HABER

Baykal Ankara'ya gitti

İSTANBUL (İHA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin ABD'nin üst talepleri ile ilgili olarak kamuoyunu yeterince bilgilendirmediğini savunarak, "Hükümetin gelişmeleri kamuoyuna hızla yansıtması lazım. Bu konuda kamuoyunu bilgilendirme görevini ihmal ediyorlar" dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, İstanbul'dan Ankara'ya gidişinden önce Atatürk Havalimanı'nda, ABD'nin Türkiye'den talep ettiği üsler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin kamuoyunu bilgilendirme konusunda görevlerini ihmal ettiğini ileri süren Baykal, "Çok önemli tercihler ortaya konulabilir. Bu tercihler farklı olabilir, tartışılabilir ama kamuoyunun bilgisi dışında yapılmamalıdır. 'Her vesile ile şeffaflık, halkla bilgileri paylaşma, istişare, dayanışma' diyorlar. Ama gereğini yerine getirmiyorlar. Türkiye'de halkın yaşamını, geleceğini çok yakından ilgilendiren önemli konular bunlar ve bu konuları kamuoyunun bilgisi dışında, kapalı kapılar arkasında gizli karalarla yönetmek çok yanlıştır" diye konuştu.

Hükümetin alacağı kararları kamuoyunun bilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Baykal, "Bu konuda hükümetin bir ürkeklik, bir kaçamak yaklaşım içerisinde olduğunu görüyorum. Bunu derhal bırakmalıdır. Açık ve şeffaf olmalıdır. Ne isteniyor, hangi karar alındı, bunu halkla paylaşmalıdır. Öyle mahçup mahçup alınan kararları halkan saklanmak olmaz" dedi.

Bugün bir gazetede yayınlanan ve İngiltere'nin de üst talep ettiğine yönelik bir habere gönderme yapan Deniz Baykal, "Herkes fark ediyor olayı. Bugün bir gazete de olayı fark etmiş. Toplum ve muhalefet dedektiflik mi yapacak?" diyerek sözlerine noktaladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön