HABER

"Baykal bir kez daha okusun"

ANKARA (İHA) - Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, TBMM'de yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'ın Ada'yı temsilen AB'ye girmesi halinde, Batılılar'ın Türk Ordusu'nu Kıbrıs'ta 'işgalci güç' olarak takdim etmeye tevessül edeceklerini belirterek, böyle bir tehlikenin varlığına dikkati çektiğine işaret etti.

Dışişleri Bakanı Yakış, TBMM'de gazetecilerin "28 Şubat'a kadar Kıbrıs'ta çözüm bulunamazsa, Türk Silahlı Kuvvetleri Ada'da işgal ordusu konuma düşer" sözlerini hatırlatmaları üzerine, sadece Güney Kıbrıs'ın AB'ye girmesi halinde AB ülkelerinin Türk Ordusu'nu "işgalci güç" olarak takdim etmeye tevessül edebileceklerini kaydeden Yakış, "Böyle bir tehlike, böyle bir ihtimal vardır. Buna imkan verilmemesi gerektiğini söyledim" ifadelerini kullandı.

Yakış, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sözlerine tepki gösterdiğini hatırlatan gazetecilere, "Eğer Sayın Baykal bunu böyle okudu da buna rağmen eğer bir tepki gösteriyorsa, beyanımı bir kez daha okumasını isterim" dedi.

Yakış, "Sözlerinizin yanlış anlaşıldığını mı söylüyorsunuz?" sorusuna karşılık ise şöyle konuştu: "Bilmiyorum, Sayın Baykal, benim söylediğimi nasıl anlamış da onun üzerinden yorum yapıyor, bilmediğim için yorum yapmak istemiyorum. Ben, 'Türk Ordusu işgalci konumuna geliyor' demiyorum, onlar böyle bir iddia ileri sürecekler. 'Avrupa ülkeleri TSK'yi orada işgalci güç olarak takdim edeceklerdir, böyle bir tehlike vardır' diyorum. Eğer Sayın Baykal okumadan söylediyse, bir parti başkanının yapmaması gereken bir şey yaptı. Okuduysa ve buna rağmen söylüyorsa, okuduğunu anlamadığı anlamına geliyor. Okuduğunu anladı da tekrar söylüyorsa, yanlış teşhis koymuş demektir. Ben sözümün arkasındayım. TSK'yı orada işgalci olarak takdim etmeleri yanlıştır ama bunu yapacaklardır. Bu ihtimali görmezlikten gelmek gerçekçi değildir".

Yakış, açıklamalarında konuyu, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü de ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler