'nden, Spor ve Kültür Bakanı Limor Livnat, AFP ajansına "2000'e yakın konutun projesi onaylanmış durumda. İnşaatlara hemen başlamalıyız" dedi.

1967'de işgal edilen Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki 100'den fazla yerleşimde yarım milyona yakın Yahudi yaşıyor. İsrail, bu yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğu görüşünü reddediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön