HABER

Batık bankaların gayrimenkulleri satışta

İSTANBUL (İHA) - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen batık bankalara ait gayrimenkuller satışa çıkarıldı. Türkiye'nin en büyük emlak organizasyon şirketi olan TURYAP tarafından düzenlenecek müzayedede tahmini bedelleri 60.6 milyon YTL'yi bulan toplam 224 gayrimenkul yeni sahiplerini bulacak.

Müzayedenin açılışı sevilen TV dizisi "Avrupa Yakası"nın sempatik oyuncusu Bülent Polat (Şesu) tarafından gerçekleştirildi. 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan Turyap, müzayede gelirinden yüzde 5'lik bölümü ortopedik engelli vatandaşların topluma adaptasyonu ve rehabilitasyonunu amaçlayan 10 bin üyeli, önemli bir sivil toplum örgütü konumundaki Türkiye Sakatlar Derneği'ne bağışlama kararı aldı.

İstanbul Profilo Alışveriş Merkezi'ndeki Büyük Tiyatro Salonu'nda satışa sunulan pakette, aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir'in de bulunduğu 28 ildeki arsa, işyeri ve konutlar yer alıyor. Açık artırmayla satışa çıkarılacak 224 gayrimenkulden 89'unun muhammen bedeli 100 bin YTL'nin üzerinde, 135'inin muhammen bedeli ise 100 bin YTL'nin altında bulunuyor. Muhammen bedelleri 100 bin YTL'nin üzerinde olan gayrimenkullerin satışına saat 10.00'da başlanırken, muhammen bedelleri 100 bin YTL'nin altında olan gayrimenkullerin satışı ise saat 14.00'te başlayacak.

Portföydeki en ucuz gayrimenkul bin 700 YTL değerle Mersin'deki kagir ev olurken, Ankara-Polatlı arasında, çevresinde TOKİ ve Türkkonut toplu yerleşimleri bulunan bölgedeki proje geliştirmeye uygun 69 tarla ve 7 arsa, 11 milyon 700 bin YTL'lik fiyatla portföyün en yüksek değerli gayrimenkulü olarak satışa çıkarılacak.

Müzayedede Muğla'daki Club Datça Tatil Köyü 3 milyon 400 bin YTL'ye, İstanbul Sefaköy'deki TIR garajlı fabrika 7 milyon 269 bin YTL'ye görücüye çıkacak.

Müzayedeye katılabilmek için muhammen bedeli 100 bin YTL'nin üzerindeki gayrimenkuller için 20 bin YTL, 100 bin ve 5 bin YTL arasında olanlar için 5 bin YTL, 5 bin YTL ve altında olanlar için ise muhammen bedel kadar teminat yatırılması gerekiyor. Teminatlar, müzayede sırasında teklif verilmemesi veya teklifin kabul görmemesi halinde iade edilecek. Müzayedeye İstanbul'a gelmeden de katılabilmek mümkün. Turyap ofislerine başvurarak, ilgilendikleri gayrimenkul için şartname imzalamış olan alıcı adayları, Turyap'ın çeşitli illerde kuracağı seans odalarından müzayede salonuna telefonla canlı bağlantı kurarak teklif verebilecekler. Müzayede portföyünden gayrimenkul edinen alıcılar, alım-satım harcı ve KDV'den muaf tutuluyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler