Baykal'dan yeni Anayasa uyarısı

Baykal'dan yeni Anayasa uyarısı

ANKAR (ANKA) – CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'nin üzerinde çalıştığı yeni anayasa ile Türkiye'nin sosyal devlet anlayışının ortadan kaldırılacağı kaygısı taşıdığını söyledi.

Baykal, CHP Mamak İlçe Başkanı Veli Gündüz Şahin'in ilçede yapımını üstlendiği sağlık ocağının açılışına katıldı. Açılışa Baykal'ın yanı sıra, Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin, CHP parti yöneticileri, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan CHP lideri, "Böyle bir fedakarlık her türlü takdirin üstündedir" derken, çalışmasından dolayı CHP'li Şahin'i kutladı. Göstermelik bir olayla karşı karşıya olmadıklarını söyleyen Baykal, "içten hak edilmiş, alınteri ile kazanılmış bir birikimin" topluma açılmasının muhteşem bir olay olduğunu söyledi. CHP'li Şahin'in duyarlılığının topluma örnek olması gerektiğini belirten Baykal, "Devlete sorumluluğunun gereğini yapmayan, vergisini vermeyen hatta devletin kaynaklarına elini uzatmaktan gözünü kırpmayan insanlar ibret olmasını istiyorum" diye konuştu.

-TEMEL SORUN, SAĞLIK VE EĞİTİM-
Deniz Baykal, konuşmasında sağlık sorununun eğitimle birlikte Türkiye'nin en temel sorunlarından bir tanesi olduğunu söyledi. Baykal şunları söyledi:
"İki tane ana gerçek sorunumuz var. Gençlerimizi en iyi şekilde eğitmeliyiz, insanlarımıza hak ettiği sağlık olanaklarını ve tedavi imkanlarını vermeliyiz. Medeni toplum olmak demek, çocuklarını eğitmek demek, insanların sağlığını ve güvenliğini sağlamak demek. Bu konuda büyük eksiklikler var. Bu eksiklikler için herkes seferber oluyor. Bu sorunu çözmeye çalışıyoruz."

Baykal, açılış törenin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. CHP lideri Baykal'a, yeni anayasa çalışmaları kapsamında, "aile planlaması" anlayışının "anayasadan çıkarılacağı" iddiaları da hatırlatıldı. Baykal, şunları belirtti:

"Anayasanın dört başı mağrur şekilde değerlendirilmesi gerektiğini hissediyoruz. Ben görmek istiyorum bu anayasayı. Gerçekten görmedim. Bizim anayasamız sosyal bir devlet esas alınarak düzenlenmişti. Sosyal devletin çeşitli atamaları arasında devlete aile planlaması dahil çeşitli sorumluluklar verir. Ama öyle anlaşılıyor ki bu yeni Anayasa devletin sosyal niteliğini büyük ölçüde tahrip edecek. Hatta ortadan kaldıracaktır. Anayasanın devletin sosyal niteliğini ortadan kaldıracağı kaygısını sizlerle birlikte paylaşıyorum." (ANKA)