HABER

Bayram camide kutlanır

Kurban Bayramı'nda bayramlaşma için camiye davet yaptığı gerekçesiyle eleştirilen Kocaeli'nin Karamürsel ilçesi Kaymakamı Ramazan Mangaloğlu, kanunda dini bayramlarla ilgili hüküm olmadığını belirterek, "Dini bayramda tören yapmasam kimse bana, neden yapmıyorsun, diyemez" dedi.

"Daha fazlaya kitleye ulaşmak amacıyla bayramlaşma töreninin camide yapılması çağrısında bulunduğunu" belirten Kaymakam Mangaloğlu, bayramın ikinci gününde de Kültür Merkezi'nde tören düzenleneceğini söyledi.

RESMİ TÖRENE KATILIM 15-20'Yİ GEÇMİYOR Her bayram Kültür Merkezi'nde yapılan törene katılımın 15-20 kişiyi geçmediğini ifade eden Ramazan Mangaloğlu, daha fazla kitleye ulaşmak, resmi kurum temsilcilerinin yanı sıra halkla da bayramlaşabilmek amacıyla Merkez Yeni Cami'de bayram namazının ardından bayramlaşma çağrısında bulunduğunu bildirdi.

DİNİ BAYRAMLAR CAMİDE KUTLANIR
Hakkında yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu belirten Kaymakam Mangaloğlu, şunları kaydetti. "Kurban Bayramı sabahı insanları camiye namaza çağırmadım, ben bayramlaşma için davette bulundum. Kanunda dini bayramlarla ilgili bir hüküm yok. Dini bayramda tören yapmasam da kimse bana ‘Neden dini bayram törenini yapmıyorsun' diyemez. Örf ve adetimize göre Anadolu'nun her yerinde dini bayramlar camide kutlanır. Ben sadece geleneklerimizi yaşatmak istedim.

GERİ ADIM ATMADIM, YAPACAĞIM İsteyen camide düzenlediğimiz törene, camiye gelmek istemeyen de bayramın ikinci günü kültür merkezinde düzenleyeceğimiz törene katılır. Bulanık suda balık avlanmaz. Ben resmi yazıyla kimseyi camiye çağırmadım, bayramlaşma davetinde bulundum. Davetimde herhangi bir cayma ve geri adım atma gibi bir durum söz konusu değil."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön