HABER

Batman'da oturma eylemi

Batman'da Demokrasi Plaftormu üyesi bir grup, Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın gözaltına alınmasını ve BDP'ye yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlattı.

BATMAN (İHA) - Batman'da Demokrasi Plaftormu üyesi bir grup, Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın gözaltına alınmasını ve BDP'ye yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlattı.

Batman Demokrasi Plaftormu üyesi 42 sivil toplum örgütü, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay ve BDP'ye yönelik 11 ilde eş zamanlı yapılan operasyonlara tepki göstermek amacıyla Batman Belediyesi Başkanlık Makamı'nda 'nöbet' adını verdikleri oturma eylemi başlattı.

Batman Belediyesi Başkanlık Makamı'nda açıklama yapan Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik, Kürtlerin onurlu, özgür ve barıştan yana olan taleplerine her gün yeni bir darbenin vurulduğunu söyledi. 29 Mart seçimleri sonrası Kürtlerin iradesini hazmedemeyen egemen güçlerin Nisan ayından bu yana geliştirdikleri siyasi ve askeri operasyonlarla kendi gerçek niyetlerini ortaya koyduğunu ileri süren Tekik, "Bir yandan demokratik açılım gibi muğlak ve içi boş söylemler ile süreci geçiştirmeye çalışırken

diğer taraftan da el birliğiyle DTP'yi kapatarak, Kürtlerin özgür iradesini tanımayacağını tüm Türkiye ve dünya kamuoyuna alenen deklare etmişlerdir. DTP milletvekillerinin sine-i millet kararı vermesi sonrası hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere diyalog ve barış dilinden yana olan tüm kesimlerin ısrarlı çağrılarına kulak vererek sorunun asıl çözüm yerinin TBMM olduğunu ve barışa bir şans daha verilmesi gerektiğini düşünen vekillerin TBMM'de kalma yönündeki irade beyanlarının hemen sonrası, içlerinde 16

belediye başkanı ve 80'i aşkın siyasi şahsiyetin gözaltına alınması yeşeren umutları bir kez daha baltalamıştır" diye konuştu.

1993 yılında DEP Milletvekilli Orhan Doğan'ın gözaltına alınmasını hatırlatan Tekik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Onun şahsında Kürtlere yapılmış olan onur kırıcı uygulamaların görüntüleri hafızalarımızdaki tazeliğini koruyorken tam da bugün aradan 16 yıl geçmiş olmasına rağmen, aynı uygulamanın Siirt'e Selim Sadak şahsında yapılmış olmasını ibretle izliyoruz. Ayrıca bugün çocuklarımıza bile izlettirmekten çekindiğimiz görüntüler kentimiz Batman'da yaşanmıştır.''

Belediye Başkanı Necdet Atalay'ın, çocuklarının gözyaşları arasında gözaltına alındığını belirten Tekik, hükümeti ve açılım politikasını eleştirdi.

Tekik, ''Batman'daki sivil toplum örgütleri olarak özgürlük, barış ve kardeşlik taleplerinin ve bir halkın iradesinin tasfiye edilemeyeceğini belirtiyoruz. 100 binlerce insanın oylarıyla seçilen belediye başkanlarına ve diğer siyasi ve legal alanda politika yapan insanlara yönelik bu tutumu şiddetle kınıyoruz. Bizler Batman'daki sivil toplum örgütleri temsilcileri olarak bu gece, söz konusu anti-demokratik uygulamayı protesto etmek amacıyla başkanlık makam odasında özgürlük ve barış nöbeti tutacağımızı

ifade ediyoruz. Halklarımız arasındaki gönüllü birliktelik ve onurlu özgür yaşam isteğini sekteye uğratacak bu tarz yaklaşımlardan derhal vazgeçilmesini ve halkımızın iradesinin temsili olan belediye başkanlarının ve yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

42 Sivil Toplum Örgütünün temsilcileri daha sonra sabaha kadar sürecek oturma eylemine başladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön