HABER

Baykal'ın kızı profesör oldu

ANTALYA (İHA) - Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olan CHP Lideri Deniz Baykal'ın kızı Aslı Baykal da doçentlikten profesörlüğe terfi etti.

Akdeniz Üniversitesi'nde akademik unvan alan ve unvanı yükseltilen 61 öğretim üyesi için tören düzenlendi. Törende çok heyecanlı olduğu gözlenen Prof. Dr. Aslı Baykal, biyo kimya alanında yaptığı çalışmalardan dolayı bu unvanı aldığını söyledi. Yaklaşık 1 ay önce profesörlüğe terfi ettiğini öğrendiğini belirten Aslı Baykal, "Profesör olduğumu öğrenince, sevincimi babamla paylaştım. Beni tebrik etti törene o da gelmeyi çok istiyordu. Ancak Ankara'daki işlerinin yoğunluğundan dolayı katılamadı" dedi. Prof. Dr. Baykal, siyaseti düşünmediğini sözlerine ekledi.

Akdeniz Üniversitesi 2002 yılı akademik töreninde ayrıca, Sağlık Bilimleri Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Melikoğlu'na yılın hizmet ödülü, Doç.Dr. Erkan Alpsoya da teşvik ödülü verildi.

VALİ'DEN HABLEMİTOĞLU SUİKASTINA KINAMA Törende konuşan Antalya Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu ise, geçtiğimiz hafta uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetine değindi. Türkiye'de bilim adamlarının çok zor yetiştiğini belirten Vali Dokuzoğlu, kalemlere sıkılan kurşunları kınadığını söyledi. Valinin bu sözleri salonda büyük bir alkış aldı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Uçar da, akademik kariyer edinmenin YÖK'ün aldığı kararla daha da zorlaştığını söyledi. YÖK'ün doçentlik sınavlarına başvuru için belirli sayıda uluslararası yayın kriterleri getirdiğini kaydeden Prof. Dr. Uçar, "Profesör atamaları içinde adayların doçentlik sonrası dönemde doçentlik öncesine göre artan bir performans göstermesi şartı getirildi. Bu koşullarda akademik ilerleme ve yükselmeler öncesine göre daha da güçleşmiş ve kural altına alınmıştır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön