HABER

Baykal: Ekip halinde yolsuzluk var

Bursa (AA) - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de yolsuzluğun artık kişisel, "haramzade, sütü bozuk insan yolsuzluğu" olmaktan çıktığını belirterek, "Türkiye'de yolsuzluk artık yapısal, kurumsal, toplumsal bir nitelik kazanmaya başladı. Yolsuzluğu yapan tek kişi değil, ekip kuruyor. Ekip halinde yolsuzluk var. Kolektif yolsuzluk var" dedi.

Bursa'da Fethiye Kültür Merkezi'nde konuşan Baykal, "Ekonomik küçülme, borçlar ortada. Bu saklanamaz. Borcu 220 milyar dolardan 500 milyar dolara çıkarmışsınız, elde avuçta ne varsa satmışsınız. O dönemin güç koşulları içinde yapılmış ne kadar sanayi tesisi, ne kadar büyük kuruluş varsa tümünü satmışsınız. Sonuç ne? Sonuç, borç, yoksulluk, işsizlik" diye konuştu.

Baykal, bu tabloyla seçimlere giderken Türkiye'nin bu anlayışı değerlendireceğini, vatandaşların ülke ekonomisinin iyi yönetilip yönetilmediğini düşüneceğini ve ona göre oy vereceğini dile getirdi.

Baykal, şöyle konuştu:

"Yolsuzluk her ülkede zaman zaman olur. Yaşamın bir parçasıdır. Ama yolsuzluklar karşısında siyasetin bu yolsuzlukları bertaraf etmek gibi bir temel görevi vardır. Yaşanan yolsuzluklar karşısında siyaset, onun önünü almakla, bunun için gereken önlemleri düşünüp, uygulamaya koymakla yükümlüdür." Baykal, Türkiye'de artık yolsuzluk için dernekler, şirketler kurulduğunu, devletin himayesinde yolsuzluk yapmak için insanların bir araya geldiklerini ileri sürdü.

Gittiği yerlerde vatandaşların artık yaşanan bu tabloyu çok iyi değerlendirdiklerini gözlemlediğini ifade eden Baykal, "Ulusal silkiniş ruhunu gittiğimiz her yerde görüyoruz. Türkiye durumun ciddiyetini anlamıştır. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Önümüzdeki seçimlerde bu tablo kendisini gösterecek" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler