HABER

Baykal: Türkiye ve Bulgaristan benzetmesi yapıyorlar

Ankara -AA- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son dönemde Bulgaristan örnek gösterilerek, oradaki Hak ve Özgürlükler Hareketi ile Türkiye'deki PKK arasında bir paralellik kurulmaya çalışıldığını belirterek, "Hepimiz çok iyi biliyoruz ki bizzat Başbakan, maalesef bu paralelliği kurmuştur.

Başbakan, Hak ve Özgürlükler Hareketi-PKK, Türkiye-Bulgaristan benzetmelerini yapan ilk siyasetçidir" dedi.

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Orgeneral Büyükanıt'ın açıklamalarından, 1 Kasımdan itibaren "hazır" noktaya gelindiğinin ve emir beklendiğinin anlaşıldığını kaydetti. Baykal, şöyle devam etti:

"Bugün 14 Kasım. 2 haftadır Hükümet bu konuda gerekli kararı almamıştır ve çatışma devam etmektedir. Bu sürecin artık taşınabilir olmaktan çıktığını herkesin görmesi lazım. Geldiğimiz noktada Türkiye'nin haklı olduğu, TSK'nın başarılı bir operasyon yapmaya hazır bulunduğu, bunun için talimat beklediği ilan edildikten sonra bu duruma seyirci kalmaya devam etmenin bütün vebali, tartışma götürmez biçimde Hükümetin sırtındadır."

"Terörle mücadele konusu artık bu hükümeti aşmıştır" diyen Baykal, bir an önce iktidar-muhalefet elele vererek, bu konuda bir milli politika oluşturulması gerektiğini, bunun geciktirilemeyeceğini, savsaklanamayacağını söyledi.

Baykal, son dönemde Bulgaristan örnek gösterilerek, oradaki Hak ve Özgürlükler hareketi ile Türkiye'deki PKK arasında bir paralellik kurulmaya çalışıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu perişanlık, şu anda PKK ile doğrudan ilgili siyasi çevrelerin bir önerisi olarak gündeme gelmiştir. Ama hepimiz çok iyi biliyoruz ki bizzat Başbakan, maalesef bu paralelliği kurmuştur. Başbakan, Bulgaristan-Türkiye, Hak ve Özgürlükler Hareketi-PKK benzetmelerini yapan ilk siyasetçidir. Şimdi o yoldan diğerlerinin geldiğini ve onların aynı söylemi dile getirdiğini görüyoruz. Ne Bulgaristan ne Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin durumu, Türkiye'deki PKK ve onun siyasi uzantılarıyla ilişkilendirilebilir."Hak ve Özgürlükler Hareketi tüzüğü ve Bulgaristan Anayasasından bazı örnekler de veren Baykal, anayasada "Özerk bölgeler oluşturulmasına
izin verilemez, Bulgaristan Cumhuriyeti'nin ulusal bütünlüğü dokunulmazdır" hükümlerinin yer aldığına dikkati çekti.

Baykal, "Bulgar vatandaşları arasında ırk, din, etnik köken bakımından hiçbir özel ayrışma yapılamayacağına, ırk, etnik, dini temelde siyasi partiler kurulamayacağına ilişkin anayasa maddeleri, Bulgaristan'daki hakları talep eden Türkiye'deki PKK uzantısı siyasilerin kulağına küpe olsun" dedi.

Geri Dön