HABER

Baykal: Çare millettir

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gidişatın demokratik doğrultuda olmadığını belirterek, ''Çare millettir'' dedi.

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomideki gelişmeleri değerlendirirken, yapılan sigara zammını ''Bu Hükümetin, kimin hükümeti olduğu, kimin için iktidarda olduğu, onun iktidarda bulunmasından kimin yararlandığı, somut olaylarla, Tütün fonun kaldırılmasıyla, şirketlere rağmen fiyat yükseltilmesini zorlayan Maliye Bakanlığı uygulamasıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır'' sözleriyle eleştirdi.

Baykal, Hükümetin, yabancı tekellere ''daha çok zam yapın, daha çok kazanın'' diye, garip baskılar yaptığını öne sürdü.

-''İYİMSERLİK KAPISI''-

''Deniz Feneri'yle ilgili gelişmeleri izliyor musunuz, ne oluyor, unuttuk mu?'' sorularını yönelten Baykal, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin, Deniz Feneri ile ilgili yolsuzlukları tespit ettiğini anımsatarak, Türkiye'de toplanan 17 milyon liranın, yurt dışına kaçırıldığını, nerede ve nasıl kullanıldığının tespit edilemediğini söyledi. Baykal, sözlerini şöyle tamamladı:

''Belki burada sevindirici bir şey var. Türkiye dışarıya iane desteği veriyor. İnsanlarımızın hayırseverlikleri, fedakarlıkları, yoksullara, işsizlere sahip çıkma konusundaki insani, ahlaki, İslami duyarlılıkları artık Almanya'ya, Almanya'daki boynu büküklere, işsizlere, yoksullara, kimsesizlere destek olacak şekilde herhalde transfer ediliyor. Şimdi siz kötü niyetle diyeceksiniz ki 'Ne konuşuyorsun, Almanya'da kimsesizlere gitmiyor, bu tezgahı kuranlar, Almanya'da istedikleri gibi kullanmak için o kaynağı oraya aktarıyorlar' diyeceksiniz. Ama ben hala iyimserlik kapısını açık tutmak istiyorum. Umut ediyorum, böyle bir şey olmayacaktır. Olsa olsa biz Almanya'nın yoksullarına da yardım ediyoruzdur.''

-"ÇARE MİLLETTİR"-

TÜBİTAK'ın yaptığı incelemede, Ümraniye'deki baskın sonucunda tutulan tutanağın, olay yerinde değil karakolda tutulduğunu ortaya koyduğunu ifade ederek, ''Ergenekon'nun hukuki temelini oluşturan tutanak, sahte bir tutanaktır. Bunu kim söylüyor? TÜBİTAK'' diye konuştu.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in ''Ateş bacayı sardı. Yangın büyüyor'' dediğini anımsatan Baykal, Gerçeker'in feryadını dile getirerek, yargının artık bağımsız olmadığını söylediğini kaydetti.

Gerçeker'in daha önce de ''yargı savunmada'' dediğini anımsatan Baykal, ''Bunu önemsemek, değer vermek hepimizin görevi değil midir? Başbakan'ın kurumlar arasındaki çatışmayı görmesi için Yargıtay Başkanı'nın 'yangın var' demesi yetmiyor da daha ne bekliyor Başbakan?'' diye konuştu.

Baykal, Yargıtay'a 34 üyenin atanması gerektiğini de vurguladı. Adalet Bakanı ve Müsteşarın, konuyu Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) gündemine almadığını, ''kulislerde pazarlık edildiğini'' öne süren Baykal, ''Yargıtaya pazarlıkla üye atanmaz. Atanacak insanın mezhebi ne, eğitimi ne, hangi okuldan mezun? Bu sorular kulislerde dolaşıyor. Türkiye'yi kanatmayın. HSYK gündemini belirleme sorumluluğunu taşıyan Adalet Bakanının bundan uzak durması görevi kötüye kullanmaktır, görevi ihmaldir ve açık bir anayasa ihlalidir. Polemiği bırak HSYK üyelerini seç'' ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı'nın ''Silahlı Kuvvetlere karşı psikolojik harekat var'' dediğini belirten Baykal, ''Kim yapıyor bunu? Saldırının nereye olduğunu anladık, saldıranın kim olduğunu anlamadık'' dedi.

