HABER

Baykal: "Çok hukukluluk istiyorlar"

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nda bazı Kürtler için ayrı bir hukuk istendiğini ileri sürdü.

Baykal, "Avrupa Birliği ‘bu demokrasinin gereğidir' diyor. Bu Erbakan'ın daha önce dile getirdiği din anlayışı temelinde getirdiği çok hukukluluk modelidir" dedi.

Baykal, Habertürk Televizyonu'nun canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'de Anamuhalefet partisi diye bir kurumun oluşturularak devlet düzeni içinde belli bir yer verildiğini söyledi. Anamuhalefet partisinin devlet protokolünde yer aldığını anımsatan Baykal, "Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Anamuhalefet partisine bilgi vermesi gibi süreçlerin gerçekleşmesi gerekir" dedi.

-İLERLEME RAPORUNA ERBAKAN BENZETMESİ

Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nu da eleştiren Baykal özetle şöyle konuştu:
"Daha önce Avrupa Birliği diyordu ki ilerleme raporunda ‘Türkiye'de Lozan anlaşmasının öngördüğü azınlıklar dışında da azınlık var. Aleviler azınlık, Kürtler azınlık' dediler. Bizim resmi temsilciler de bu lafların geçerliliği olmadığını söylediler. Şimdi ilk kez bu ilerleme raporunda yeni bir söylem geliştirildi. Bu söylemi biz deşifre ettik. Orada diyor ki, ‘Türklerin bu mantığını anlıyoruz. Ama gene de bazı Kürtlerin dil din ve ırk temelinde özel haklar sahibi olması gereğini Türkiye düşünmelidir' diyor. Bu Erbakan'ın daha önce dile getirdiği din anlayışı temelinde getirdiği çok hukukluluk modelidir. Yani diyor ki ‘kullandığı anadiline göre ya da dini inancına göre ya da ırk temeline göre insanlar benim hukukum ayrı olsun diyebilmelidirler. Bu demokrasi gereğidir.' Şimdi ben sormak istiyorum Fransa'da Korsikalıların ayrı bir hukuku var mı?"

Geri Dön