Batman'da Suriye'deki katliama tepki

Batman'da Suriye ve Mısır'da gerçekleştirilen katliamlar lanetlenerek, protesto edildi.

Düşünce ve İnanç Platformu Bileşenleri, Anadolu Gençlik Derneği, Batman Eğitim Yardımlaşma Derneği (BEY-DER), İlim Yayma Cemiyeti, Memur Sen, Mazlum Der, Özgür Der yaptığı basın açıklamasında Suriye'de gerçekleştirilen katliamları kınadı.

Gülistan Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan basın açıklamasında Suriye'de kimyasal silah saldırısında yaşamını yitiren çocukların fotoğraflarını taşıyan kalabalık grup Suriye' rejimi ve Esed'i lanetledi. Kalabalık gruba konuşan Memur Sen Batman Şube Başkanı M. Şafi Özperk, "Nemrutlar ve Firavunlar tarihi tekerrür ettiler. Geçmişte Nemrutlar Firavunlar günümüzde de Hitler, Amerika, Saddamlar, Hafız Esedler, Mübarekler, Kaddafiler ve önceki gün de Beşarler katliamın altına imza attılar" dedi.

İlim Yatma Cemiyeti Başkanı Dr. Davut Okçu da basın açıklamasını okudu. Şam'da insanlık tarihinin en vahşi katliamlarından birinin yaşandığına vurgu yapan Okçu, "Esed güçleri Guta semtine kimyasal silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda şu an itibariyle çoğu çocuk 1.300'ün üzerinde ölü ve 3 bin den fazla yaralı bulunmaktadır. Suriye'den gelen katliam haberleri karşısında sessiz kalmak bu cinayetleri onaylamaktır. Bu katliamlara alışmak ve tepkisiz kalmak insanlığın bitiş noktasıdır." dedi.

Beşar Esed'in baba Hafız Esed'i aratmayacak katliamlara imza attığını ileri süren Okçu, sarin gazıyla yapılan katliamın aynı zamanda bir soykırım olduğuna vurgu yaparak soykırım kararını verenlerin insanlık suçu işlediklerinden İnsan Hakları Mahkemeleri'nde yargılanmaları gerektiğini ileri sürdü.

Okçu konuşmasında şunları dile getirdi: "Ne halkını katleden, zulmeden diktatörler, ne de çıkarları için dünyayı kan gölüne çeviren batı dünyasının insanlığa verebileceği hiç bir şey yoktur. Biz, Batman Düşünce ve İnanç Platformu olarak her zaman olduğu gibi bundan sonra da dünyada devam eden her türlü zulmün son bulması adına bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
derneklere bakın hepsi bu ülkenin hainlerinin toplandığı güruhlarla dolu
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler