HABER

Baykal hakkında suç duyurusunda bulunulacak

BALIKESİR (İHA) - 22. dönem Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili ve 3 dönem parti disiplin kurulu üyeliği yapan Ali Kemal Deveciler, "CHP'liler artık Türkiye'yi yönetmek istiyor. Baykal, CHP'yi iktidar yapamadı. Bu nedenle bu işin Baykal ile olmayacağı anlaşıldığı için bizde vatandaşın sesine, kulağına ses vererek değişimden yana hareket etmek kararı verdik. Artık CHP'liler muhalefette kalmak istemiyoruz. CHP'liler Türkiye'yi yönetmek istiyor. Türkiye'de iktidar olmak istiyor. Artık CHP'den milletimiz başbakan görmek istiyor" dedi.

Edremit ilçesindeki ofisinde basın toplantısı düzenleyen Ali Kemal Deveciler, CHP'nin iktidara gelmesi için Haluk Koç'u desteklediklerini açıkladı. CHP yönetimini eleştiren Deveciler, "Listeler askıya çıkartılmıştır. Fakat listeler Türkiye genelinde askıya çıkartılmasına rağmen, görevden alınan ve yerlerine yapılan atamalar dolayısıyla ve 12. madde üyelikleri dolayısıyla daha önce askıya çıkartılan yerlerin tekrar askıya çıkartılması için ikinci bir genelge gelmiştir.

Genel merkezden daha önce çıkartılmasına rağmen bu yanlış uygulamalardır. Çünkü 12. maddeden yapmış olduğu üyelerde katılarak bu listeye gönderilmiştir. Şimdi 6 ila 11 Kasım tarihleri arasında askı dönemindedir. Ama CHP' de yaşanan olaylar üzüntü vericidir. Şu anda genel merkez yapmış olduğu uygulamalarla hukuku, siyasi partiler kanunu ve tüzüğü hiçe sayarak anti demokratik uygulamalar başlatmıştır. 125'e yakın ilçe, 120'ye yakın il yönetimini görevden almıştır. Bunların büyük bir kısmı Asliye Hukuk Mahkemeleri'nin verdiği tedbir kararları ile görevlerine tekrar dönmüşlerdir. Ama ne yazık ki, görevlerine tekrar dönen bu ilçeler ve il yöneticilerinin tekrar genel sekreterlik yazısı merkez karar yürütme kararı ile görevden alınarak geçici kurul iller de 7 kişilik, ilçelerde 5 şer kişilik geçici kurul kayyum atması yapılmıştır. Bu kayyum atamalarında hukuka toslamıştır" diye konuştu.

Balıkesir'in Edremit ve Burhaniye ilçelerinde olduğu gibi Edirne, Adıyaman, Kars'ta olmak üzere Tüm Türkiye genelinde ikinci kez yapılan görevden almalar aynı emsal teşkil edilerek mahkemelerce geri döndürüldüğünü belirten Ali Kemal Deveciler, şunları söyledi:

"Tüm Türkiye'de önümüzdeki hafta içerisinde tekrar hukukça geriye döndürüleceğini ve ihtiyati tedbir kararının devam edeceğini ümit ediyorum. Hukukun üstünlüğü ilkesinin burada CHP'nin bu hukuk dışı uygulamalarında görülmüştür. Artık genel merkez için yol bitmiştir. Çünkü başka bir karar daha vardır. 15 bine yakın 12. maddeden Türkiye geneli üye yapılmıştır. Bin 500'ze yakın Balıkesir'de 15 bine yakın da Türkiye genelinde üye yapılmıştır. Burhaniye'de de 379 kişi yapıldığı gibi. Bununla ilgili de Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaat edilmiş ve bir karar vardır.

Geçtiğimiz 7 Kasım günü 26. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde duruşması yapılmış ve bu duruşmada gerekli belgeler istendiği halde, duruşma gününe kadar istendiği belgeler verilmediği için 14 Kasım 2007'ye mahkeme ertelendi. Üzücü olan da 26. Asliye Hukuk Mahkemesi sayın genel başkanımız Deniz Baykal'ın zatına mahsus bir davetiye çıkartmıştır. Bu davetiyede yazılarla altı çizilerek 14 Kasım tarihli duruşmaya kadar 12. madde kayıtları ile ilgili Merkez Karar Yürütme Kurulu'nca yapılan kayıtlarla ilgili belgeler getirilmediği takdirde çok üzülerek söylüyorum.

