HABER

Baykal: Türkiye kendi işini kendi yapsın

ANKARA (İHA) - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, terör karşısında yumuşama ve uzlaşma arayışıyla terörün etrafındaki insanların gönlünü kazanmaya çalışmanın çok vahim bir yanılgı olduğunu belirterek, "Bazıları, bıkkınlıktan, temiz kalplilikten 'Af çıkarılsın bu iş bitsin' diyor. Biz kendi işimizi kendimiz yapmalıyız" dedi.

Baykal, partisinin bugün TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2007 yılı bütçe rakamlarına değinerek, rakamlara göre işsizliğin ve yoksullaşmanın daha da artacağının görüleceğini söyledi. Bütçenin, iktidarın 5. bütçesi olduğunu hatırlatan Baykal, tasarının, Türkiye'yi içine sürüklendiği çalkantılı ortamın devam ettiğini gösterdiğini ve sorunlarla beraber yaşama zihniyetini içine sindirmiş bir anlayışın ürünü olduğunu bildirdi. Baykal, "Uygulanan bütçe politikası sayesinde halk, çiftçi ne kazanmıştır. Halk bu politikanın sadece yükünü çekmekte, ızdırabını yaşamaktadır" diye konuştu.

Baykal, YİMPAŞ olayına da değinerek, yüz binlerce insanın mağdur olduğunu söyledi. İnsanların tasarruflarına inanç adına el konulduğunu kaydeden Baykal, "İnsanlar paranın uçup gittiği gerçeğiyle karşı karşıya kalmıştır. 'Faiz yasak, kazançtan pay meşru' denmiştir. Asıl deprem budur. Bu bir fay kırılmasıdır. Yüz binlerce insan mağdurdur. Kimisi intihar etti, kimisi ruh hastası. Bunu yapanların dindar olduğuna inanılabilir mi" diye sordu.

Kürsüden, YİMPAŞ'çılarla 4 bakanın çektirdiği fotoğrafları da gösteren Baykal, Almanya'yı, İsviçre'yi harekete geçiren bir konunun Türkiye'yi harekete geçirmemesini de eleştirdi. Baykal, "O paralar kimlere gitti? AK Parti'ye yakın şirkete gittiği biliniyor. Bilinmeyen tarafları var. CHP iktidarı bu olayları kimsenin yanına kar olarak bırakmayacak. Bunu ortaya çıkarmak bizim dinimize, milletimize olan borcumuzdur" açıklamasında bulundu.

Baykal, Van'da uygulamaları beğenilmeyen bir rektörün tutuklanabilmesi için bilgi, belge olmadığı halde yetkiyi elinde bulunduran hükümetin, haramzadeyi tutuklama cesaretini göstermediğini savundu. Terör karşısında yapılacak işin terörü yenmek olduğunu vurgulayan Baykal, şunları söyledi:

"MÜSTEMLEKE SOLCUSU DEĞİLİZ"

"Yapılacak iş, terörü yenmektir. Yenmekten vazgeçtiğinizde teröre teslim olursunuz. Ya teröre teslim olursunuz ya da yenersiniz. Türkiye, yenme deneyimine, gücüne sahiptir. Müzakere masasında aynı amaca ulaşmaya dönük çabalar kimseyi bir yere götürmez. Terör karşısında yumuşamayı, uzlaşma arayışını ülkenin barışına katkı gibi anlamak, bunun ülkede barışı güvenceye alacağını söylemek, teröre karşı gevşeyerek, terörün etrafındaki insanların gönlünü kazanmaya çalışmak çok vahim bir yanılgıdır. Bu yanılgıya düşerseniz. Barışı, sevgiyi değil. Tam tersine çatışmayı heveslendirirsiniz. Bazıları bıkkınlıktan, temiz kalplilikten af çıkarılsın iş bitsin diyor. Türkiye'nin kardeşlik ve barış içinde yaşamasını istiyoruz. Ne yazık ki, iç ve dış güçlerin bize reva görmediği huzur noktasında bu işi bırakmayacağı açıktır. Biz kendi işimizi kendimiz yapmalıyız. Başkasına bırakmamalıyız."

Baykal, CHP'nin kimliğine ilişkin yapılan eleştirilere de değinerek, "Kimse bunu milliyetçilik, faşizm olarak algılamasın. Biz milli mücadeleyi yapmış bir partiyiz. Atatürk'ün kurduğu partiyiz. 'Siz sosyal demokratsınız, bu sağcıların' işi diyenler. Sen önce kafanı değiştir. Dünyanın her yerinde bağımsızlık mücadelesi ve bilinci sosyal demokrasinin, sosyal bakışın özüdür. Biz müstemleke solcusu değiliz. Altı okundan birisinde milliyetçilik yazan bir partiyiz. Milliyetçilik anlayışımızın yanında 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesi vardır, ırkçılık yoktur" diye konuştu.

Halkın terörü istemediğini, daha özgür, kimliğine saygı gösterilen bir yaşam istediğine değinen Baykal, Türkiye'nin tapusunun kimsenin cebinde olmadığını, 70 milyonun gönlünde olduğunu savundu. Baykal, Kıbrıs konusunda herkesin tedbir almasını da isteyerek, Kıbrıs'ın AB müzakerelerinin ön şartı haline getirilmesinin büyük bir tuzak olduğunu belirtti. Baykal, "Fin Planı ortaya çıktı. Bu plan, Magosa Limanı'nın 2 yıllığına AB denetimine verilmesini, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin vizesiyle ticarete açılmasını, Maraş Bölgesi'nin 2 yıllığına BM gözetimine devredilmesini öngörüyor. Türkiye'nin liman ve havaalanlarını açmasını öngörüyor" dedi. Bu arada, Bulgaristan'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine atıfta bulunan CHP Lideri Baykal, "İnşallah biz de Cumhurbaşkanlığı seçimini büyük bir olgunlukla gerçekleştiririz, aşmayı başarırız" şeklinde konuştu.

Baykal'ın konuşması sırasında Mustafa Kaya adlı bir çiftçi bağırdı. Baykal, bunun üzerine, "İşte icralık olan bir çiftçimiz. Çiftçileri hapse atıyorsunuz. İşte o çiftçi Mustafa Kaya burada" değerlendirmesini yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler