Baydemir'den Barzani'ye teşekkür

DİYARBAKIR (İHA) - Kuzey Irak temasları sırasında Parlamento' yöneticileri ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin Başkanı Mesut Barzani ile görüşen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Mesut Barzani'ye barış yanlısı tutumundan dolayı teşekkür ettik" dedi.

Halepçe katliamının 20. yıl dönümü etkinliklerine katılmak için Kuzey Irak'ta temaslarda bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Doğubeyazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay ve Beytüşşebap Belediye Başkanı Faik Dursun, Süleymaniye Üniversitesi'nde katıldıkları '4. Uluslararası Barış İçin Belediye Başkanları Konferansı' toplantısının ardından Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nde temaslarda bulundu. Ziyaret sırasında Erbil Valisi ve Belediye Başkanı ile bir araya gelen DTP'li 4 Belediye Başkanı, Parlamento Başkanı Adnan Müftü ile görüştü. Ziyaretin son gününde Selahattin kentinde Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin Başkanı Mesut Barzani ile görüşen Osman Baydemir, Barzani'yi 'Barış yanlısı' olarak ilan etti. Selahattin kentinde Barzani'nin makamında basına kapalı gerçekleştirilen görüşmede, Baydemir ve Barzani'nin sınır ötesi harekat, Kürtlerin geleceği ve terör örgütü PKK konularında fikir alış verişinde bulundukları öğrenildi. Yaklaşık 3 saat süren görüşme sırasında DTP'li 4 Belediye Başkanı, Mesut Barzani ile öğle yemeği yedi.

Kendilerine gösterilen ilgiden dolayı Barzani'ye teşekkür eden ve "Bölgenin kat ettiği mesafe bizleri mutlu etti" diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, Barzani'ye, "Barış yanlısı tutumundan dolayı" ayrıca teşekkür etti. Barzani de heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Baydemir, görüşmede Barzani'ye, Diyarbakır evi motifli çini tabak hediye etti.