Türkiye Cumhuriyet tarihinde belki de ilk defa oluyor. CHP Genel Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunacağı mahkeme kararında söylenmektedir. Ve müzekkere elden tabii ki olarak Sayın Baykal'ın zatına direk elden gönderilmiştir. Benim için üzücü bir durumdur. Bu güne kadar sayın genel başkanımızla beraber yola çıktık devam ettik. Böyle üzücü bir karar olmaması gerekirdi. İnşallah 14'ünde gerekli belgeleri tamamlayarak Asliye Hukuk Mahkemesi'ne vereceklerini ve bunun sonucunda suç duyurusunda bulunulmayacağını ümit ediyorum. Ama şunu da söylüyorum.

15 dakikada 8 bin, ondan sonrada 5-6 bin civarında üye yapıldı. Bu hukuk dışıdır. Bu sadece kongreleri almaya yöneliktir. Bunu 14 Kasım günü yapılacak duruşmada 26. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin bunu iptal edeceği ihtiyati tedbir kararı vereceğini ümit ediyorum. Ve verdiği takdirde de zaten usulsüz olarak yapılan Türkiye genelinde 3 günde 15 bin üyenin delege seçimlerinde oy kullanamayacağı ve partimize gönül veren, bugüne kadar yıllardan beri koşturan, uğraşan emek ve hizmet veren, parti emekçilerinin oylarıyla delege seçimlerinin yapılacak.

Bu delege seçimlerinin nihayetinde parti içi demokrasinin çalışacağını, CHP'yi bir adım daha öne götürebilecek genel başkanı ve yeni bir yönetimi çıkaracağını ümit ediyorum. Ben değişimden yanayım. Artık CHP'de değişim zamanı gelmiştir. Eğer değişim yapamazsak CHP'nin geleceği zor duruma gelecektir. Önümüzdeki seçimlerde bunu gösterecektir. Ama bu değişim olursa hem parti içinde umut olacağız. Hem Türkiye'ye umut olacağız. Çünkü Türkiye CHP'den çok şey bekliyor. Yenileşme ile birlikte yeni lideri ile beraber mart ayından sonra bir umut olacağımızı, tüm antidemokratik baskılara rağmen, görevden almalara rağmen hukukun üstünlüğü ilkesi ile demokrasi dersi veriliyor. Yönetimlerimiz geri geliyor. 12. madde de iptal edilecektir. Mart ayında kurultayda değişimi gerçekleştireceğiz. Samsun milletvekili eski grup başkanvekilimiz Prof. Haluk Koç'un başkanlığında Türkiye'ye yeni bir umut olacağız."

10 yıl ilçe başkanlığı 3 dönem parti yüksek disiplin kurulu üyeliği yaptığını ve 25 yıldır CHP 'de mücadele ettiğini söyleyen Deveciler, "Baykal'a kişisel olarak söylediğimiz bir şey yok. Deniz Baykal gibi temiz dört dörtlük, olaylara hakim ekonomiyi bilen, dı0yorum. Hukukun üstünlüğş politikayı bilen dürüst bir lider gelmemiştir. Bugüne kadar başbakan, iktidar olması gerekiyordu ama olmadı. Bu işin olmayacağı anlaşıldığı için biz de vatandaşın sesine kulağına ses vererek değişimden yana hareket etmek kararı verdik. Artık CHP'lile muhalefette kalmak istemiyor. CHP'lier Türkiye'yi yönetmek istiyor. Türkiye'de iktidar olmak istiyor. Artık CHP'den milletimiz başbakan görmek istiyor. Bizler de Haluk Koç'un öncülüğünde Türkiye'yi daha ileriye götüreceğimizi, CHP'yi iktidar yapacağımızı ümit ettiğimden dolayı Haluk Koç'la birlikte hareket ediyoruz" şeklinde konuştu.

Geri Dön