HABER

Baykal: Hükümetin yaklaşımı yanlış

CHP Genel Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Baykal, bazı gazetecilerin güncel olaylarla ilgili sorularını yanıtladı.

Baykal: Hükümetin yaklaşımı yanlış

ANKARA (A.A) -- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Tokat'taki terör saldırısıyla ilgili, ''PKK'nın bunu üstlenmesi, hükümetin komplo teorileriyle böylesine önemli bir konuya yaklaşımının ne kadar yanlış olduğunu göstermektedir. PKK'yı koruma, aklama, sakınma duygusunun hükümete hakim olduğunu görmek insana gerçekten acı veriyor'' dedi.

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Anamuhalefet Partisinin Genel Başkanı'nın 3.5 yıldır neden görüşmediği sorgulanıyor'' sözleri üzerine Baykal, ''Yaşananlar, geldiğimiz nokta, biz görüşmediğimiz için ortaya çıkmış değildir. Tam tersi, bu yaşananlar ve ortaya çıkan tablo görüşmenin engelleyicisidir. Yani, görüşmememizin sebebi değil, sonucudur bu durum'' dedi.

Baykal, 2004 yılında ''kadınlara, erkeklere'' bir çağrı yaparak, herkesi Türkiye'ye sahip çıkmaya çağırdığını ifade ederek, Türkiye'nin bu hale gelişinin de görüşme yapılmamasının da sorumlusunun muhalefet olmadığını söyledi.

Türkiye'nin bu hale gelişinin sorumlusunun iktidar olduğunu savunan Baykal, artık herkesin bu gerçeği kabul etmesini ve cesaretle söylemesini istedi. Baykal, ''İktidar, bu anlayışla devam ettiği sürece biz konuşsak da konuşmasak da bir şey değişmez. Önemli olan bir siyasi yörünge değişikliğidir" dedi.

''Tokat'taki terör saldırısıyla ilgili spekülasyonlar yapılıyor. Bu spekülasyonlara ne diyorsunuz?'' sorusuna Baykal, şu yanıtı verdi:

''Komplo teorisi üretmek bir hükümete yakışmıyor. Hükümet neyin ne olduğunu ortaya koyma durumundadır. Neyin ne olduğunu ortaya koyamıyorsa komplo teorilerinden medet umarak, içine girdiği yanlış istikameti savunmaya çalışıyorsa durum düşündüğümüzden daha da vahimdir. PKK'nın bunu üstlenmesi de hükümetin komplo teorileriyle böylesine önemli bir konuya yaklaşımının ne kadar yanlış olduğunu göstermektedir. PKK'yı koruma, aklama, sakınma duygusunun hükümete hakim olduğunu görmek insana gerçekten acı veriyor.''

''Başbakan'ın gezisini kesmemesi de eleştiriliyor. Muhalefet 'dön' dedi, dönmedi ama bugün gezisini kısaltmış'' sözleri üzerine Baykal, ''Başbakan ve yakın çevresi bir kez daha 24 saat içinde çelişkili hükümler veren, değerlendirmeler yapan bir siyaset izlediklerini gösterdi. Başbakan'ın, uyarıları daha soğukkanlı değerlendirmesine ihtiyaç var. Karşıtlarını suçlayarak, halkın gözünde yanlışını örtbas edemeyeceği ortaya çıkmıştır'' dedi.

-''GEREKİRSE BEDEL ÖDEMEYİ GÖZE ALARAK KARŞI ÇIKTIK''-

''Başta anamuhalefet olmak üzere, muhalefetin açılım ve diğer konularda siyasi rant peşinde olduğu öne sürülüyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Deniz Baykal, şu yanıtı verdi:

''Hükümet, İçişleri Bakanı, 'Biz samimiyiz bu açılım politikasında. Rant elde etmek için buna karşı çıkıyorlar' diyor. Adam yaptığını savunamıyor. 'Yaptığım iş ülkeye yarar getirdi, kardeşliği artırdık, barışı artırdık, hukuku egemen kıldık, insanlar şimdi daha mutlu' diyemiyor. 'Muhalefet rant peşinde' diye konuşuyor.

İnsanlar birbirine girdi, hukuk ortadan kalktı, polis bölünmeye başladı, can güvenliği tehlikeye girdi. İnsanlar kökü kökeni nedeniyle birbirini suçlar hale geldi, o hala samimiyetten bahsediyor, 'Ben samimiyim' diyor. Bakanın samimi olup olmadığı kimseyi ilgilendirmez. Kimse kimsenin duygularını, samimiyetini sorgulamıyor. Biz yapılan işin Türkiye'yi ne hale getirdiğini görüyoruz ve buna karşı çıkıyoruz. CHP, rant olduğu için değil, memleket yararı olduğu için, herkes seni alkışlarken buna karşı çıktı. Yanlış olduğuna inandığımız için gerekirse bedel ödemeyi göze alarak karşı çıktık. Şimdi bunun yanlış olduğu ortaya çıkınca, herkes bize hak vermeye başlayınca, ne söyleyeceklerini şaşırdılar. Bizim rant peşinde olup olmadığımızı millet çok iyi biliyor.''

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön