Baykal: Elimiz tutulmuştur

Ankara - AA- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bir askeri kara harekat yapıldıktan sonra, bunun daha kalıcı hedeflerinin olmasının arzu edildiğini belirterek, "Bu hedeflere yönelik bir çalışmaya içinden geçtiğimiz bu süre el vermemiştir. 8 günde bunun sağlanması mümkün olmamıştır. Mümkün de değildir" dedi.

Bir özel tv kanalında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtlayan Baykal, daha uzun süreli, daha geniş bir destekle çalışma yapılmasına izin verilmediğini ileri sürdü; "kimin izin vermediği" sorusu üzerine de operasyonunun askeri boyutunun başarıyla icra edildiğini, ancak siyasi boyutunda sorunların olduğunu söyledi.
Türkiye'nin harekata ABD ile mutabakat içinde başladığını ifade eden Baykal, "Harekat Amerikan yetkililerin kısa kesin talebinin dışında sonuçlandırıldı anlayışını irdelemek istiyorum. Eğer gerçekten biz harekatı ABD'den tamamen bağımsız kendimiz bitirme kararı aldıysak bu kararı ne zaman aldık" diye sordu.

"Kardeşim birileri niçin bizim elimizi tutuyor" diyen Baykal, harekatın bitişiyle ilgili olarak "Ameliyatı sonucuna ulaştırma fırsatı maalesef kullanılmamıştır. Elimiz tutulmuştur. Ve ameliyat bitti denilmekte ama içeride parça da bırakılmaktadır" görüşünü dile getirdi.

-Türban Sorunu- Türban sorunuyla ilgili olarak da "Bu sorun çözülür mü, çözülür" diyen Baykal, çözümü şu üç başlıkta sıraladı: "Bir; laiklik konusunda sicili temiz, kafasında ikinci bir proje olmayan, Türkiye'yi bir başka yere taşıdığı kaygısı, kuşkusu hiç bir şekilde akla gelmeyen bir iktidarın varlığıyla çözülür. İki; bunu yapmak isteyenler, olayı din istismarı gibi kesinlikle görmeyecekler. İnsan hak ve özgürlükleri gibi görecekler.Üç; Türkiye'nin geleceğini, kadınların mümkünse tümünün türbanlı olduğu
bir değerler, ahlak sistemine, yaşam tarzına taşımayı marifet bilmeyecekler, bunu uygun görmeyecekler. Görmediğini vatandaş, Türkiye ve dünya baktığı zaman görecek."