Baykal, Başbakan'ın, TSK'ya karşı dava açtığını belirterek, ''İrticayla Mücadele Belgesi'' ve Dursun Çiçek hakkında açılan soruşturmalarla ilgili eleştirilerini sürdürdü.

-''TÜRK MİLLETİ RENCİDE OLMAKTADIR''-

''Suikast'' iddiasıyla başlayan soruşturmanın, ''haftalardır kozmik odada incelemeye dönüştüğünü'' kaydeden Baykal, şöyle devam etti:

''Suikast iddiası bir tarafa bırakıldı, TSK'nın yüreğine yönelik bir soruşturma haftalardır sürdürülüyor. Bu soruşturmanın altında bir itham var. İthamın ve şüphenin hedefi, kurum haline gelmeye başlamıştır. Bu şüpheye muhatap olanlar bunu rahatlıkla karşılayabilirler, ama bilinmelidir ki Türk milleti, haftalardır TSK'ya yönelik bu ithamın sürdürülüyor olmasından rencide olmaktadır.''

Yarbay Ali Tatar'ın intiharına da değinen Baykal, ''Komutanını öldürme ithamıyla intihara sürüklenen yarbayın vicdan azabını nasıl unutabiliyorsun? Bunları 'kişisel olay' diye geçiştirmek mümkün değildir. Bir toplumda eğer bir tek kişiye haksızlık yapılır, geri kalanlar susarsa, o topluluğun tümü o haksızlığa layık hale gelir'' diye konuştu.

Baykal'ın bu sözleri üzerine grup toplantısını kardeşi Ahmet Tatar ile birlikte izleyen Yarbay Tatar'ın kız kardeşi Hürriyet Ünver, ağlayarak tepkisini dile getirdi.

-''AMAÇ, HSYK'YI KONTROL ALTINA ALMAK''-

CHP Genel Başkanı Baykal, referandum ile ilgili bir yasa teklifi verildiğini, yakında anayasa değişikliği projesinin de ortaya atılacağını belirterek, ''Dikkat edin, anayasa değişikliğinin temelinde HSYK'nın yapısının değiştirilmesi var. Amaç, yargının kalbini siyasetçilerin kontrolü altına almak. Bu parlamentonun 5'te 4'ü dokunulmazlık zırhının altında, yargıdan kaçan insanlardan oluşmaktadır. Kendi hesabını vermemiş, kalpazanlıktan itham altında. Bunlar, şimdi yargıç seçecek olanları seçecek. Bu da demokrasinin çiçek açması olacak. Kimi kandırıyorsunuz?'' dedi.

Baykal, meydanın susturulduğunu savunarak, ''En büyük baskı da oto sansür. Yargıtay Başkanı konuştu. Kaç tane gazetede birinci sayfada haber oldu. Yargıtay Başkanı'nın 'yangın var' lafı birinci sayfaya giremiyor'' diye konuştu.

Gidişatın demokratik doğrultuda olmadığını belirten Baykal, ''Bu manzara karşısında çare millettir. Türkiye'nin çıkışı için tek bir güç kalmıştır. O da milletin ta kendisidir. Türkiye'nin bu noktaya geldiğini çok açık, çok net görüyorum'' dedi.

Türkiye'nin sorununun muhalefet değil, iktidar olduğunun anlaşıldığını savunan Baykal, ''Komplocu bir iktidara karşı Türkiye vakarını, saygınlığını koruyacaktır'' diye konuştu.

Baykal, iktidar partisinin oyunun 18 ayda 8.5 puan azalarak yüzde 30'un altına indiği iddiasını yineleyerek, ''Açıkladığım rakamlar benim yaptırdığım araştırmanın sonuçları değildir. Bizzat Başbakan'ın para verip yaptırdığı ama açıklayamadığı araştırmanın sonuçlarıdır'' ifadesini kullandı.

Geri Dön