Baykal: "Kandil problemi senin elinde çıktı"

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın muhalefete dönük, "30 yıldır Kandil'e siz niye gitmediniz? Kandil'i haritada bulamadınız mı?" eleştirilerine sert yanıt verdi. Türkiye'nin 30 yıldır terör mücadelesinde Kandil diye bir probleminin bulunmadığına işaret eden Baykal, "Kandil problemi senin elinde ortaya çıktı. Kandil, 2003'de Irak'taki askeri harekattan sonra terör örgütünün yuvalandığı yer haline geldi. Senin iktidarında Kandil çıktı. Senden önceki iktidarlar, Türkiye'nin terör sorununa karşı, terörün uluslararası desteklenmesi sorununa karşı, üzerine düşeni başarıyla yaptılar" diye konuştu.

Baykal, partisinin grup toplantısında, Başbakan Erdoğan'ın, "3 çocuk yapın" çağrısını eleştirdi. Erdoğan'ın, buna gerekçe olarak, "Türk milletinin kökünün kazınmak istenmesini" gösterdiğini hatırlatan Baykal, "Her çocuğun bereketiyle geleceği iddiası, herhalde Başbakanın kendi kişisel deneyiminden çıkardığı sonuç olmalı" dedi.
Çocukların bereketiyle gelmediğinin, sahipsiz, umutsuz ve kimsesiz çocuk manzaralarıyla kendini gösterdiğini belirten Baykal, "Daha dün bir ana-babanın, yeni doğmuş bebeklerini, İstanbul'da cami avlusuna bıraktıklarını izledik. Herhalde o çocuk da bereketiyle gelmiş değil; anası, babası cami avlusuna bırakmak zorunda kaldı. Başbakanın, böyle bir ülkede bunu söylemesi önemli" diye konuştu.

Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, "Türk milletinin kökünü kazmaya çalışıyorlar" sözünü de eleştirirken, Erdoğan'ın bu vesile ile "Türk Milleti" lafını ağzına almasından mutluluk duyduğunu belirtti. Baykal şunları söyledi:

"Başbakan, onun kökünü kazımak isteyenlerle mücadele etmek istiyorsa, milletimizin çocuk yapma gücüne güvenmektense, kendi sorumluluklarının gereğini yerine getirmesi lazım. Türk Milletini, etkisiz kılmak, tasfiye etmek isteyenler vardır. Bunlara karşı mücadele etmek gerekiyor da bu mücadeleyi, ana-babalarla değil, Başbakan olarak kendi sorumluluğun altında, üzerine düşeni yaparak, Türk milletinin hakkına hukukuna sahip çıkarak gereğini yap, seni öyle görelim."

-BAŞBAKAN ERDOĞAN'A "AF" DOKUNDURMASI-
Deniz Baykal, Erdoğan'ın, "Katili affetme yetkisi, maktulün ailesindedir" şeklindeki sözlerini de hatırlattı. Erdoğan'ı eleştiren Baykal, "Bu sözüne bakınca zannedersiniz ki bu hükümetin, af çıkarma uygulamasıyla hiç ilgisi yok. Sanki, Türkiye'nin, gelmiş geçmiş en çok af kanunu çıkaran iktidarların başı konuşmuyor. Maliye Bakanına 4 defa af çıkaran Başbakan konuşmuyor, PKK'lılara af yasasını, ‘eve dönüş yasası' diye getiren bir Başbakan konuşmuyor" diye konuştu.

-"KANDİL SENİN SORUMLULUĞUNDA"-

CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, muhalefete yönelik, "30 yıldır Kandil'e siz niye gitmediniz? Kandil'i haritada bulamadınız mı?" eleştirilerine de sert çıktı. Baykal, şunları söyledi:
"Türkiye'nin 30 yıldır terör mücadelesinde Kandil diye değil, Beka diye bir problemi vardı. Beka problemi de senden çok önce halledildi. Kandil problemi senin elinde ortaya çıktı. Kandil, 2003'de Irak'taki askeri harekattan sonra terör örgütünün yuvalandığı yer haline geldi, senin iktidarında Kandil çıktı. Senden önceki iktidarlar, Türkiye'nin terör sorununa karşı, terörün uluslararası desteklenmesi sorununa karşı, üzerine düşeni başarıyla yaptılar." (ANKA)