HABER

Baykal'dan gözaltılara eleştiri

Baykal'dan gözaltılara eleştiri

Ankara - CHP Genel Başkanı Baykal, "Ergenekon" soruşturması kapsamında gerçekleştirilen gözaltılarla ilgili olarak "Eğer bu gözaltılar uygulanırken elde sağlam kanıtlar, deliller var ise 3 gün içinde, daha hakimin önüne dahi götürmeden, bu insanlar niçin serbest bırakılmıştır?" diye sordu.

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nce yapılan ve taraflarca reddedilen ateşkes çağrısının olayların başlangıcından uzun bir süre sonra yapıldığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bu olay boyunca en yüksek sesle konuşan, en iddialı sözler söyleyen, en ağır suçlamaları yapan Türkiye, maalesef bu ateşkes kararına giden süreçte etkin bir rol oynayamamıştır. Yani, bu konu bir ölçüde maalesef siyasi istismar konusu olarak, bir iç politika malzemesi gibi kullanılmak istenmiş ve bu Türkiye'yi bu sorun karşısında belirleyici, yönlendirici etkin bir ülke konumunda barışa ve istikrara katkı verebilecek bir ülke olma şansından yoksun bırakmıştır."

Baykal, ateşkes çağrısının Fransa ve Mısır'ın işbirliğiyle sağlandığını kaydederek, atılan tek önemli adımın içinde Türkiye'nin bulunmadığına işaret etti.

-GÖZALTILAR TOPLUMU DERİNDEN SARSTI...-

Baykal, konuşmasında "Ergenekon" soruşturmasını da eleştirerek, geçen hafta yaşanan gözaltılarının, bu konunun gerçek niteliğinin daha iyi anlaşılmasına, iç yüzünün doğru teşhis edilmesine yardımcı olduğunu söyledi. "Ergenekon" soruşturması konusunda yepyeni bir aşamaya gelindiğinin açıkça görüldüğünü belirten Baykal, toplumun en kritik noktalarında görev yapan kişilerinin gözaltına alınmasının toplumu derinden sarstığını öne sürdü. Geçen hafta çarşamba günü gözaltıların gerçekleştiğini anımsatan Baykal, Perşembe günü ise Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Bakanlar arasında çeşitli görüşmeler gerçekleştiğini belirtti.

Baykal, Genelkurmay Başkanlığının, "Son olayları değerlendiren görüşmeler" olduğu yönünde açıklama yaptığını da hatırlatarak, "Yani bu temasların o olaylarla ilgili olduğu resmen ifade edildi. Ama onun ötesinde bir açıklama yapılmadı. Memnuniyetle gördük ki bir muhtıra verilmedi, bir önemli kriz nedeni haline dönüştürülmedi" diye
konuştu.Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"3 gün sonra bu gözaltına alınan generallerin tahliye edildiğini, serbest bırakıldığına tanık olduk. Eski YÖK başkanı serbest bırakıldı. Başsavcının evinde yapılan inceleme sonuçlandırıldı ve Ergenekon davasıyla ilgili olarak birden bire olayı yeni bir aşamaya taşıma kararının ciddi bir frenle durdurulduğuna tanık olduk"

Ergenekon davasının hukuki değil, siyasi bir dava olduğunu ileri süren Baykal, "Siyasi talimatla, siyasi yönlendirmeyle bu doğrultuda emniyet güçlerinin ve savcıların harekete geçmesi talep edilmiştir. Bu talimatlar kamuoyunun bilgisi içindedir. Bu talimatı verenler arasında bizzat Başbakan vardır, şimdi ki Cumhurbaşkanı Dışişleri Bakanı olarak o talimatı daha o zamanlar vermiştir" dedi. Ortaya çıkan tablonun ciddi olarak irdelenmesi gerektiğini dile getiren Baykal, önemli mevkilerdeki kişilerin gözaltına alınmasının söz konusu olması için sağlam delillerin ve ciddi hukuki dayanakların bulunmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Baykal, "Gözaltına alma kararını alan, serbest bırakma kararını alıyor, arada değişen sadece 3 gün var. Ne oldu o 3 günde? O 3 gün neyi değiştirdi. Bunun aydınlığa kavuşturulması, bu davanın niteliğinin ortaya çıkması açısından çok önemlidir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler