Baydemir Kuzey Irak'tan döndü

ŞIRNAK (İHA) - Kuzey Irak'ta Bölgesel Yönetim'in yetkilileriyle temaslarda bulunan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve beraberindeki heyet, Habur Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yaptı.

Halepçe katliamının 20. yıl dönümü etkinliklerine katılmak için Kuzey Irak'ta temaslarda bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Doğubeyazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay ve Beytüşşebap Belediye Başkanı Faik Dursun akşam saatlerinde Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yaptı. Silopi Belediye Başkanı Muhsun Kunur ve DTP Silopi ilçe teşkilatı tarafından karşılanan heyet, ilçe merkezinde bulunan Simit Sarayı'nda kısa bir mola verdi. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tarafından çok sıcak karşılandıklarını belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, gezileri sırasında çok önemli görüşmeler yaptıklarını söyledi. Başkan Baydemir, "Amacımız Halepçe katliamının 20. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen anma törenine katılmak ve 'Barış için Dünya Belediyeler Konferansı'nda yer almaktı. Bunun yanında Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) üst düzey yetkilileri ile görüşmelerim oldu" dedi.

Osman Baydemir başkanlığındaki DTP heyeti gezi sırasında, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani ve Parlamento Başkanı Adnan Müftü ile görüşmüştü.