HABER

Baykal: "Erdem'in istifası parti politikalarını etkilemeyecek"

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem'in partideki görevlerinden istifa etmesini, "Bu yaşanan olayların partimizin kimliğini, politikaların, bütünlüğünü ve etkinliğini olumsuz etkileyecek bir tarafı yoktur" sözleriyle değerlendirdi.

Baykal, NTV'nin sorularını yanıtlarken, kendisine bir dönem en yakın isimlerden olan Ankara Milletvekili Eşref Erdem'in parti içindeki görevlerinden istifa etmesini değerlendirdi. CHP içinde son zamanlarda ortaya çıkan tartışmalarla ilgili olarak kamuoyunun yakın ilgi içinde olduğunu belirten Baykal, "Bu yaşanan olayların partimizin kimliğini, politikalarını, bütünlüğünü, etkinliğini olumsuz etkileyecek bir tarafı yoktur. Herkesin bunu çok iyi bilmesini istiyorum" dedi.

CHP'nin kurultay süreci içinde olduğunu ifade eden Baykal, "Böyle bir ortamda CHP gibi öyle herkesin büyük iddia sahip olduğu, herkesin her şey hakkında yüksek fikirlere sahip olduğu bir kurumun, üstelik demokratik anlayışın en yaygın ve serbestçe uygulandığı bir ortamda böyle tartışmaların çıkmasını doğal karşılamak gerekir" dedi.

-BU BEDELİ ÇOK ÖDEDİM-

CHP'de yaşanan gelişmeler nedeniyle, vatandaşların ve partililerin tedirgin olmaması gerektiğini vurgulayan Baykal, şunları söyledi:

"Bunu güvenle partinin genel başkanı olarak söylüyorum. Hiç aldırmayın, hiç üzülmeyin. Burada sizi üzecek bir durum yoktur. Tabi bu demek değildir ki, biz insan olarak alınan kararlar nedeniyle üzülmüyoruz, ya da bundan herhangi bir şekilde etkilenmiyoruz. Hep birlikte el ele verimli bir şekilde çalışma ortamını sürdürmeyi tercih ediyoruz. Hangi gerekçeyle olursa olsun bu uyumun, bu beraberliğin sarsılmış olması bir psikolojik bedeli vardır. Yol açacağı sıkıntı vardır hiç kuşku yok. Hele bazı kişiler için bu daha da fazladır. Özel ilişkiler geliştirmişsinizdir, arkadaşlıklar kurmuşsuzundur. Kötü günde iyi günde beraber olmuşsunuzdur, birbirinize karşı derin bir saygı ve sevgi vardır. Böyle bir ayrışma böyle bir tartışma ortaya çıkınca üzülürsünüz. Ama bunlar siyasetçinin ödemesi gereken bedeller, ben bu bedeli çok ödedim. Bu benim konumdur, benim sorunumdur. Ben bunu taşırım, yaşarım ama vatandaşlarımın, partiyi ilgiyle merakla izleyen insanların partililerimizin bu tablo karşısında özel bir telaş içine girmesini gerektiren bir durum yoktur. Bunlar yaşanır, gene dostluklarımızı, ilişkilerimizi sürdürmeyi biliriz. Bunları aşarız. Bunların fazla önemi yok."

Geri Dön